Mam 16 lat i od września chodzę do nowej szkoły. Lekcje są dla mnie bardzo stresujące i bardzo się p

2 odpowiedzi
Mam 16 lat i od września chodzę do nowej szkoły. Lekcje są dla mnie bardzo stresujące i bardzo się podczas nich denerwuję. Zauważyłam, że podczas dłuższego wolnego stres trochę schodzi, ale nadal z tyłu głowy mam, że będę musiała z powrotem uczęszczać na lekcje. Mam również momenty w których bardzo chce się z innymi spotkać, a później nagle w ogóle nie mam na to ochoty. Czy mogą to być zaburzenia dwubiegunowe ze stanem lękowym?
Zaburzenie dwubiegunowe polega na cyklicznie powtarzających się okresach obniżonego lub podwyższonego nastroju. Osoba może czuć smutek, nic jej się nie chce robić a potem jest bardzo aktywna i nie może usiedzieć na miejscu. To o czym piszesz wskazuje na problemy w szkole, które często zdarzają się osobom w Twoim wieku i mają różne przyczyny. Warto byłoby porozmawiać z zaufaną osobą dorosłą lub z psychologiem o tym, jak możesz sobie radzić z tymi sytuacjami.

Dzień dobry, z tego co piszesz to zaszła w Twoim życiu duża zmiana - zmiana szkoły, a co za tym idzie nowe otoczenie, koledzy, koleżanki, nauczyciele. Mogło to być dla Ciebie bardzo stresujące wydarzenie, które poniekąd przyczyniło się do odczuwanych aktualnie dolegliwości.
Z opisywanych objawów można by było sprawdzić czy nie jest to lęk społeczny - lęk towarzyszący przy spotkaniach z innymi osobami najczęściej obcymi. Nie wiem czy dobrze czujesz się w tej szkole, klasie czy zdążyłaś już nawiązać przyjaźnie? Dolegliwości z tego co napisałaś nasilają się gdy musisz znowu uczestniczyć w zajęciach, a uczucie napięcia i niepokoju obniża się gdy masz więcej wolnego. Proponuję abyś porozmawiała z rodzicami na temat swojego samopoczucia, ich wsparcie może okazać się bardzo pomocne. Jednak jeśli dzięki temu nie poczujesz się lepiej spróbujcie wspólnie znaleźli specjalistę, który postawi właściwą diagnozę, udzieli wskazówek, odkryje Twoje mocne strony dzięki którym poradzisz sobie ze stresującymi sytuacjami.
Pozdrawiam serdecznie