Mam 22 lata, 172 cm wzrostu oraz ważę jakoś 64-66 kg, od 6 lat leczę się lewotyroksyną 50mg., dawka

2 odpowiedzi
Mam 22 lata, 172 cm wzrostu oraz ważę jakoś 64-66 kg, od 6 lat leczę się lewotyroksyną 50mg., dawka pół tabletki rano na czczo wystarcza aby moje wyniki były w normie.
Wyniki 6 lat temu przed diagnozą (jedynym objawem był brak miesiączki 3 miesiące, wszystkie opisane poniżej objawy pojawiły się po rozpoczęciu leczenia jakieś 4-5 miesięcy później):
- TSH - 0.046 mU/L
- FT 4 - 1.38 ng/dl
- Anty-TPO - 165.6 U/ml
Po tych badaniach zmieniłam lekarza, musiałam iść do lekarza dla dorosłych. Obecna lekarka nie zbadała mnie na Anty-TPO, jedynie TSH i FT 4, gdzie FT 4 też miałam tylko 2x badane u tej lekarki. Ostatnie wyniki:
- TSH - 1,6435 ulU/ml
- FT 4 - 0,82 ng/dL
Byłam w lutym tego roku na diagnostyce hormonalnej i badania wszystkie wyszły dobrze (byłam w szpitalu, ponieważ nadal borykam się z brakiem regularnej miesiączki).
Moje pytanie, jeżeli mam wyniki w normie, to dlaczego jestem ciągle zmęczona, opuchnięta na twarzy (powieki, policzki, oczy), mam małe oczy (zawsze miałam duże), trądzik, nie wysypiam się, nie potrafię schudnąć, mam ciągle brzuch wzdęty jakby miał wybuchnąć, mimo tego, że się wypróżniam co 1-2 dni, włosy mi ciągle wypadają, są w złej kondycji mimo tego, że staram się zdrowo odżywiać oraz jeżdżę na rowerze minimum 3x w tygodniu po 20km? Co mam jeszcze zrobić, żeby moje życie wyglądało jak kiedyś, już nie wiem co mam robić, a bardzo mi to doskwiera, bo nie mam chęci na nic przez to jak się czuję i przez te zmiany w wyglądzie. Za każdym razem mówię pani doktor dlaczego mimo leczenia wszystkie objawy nadal są, co bym mogła zrobić. Jedyną odpowiedzią jaką otrzymuję to 'Tak już będzie, może Pani próbować z dietami, ziołami, ale raczej wątpię''. Proszę o pomoc.
Szanowna Pani, Rozumiem, że ma Pani zdiagnozowaną chorobę Hashimoto? Jest to choroba autoimmunologiczna, organizm wytwarza przeciwciała i niszczy tarczycę, dlaczego tak jest? Coś ten proces zapoczątkowało, dlatego myślę, że warto szukać dalej i poszerzyć diagnostykę. Warto zrobić badania w kierunku celiakii i nietolerancji pokarmowej. Jak wygląda Pani morfologia i poziom żelaza?
Niestety często tej chorobie towarzyszy insulinooporność, wszystko razem może przekładać się na zatrzymywanie wody w organizmie i dawać opisywane przez Panią obrzęki. Miała Pani badany poziom glukozy na czczo, insuliny czy też przeprowadzony test obciążenia glukozą? Proszę poszerzyć diagnostykę, a dalej spróbować z dietą u dietetyka. Pozdrawiam serdecznie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Wymaga Pani dietoterapii, a przede wszystkim odżywienia organizmu. BMI jest w normie, dlatego też na tym etapie deficyt kaloryczny negatywnie wpłynie na proces leczenia. Należy przeprowadzić wywiad zdrowotny, zywieniowy oraz rodzinny plus wykonac badania ( powyzsze opisane). Nie napisala Pani, ktore badania hormonlane były wykonane.

Eksperci

Witold Ziaja

Witold Ziaja

Endokrynolog

Mielec

umów wizytę
Magdalena Ruszel

Magdalena Ruszel

Dietetyk

Lublin

Natalia Begger

Natalia Begger

Dietetyk

Gdańsk

Aleksandra Mirowska

Aleksandra Mirowska

Dietetyk

Gliwice

Katarzyna Dygas

Katarzyna Dygas

Dietetyk

Radom

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 83 pytań dotyczących usługi: choroba Hashimoto
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.