Mam 16 lat mam 158 cm i ważę 55 kg. Czy mam nadwagę?

2 odpowiedzi
Mam 16 lat mam 158 cm i ważę 55 kg. Czy mam nadwagę?
Nie. Jest to prawidłowa waga. Nawet w przypadku prawidłowej wagi, warto jednak prowadzić zdrowy styl życia i wyrabiać zdrowe nawyki. Pomoże to uniknąć nadwagi oraz chorób cywilizacyjnych w przyszłości, zachować dobrą kondycję fizyczną, korzystnie wpłynie na wygląd i samopoczucie. Ogólnie przyjęte zasady zdrowego stylu życia to:

1. jedz posiłki regularnie (4-5 posiłków co 3-4h)
2. warzywa i owoce jedz jak najczęściej (przy czym warzyw powinno być więcej niż owoców)
3. jedz produkty zbożowe pełnoziarniste
4. spożywaj nabiał, najlepiej jogurty i kefiry.
5. jedz ryby, rośliny strączkowe i jaja, wybieraj chude mięsa, ograniczaj spożycie produktów mięsnych przetworzonych
6. jedz produkty bogate w zdrowe tłuszcze roślinne, np.: słonecznik, pestki dyni, siemię lniane, sezam
7. unikaj spożycia cukru, słodyczy, i słodkich napojów, zastępuj je owocami i orzechami
8. ogranicz dosalanie potraw, unikaj słonych przekąsek i produktów typu fast food
9. pamiętaj o piciu wody, najlepiej około 1,5-2 litry dziennie, a w upalne dni i po treningu dodatkowo przynajmniej 0,5-1,0 więcej
10. bądź codziennie aktywna fizycznie, nie chodzi tylko o trening, ale też codzienny ruch, taki jak spacery czy jazda na rowerze.

Dieta jest kwestią bardzo indywidualną i w przypadku wybranych chorób, nietolerancji pokarmowych oraz alergii może wymagać modyfikacji.

Dzień dobry,
Masa ciała jest idealna, nie ma się czym martwić. Od siebie chciałbym jeszcze dodać, że warto zapoznać się ze wskaźnikiem masy ciała BMI. Łączy on masę ciała i wzrost, a u Pani wynosi 22. Gdy mieścimy się w przedziale 18,5-25 to wtedy masa ciała jest prawidłowa. Warto jednak pamiętać, że BMI ma zastosowanie u osób z przeciętną masą mięśniową (osoby nie trenujące intensywnie), więc nie sprawdza się u każdego, jednak jest dobrym punktem wyjścia.