Mam 19 lat.Leczę się na ZOK od roku. Mam pewne wnioski na temat swojego zaburzenia: 1) Natrętne myśl

2 odpowiedzi
Mam 19 lat.Leczę się na ZOK od roku. Mam pewne wnioski na temat swojego zaburzenia:
1) Natrętne myśli(obsesje) towarzyszą mi głównie wtedy, kiedy osiągam sukces bądź czuję się dobrze. Pamiętam, że zanim zacząłem leczenie sam wymyśliłem sobie zgubne w skutkach hasło: ,,Wyrzeczenie się przyjemności drogą do doskonałości". Byłem perfekcjonistą. Chciałem być najlepszy w nauce. Towarzyszył temu niewspółmierny wysiłek umysłowy i emocjonalny. Obecnie mam problem żeby przeczytać nawet prosty tekst bez natrętnych myśli.Dodam, że w najgorszym stadium choroby potrafiłem powtarzać to samo zdanie kilkukrotnie, żeby je ,,idealnie" zapamiętać.
2) Czy istnieje takie coś jak uzależnienie od nerwów/przemocy? Czytałem, że to może wkraczać w ramy tzw. masochizmu psychicznego.
Zanim podjąłem leczenie, to aby się poczuć dobrze i przytłumić lęki świadomie i celowo sam prowokowałem w sobie złość.
Jak próbowałem być spokojny to czułem niepokój, więc specjalnie się denerwowałem, byłem masochistą emocjonalnym. Ból psychiczny przynosił mi chwilowe ukojenie. Nawet kiedy ojciec mnie zlał za krzyki to potem czułem ulgę. W związku z tym czytanie czy nauka przychodzą mi obecnie z trudnością (emocjonalną oczywiście), bo kojarzą mi się tylko z nerwami.
Obecnie nie potrafię się cieszyć ze swoich sukcesów, bo tak jak napisałem na początku towarzyszą im
negatywne, intruzywne myśli. Zdałem dobrze maturę i dostałem się na studia, ale i z tego nie potrafię się cieszyć.Paradoksalnie popełnianie błędów sprawia mi ulgę, więc to by potwierdzało moje spostrzeżenia na temat masochizmu. Na koniec dodam, że doświadczałem przemocy (psychicznej i fizycznej) jako dziecko zarówno w domu, jak i w szkole.
Mam kilka pytań:
1. Czy moje skłonności do autoagresji mogą wypływać z negatywnych doświadczeń z dzieciństwa?
2. Jaki jest związek pomiędzy masochizmem psychicznym a zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Nasze doświadczenia z najmłodszych lat życia i okresu dorastania mogą wpływać na dalsze życie. Perfekcjonistyczne podejście, o którym Pan pisze, często jest wynikiem wysokich oczekiwań, które inni lub osoba sama na siebie nakłada. Doświadczenia przemocy psychicznej, czy też fizycznej mogą odcisnąć na nas piętno w postaci tego, jak sami siebie traktujemy- czasami zadając sobie ból i traktując się bardzo krytycznie, bo tego zostaliśmy nauczeni. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne wynikają z chęci kontroli otoczenia/myśli/uczuć, by poczuć sie bezpiecznie. Czasem mając kontrolę nad własnym ciałem, nawet poprzez zadawanie mu bólu, ranienie go, staramy się zapanować nad rzeczywistością, która jest dla nas trudna. Warto w takim przypadku poddać się psychoterapii, by nauczyć się kontruktywnie radzić z trudnymi emocjami (złości/lęku).

Witam, doświadczenie wyniesione z okresu dziecięcego mają wpływ na funkcjonowanie w dorosłym życiu. To czego doświadczyliśmy rzutuje na stan rzeczywisty w naszym życiu.
Wspomniane zaburzenia kompulsywne, mogą wynikać z silnej potrzeby kontroli. Co z kolei rzutuje na poziom odczuwanego bezpieczeństwa. Zachęcam do podjęcia psychoterapii, podczas której zrozumie Pan mechanizmy, oraz upora się ze wspomnianymi zachowaniami.