Mam 22 lata i mam problem z chłopakiem który ma 25 lat. Jesteśmy w związku od 1.5 roku i wszystko na

3 odpowiedzi
Mam 22 lata i mam problem z chłopakiem który ma 25 lat. Jesteśmy w związku od 1.5 roku i wszystko na początku było świetnie jak to zwykle bywa. Od 6 miesięcy są między nami kłótnie i wciąż z tego samego powodu. Ja jestem oszczędna a on oszczędzania nie jest nauczony ale obiecał mi że będzie odkładał, ponieważ przez cały czas trawił pieniądze i nie odłożył nic. Niby odkłada pieniądze lecz wciąż jakieś wydatki wg mnie zbędne i nie wiem czy jestem przewrażliwiona ale wydaje mi sie że on oszczędzać się nie nauczy. Tak mi zależy na tym żeby oszczędzał na przyszłość że później kłócimy się bo on twierdzi że mu wyliczam wszystko. Odłożył kilka tysięcy ale mógłby o wiele więcej. W związku myślałam że chodzi o pomaganie sobie ale gdy ja chcę pomóc on tej pomocy czasami nie chce. Dziś pokłóciliśmy się o to że ja go pouczam a on tego nie lubi, umówiliśmy się dziś lecz przez tą kłótnię smsową nie przyjechał bo powiedział że chce mi zrobić tym na złość. Pouczałam go ponieważ nie lubię gdy nie bierze odpowiedzialności za coś co się go tyczy tylko ucieka od problemu lub udaje że go nie ma. Nie wiem co mam robić i jak z nim rozmawiać, czy to we mnie jest problem czy w nim. Z jednej strony chce to zakończyć a z drugiej nie. Proszę o pomoc.
Dzień dobry,
Pani opis sygnalizuje trudności w komunikacji oraz uwzględnianiu własnych potrzeb i oczekiwań. Pozytywne jest to, że Pani dostrzega kłopot i chce nim się zająć. Wiele związków nie ma takiej refleksji. Jedną z dróg, którą warto rozważyć to poprawa komunikowania swoich potrzeb a być może nauczenia się tego od nowa. Może to się wydać oczywiste, ale często jest ważnym krokiem w poprawie satysfakcji ze związku. Proszę rozważyć pójście z partnerem do specjalisty, który pomoże Państwu po prostu się dogadać. Potem sami zdecydujecie co dalej.
Pozdrawiam

Dzień dobry,
Proszę Pani, zwykle tak jest że przyczyna problemów nie leży po jednej stronie, a to co pojawia się w relacji pochodzi z wzajemnych wpływów między dwojgiem ludzi. W związku najważniejsza jest komunikacja i szczerość, ale także chęć poznania perspektywy drugiej strony i próba zrozumienia. Ważny jest sposób w jaki komunikujemy swoje potrzeby, Pani partner odbiera Pani prośby jak pouczanie i mam wrażenie, że próbuje Pani przejąć kontrolę nad kwestiami finansowymi. Warto, abyście Państwo przedyskutowali te kwestie wspólnie, aby Pani mogła wyrazić swoje obawy, ale także by druga połówka mogła wytłumaczyć jak to widzi. Jeśli są to jego pieniądze to ma prawo przeznaczyć je na to co uzna za potrzebne. Jako ludzie różnimy się, Pani jest oszczędna i myśli przyszłościowo i ma to swoje plusy a partner mniej, co również może być w porządku. Warto wypracować wspólnie kompromis, który uwzględni oczekiwania Pani i chłopaka, a zrezygnować z prób zmieniania partnera na siłę.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Na podstawie opisu, który Pani przedstawiła powiedziałbym, że problem polega na tym, że Pani chłopak nie jest taki jakby Pani chciała, aby był i stara się Pani go zmienić. On częściowo się zmienia (pisała Pani, że zaczął oszczędzać), ale nie tak jakby Pani chciała i nie we wszystkich obszarach. Są takie obszary, w których stawia opór. Zadałbym sobie przede wszystkim czy jeśli partner się nie zmieni i nie dopasuje do Pani wizji to czy nadal chce Pani z nim być? Być może jest tak, że zależy Pani na relacji nie z tym konkretnym człowiekiem, ale z pewną wizją tego, jaki on powinien być. To jest prosta droga do niepowodzenia w związku. Inną kwestą jest czy obecne zachowania partnera wykraczają poza szeroko przyjętą normę i stanowią jakiś poważny problem dla realizacji jego celów życiowych czy państwa wspólnych celów. Z opisu wydaje się, że nie, że partner "daje radę". Bardziej mam wrażenie, że macie Państwo różne wartości. Polecałbym szczerą rozmowę nt. wzajemnych państwa oczekiwań względem siebie oraz wizji wspólnej przyszłości.
Pozdrawiam i powodzenia :)