Mam 19 lat.Choruję na ZOK od 2 lat.Ostatnio doszedłem do pewnego wniosku.Natrętne myśli dokuczały mi głównie wtedy, gdy czułem się dobrze.Im lepiej się miałem , tym więcej natręctw myślowych mi towarzyszyło.To była głównie jedna natrętna myśl, której nie zacytuję, bo jest zbyt ordynarna. Ale brzmiała tak:,,I tak ci się nie uda",tylko innymi słowami. Pamiętam, że zanim podjąłem leczenie, to chciałem być we wszystkim najlepszy.Towarzyszyło mi hasło,które sam wymyśliłem:,,Wyrzeczenie się przyjemności drogą do doskonałości".I to właśnie z tego powodu za każdym razem, gdy poczułem się dobrze lub coś mi wyszło natrętne myśli ,,przypominały" mi o tym haśle.I wtedy uświadomiłem sobie, że tak jak wszyscy mam prawo do szczęścia.Dzięki temu zrzuciłem ciężki balast ze swojej podświadomości.Kiedy łapią mnie obsesje, to zawsze sobie powtarzam,że mam prawo do szczęścia.I to mi pomaga.Ale mimo wszystko mam jeszcze pewne wątpliwości:
Jak zahamować tzw.,,lęk przed lękiem" tzn. myśl:,,A co, jeśli natręctwa powrócą?"
Czy samouświadomienie jest dobrą metodą leczenia?
W przeszłości doświadczałem prześladowania w podstawówce i w gimnazjum.Czy to może powodować, że nie jestem w stanie zaakceptować swojego szczęścia?
lek. Krzysztof Gil
lek. Krzysztof Gil
Psychiatra, Terapeuta
Kraków
Traumatyczne doświadczenia z przeszłości mogą pełnić dużą rolę w braku akceptacji siebie i w chorobach i zaburzeniach psychicznych. Może warto przepracować te sprawy z psychologiem-psychoterapeutą? Pozdrawiam.

mgr Andrzej Głodek
mgr Andrzej Głodek
Psycholog, Terapeuta
Poznań
Dzień dobry,
Natrętne myśli mogą dotyczyć w zasadzie wszystkiego, a w Pana przypadku "szczęście" było ich wyzwalaczem m.in. dlatego, że nasz umysł jest "urządzeniem" werbalnym. Jak myślimy "szczęście", przychodzi nam do głowy powiązane z tym "nieszczęście". To naturalne, ale potrafi być problematyczne. Perfekcjonizm, czy "bycie najlepszym we wszystkim" również często występuje przy tym zaburzeniu.
A teraz odpowiadając na pytania: samouświadomienie, tzn. zrozumienie przyczyn, mechanizmów działania, występujących myśli i emocji? Niektórym to pomaga, innym nie. Zasadniczo samo uświadomienie sobie to za mało.
W zaburzeniach lękowych (a ZOK takimi są) potrzebna jest również zmiana w zachowaniu, zmiany na poziomie układu nerwowego (które następują z czasem) oraz zmiana w postrzeganiu emocji - np. lęku lub niepewności.
Jak zahamować lęk przed lękiem i lęk przed powrotem - to może być zawiłe, dlatego najlepiej udać się do psychologa lub psychoterapeuty. Najlepszą metodą jest nie hamować tego lęku, tylko zrobić w sobie miejsce, by był (oczywiście łatwiej powiedzieć, niż zrobić). Hamowanie tego lęku często przynosi odwrotne skutki do zamierzonych.
Przeszłość ma na nas duży wpływ, choćby dlatego, że uczymy się (zwłaszcza w dzieciństwie) jak reagować na świat zewnętrzny oraz wewnętrzny (m.in. jak przetwarzać emocje). Prześladowanie mogło mieć wpływ, ale nie musiało. Ważniejsze jest, że dziś, teraz, może Pan zrobić wiele, by żyć szczęśliwie, w zgodzie ze swoimi wartościami.

Pozdrawiam,
Andrzej Głodek

Specjaliści w zakresie leczenia: nerwica natręctw

Justyna Kinczyk

Justyna Kinczyk

Psycholog

Bytom

Małgorzata Polewka

Małgorzata Polewka

Psycholog

Kraków

Michał Suchacz

Michał Suchacz

Psychiatra

Żyrardów

Ilona Sojda-Prociak

Ilona Sojda-Prociak

Psycholog, Terapeuta

Kraków

Natalia Czyrko

Natalia Czyrko

Psycholog, Terapeuta

Lubań

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 41 pytań dotyczących usługi: nerwica natręctw

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.