Mam 17 lat i gram w piłkę nożną w klubie piłkarskim w Krakowie. Od ponad pół roku mam dość nietypowy

7 odpowiedzi
Mam 17 lat i gram w piłkę nożną w klubie piłkarskim w Krakowie. Od ponad pół roku mam dość nietypowy problem z prawą stopą. Otóż dobierając buty piłkarskie mam problem z doborem prawego buta, gdyż moja prawa stopa jest o około 5mm krótsza. Niby żaden problem, bo przecież można kupić drugą parę o pół rozmiaru mniejszą. Tak też wielokrotnie robiłem jednak mimo wielu prób wciąż mam bardzo duży dyskomfort w grze prawą nogą (jestem prawonożny). Gram przez to bardzo słabo gdyż nie mogę ułożyć stopy w bucie. Stopa jakby ślizga mi się w okolicach kostki. Muszę bardzo się skupiać żeby dobrze zagrać nią piłkę. Stąd moje pytanie: Do kogo mógłbym zwrócić się z takim problemem. Do fizjoterapeuty? Ortopedy? Czy może jakiegoś innego lekarza. Zaznaczę ponadto, że przestałem już rosnąć (od ponad roku nic nie urosłem). Bardzo proszę o niebagatelizowanie problemu, gdyż jest to dla mnie spora udręka, choć trudno jest mi kogoś o tym przekonać (zazwyczaj ludzie mówią, że wydziwiam). Zaznaczę również, że grając bez butów, w skarpetkach, gra mi się świetnie. Próbowałem też różnych zapiętek, wkładek i nic to nie dało, ewentualnie na chwilę pomogło. Bardzo chciałbym się dowiedzieć dlaczego tak się dzieje, czym różnią się obie stopy, do kogo mogę się z tym zwócić i co mogę z tym zrobić. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. :)
Proponuję iść do fizjoterapeuty który pracuje metodą Manipulacji Powięzi wg Stecco. Trzeba zebrać wywiad, zbadać kończynę. Zbyt duże wysklepienie stopy da jej funkcjonalne skrócenie. Trzeba zlokalizować przyczynę.

Cześć. Tak jak kolega wyżej napisał można sprawdzić powięź na ciele ale jak chcesz zbadać stopy to do podologa na podoskop z tym ze to tylko statyka, w niektórych sklepach ortopedycznych dysponują tez badaniem dynamicznym wtedy wiesz jak stopa zachowuje sie w ruchu... cieżko stwierdzić przez internet czemu ślizga Ci sie jedna stopa w bucie...
Objawy, które są przedstawione sugerują osłabioną stabilizację głęboką okolicy stawu skokowego. Tak jak kolega powyżej, konsultacja z fizjoterapeutą jest koniecznością.
Witam,
dziękuję, że napisałeś. Proponuję wizytę u fizjoterapeuty. Trzeba ocenić długość kończyn z czego skrócenie może wynikać. Może być to skrócenie funkcjonalne czyli skrócenie odpowiednich grup mięśniowych. Sama kiedyś byłam sportowcem i wiem jak ważne jest odpowiednio dobrana terapia do danej dyscypliny sportowej jak i osoby. Polecam nie zwlekać im wcześniej znajdziemy przyczynę tym lepiej:) Z jakich jesteś stron? W miarę możliwości mogę pomóc znaleźć terapeutę.
Pozdrawiam!
Myślę że dobrze by było skonsultować się z podologiem
Poszukaj fizjoterapeuty lub terapeuty manualnego, który poszuka przyczyny problemu. Ważne jest, aby terapeuta ocenił, czy "wada" którą opisałeś wynika ze zaburzeń strukturalnych, czy funkcjonalnych. Wtedy razem podejmiecie decyzję, czy lepiej przy zastosowaniu odpowiednich metod próbować wyrównać długość stóp czy może pracować nad funkcjonalnością Twojego ciała, tak aby nauczyć się dobrze funkcjonować ze swoją "wadą". Pamiętaj, że nie warto się załamywać - Usain Bolt ma płaskostopie i ok 1 cm krótszą lewą nogę - to pomaga mu w szybszym pokonywaniu łuków podczas biegu na 400 m. Powodzenia. Pozdrawiam Jakub Czaja
Myślę że oprócz tego co napisali terapeuci wcześniej trzeba wykonać zdjęcie RTG i ocenić stan struktur kostnych stopy.
Konieczne jest znalezienie przyczyny skrócenia stopy.
Lekarz specjalizujący się w stopie. Ewentualnie podolog i fizjoterapeuta powinni Ci pomóc w Twoim problemie.