Mam 21 lat i od około miesiąca odczuwam kołatanie serca. Nie trwają one cały czas lecz przychodzą w

7 odpowiedzi
Mam 21 lat i od około miesiąca odczuwam kołatanie serca. Nie trwają one cały czas lecz przychodzą w postaci ataku paniki (zazwyczaj przed snem). Tydzień temu nabawiłam się udaru słonecznego, od tego czasu zażywam elektrolity i witaminy, także odstawiłam alkohol który zażywałam dosyć często (praktycznie codziennie). Mam też sporo stresujących sytuacji życiowych. Czy jest to przejściowa sytuacja czy powód do zmartwień?
Dzień dobry,
Alkohol, mimo to, że rzadko się o nim tak myśli, jest środkiem psychoaktywnym. Spożywanie alkoholu, nawet w małych ilościach, ale regularnie może mieć wpływ na zmiany w funkcjonowaniu wielu organów, a zwłaszcza mózgu i serca. Proponowałabym zrobić sobie badania, umówić się do kardiologa i lekarza ogólnego, który może zlecić również sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia. Środki psychoaktywne mają również wpływ na naszą psychikę nie zaszkodzi więc również wizyta u psychiatry. Warto o siebie zadbać.

Dzień dobry,
Ataki paniki, których doświadcza pan/pani w życiu nie występują bez powodu. W pani/pana życiu musi znajdować się, jakich mechanizm, który je uruchamia (myśli, emocje). Pani/pan pisze także o sytuacjach stresowych i alkoholu. Alkohol dla wielu ludzi jest regulatorem emocji, co finalnie prowadzi do uzależnienia i chorób somatycznych. Zalecam skonsultować się z psychologiem, w celu przedyskutowania problematyki i wypracowaniu rozwiązań. Pozdrawiam i zapraszam, Piotr Grzelak, psycholog.
Zadane przez Pana pytanie jest...trudne ;) ataki paniki to zaburzenie, przy którym pomocna jest psychoterapia. Musielibyśmy przyjrzeć się, z czym jest związany lęk, który odczuwa Pan przed snem i jak sobie Pan z nim na ten moment radzi. Jeśli towarzyszy Panu dużo stresujących sytuacji, to one również mogą mieć wpływ na Pana zdrowie, sposób myślenia i postrzegania objawów płynących z ciała. Zachęcam Pana do konsultacji z psychologiem lub psychoterapeutą, który pomoże Panu zrozumieć, czym są ataki paniki i jak sobie z nimi radzić. Jeśli chciałby Pan skonsultować problem online - zapraszam.
Dzień Dobry, widzę, że sprawa jest trudna. Polecam udać się na wizytę ze specjalistą (psycholog, psychoterapeuta), aby omówić szerzej opisywany problem. Myślę, ze przyniesie to największą skuteczność.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, każdy stan który nas martwi i budzi nasze cierpienie jest warty konsultacji. Zalecam diagnozę kompleksową składającą się z pomocy lekarza internisty, który zleci wszystkie badania diagnostyczne dotyczące naszego stanu fizycznego na podstawie przedstawionych niepokojących nas objawów + nawet jednorazowa wizyta u Psychologa, podczas której będzie miała Pani okazje zdiagnozować swój stan psychiczny. O dalszych krokach, bądź rozwiązaniach powinna Pani zostać poinformowana odrazu, co pozwoli na zredukowanie stresu chociażby wynikającego z niewiedzy, która dotyczy Pani stanu.
Rozumiem, że obecnie doświadczasz kilku problemów zdrowotnych i życiowych, a kołatanie serca i ataki paniki są dla Ciebie zmartwieniem. Ważne jest, abyś podjęła działania mające na celu zrozumienie i zarządzanie tymi objawami.
Nie bagatelizuj objawów, zwłaszcza jeśli są one utrzymujące się. Pamiętaj, że nie jesteś sama, i ważne jest, aby szukać wsparcia od profesjonalistów, którzy mogą pomóc w zrozumieniu i radzeniu sobie z obecnymi wyzwaniami zdrowotnymi.
Kołatania serca i ataki lęku mają gdzieś swoje źródło. Są komunikatem, który mówi do Pani o potrzebie, lub potrzebach, które zostały niezaspokojone. Może być tak, że napadowy lęk pojawia się, jako wynik przeżytej traumy, zaniedbania siebie, przeciążenia, długotrwałego napięcia... Warto zapytać siebie, jak było w tym konkretnym przypadku. Poznając tę odpowiedź, może Pani zadziałać na poziomie przyczyn, a nie samego tylko uciszenia lęku. Bardzo zalecana jest w takich przypadkach psychoterapia, która pozwala dotrzeć do źródła (czasem bardzo odległego w czasie) i ukoić psychikę i ciało. Gdyby lęk się nasilał, a objawy stały się zbyt przeciążające - można dodatkowo skorzystać ze wsparcia lekowego (farmakoterapii). Warto jednak pamiętać i mieć na uwadze, że leki działają tylko na poziomie objawów, a więc podnoszą komfort życia, ale nie leczą przyczyn. Pozdrawiam serdecznie, życząc ukojenia.