Mam 16 lat i od okolo dwoch tygodni borykam sie z silnym stresem, mam nudnosci, poranne i utrzymujac

3 odpowiedzi
Mam 16 lat i od okolo dwoch tygodni borykam sie z silnym stresem, mam nudnosci, poranne i utrzymujace sie nawet caly dzien... Pojawiaja sie tez problemy ze snem, brak apetytu, wyraznie obnizone libido, bardzo przyspieszony puls, czeste hustawki nastrojow i obsesyjne mysli. Objawy zaczely sie nasilac gdy przyjechal do mnie chlopak po dlugim czasie rozlaki. Nie rozpoczelam powaznego zycia seksualnego, ale uprawiamy petting z zachowaniem wszelkich zasad ostroznosci. Po jego powrocie do domu zaczelam panikowac ze jestem w ciazy a zaczal spozniac mi sie okres (chociaż nie ma powodów do obaw) i stres nasilil sie nagle utrudniajac mi zupelnie codzienne czynnosci... Co to oznacza?
Dzień dobry, rozumiem, że objawy, które zaczęły Pani towarzyszyć często są charakterystyczne dla początkowych okresów ciąży. Mimo wszystko należy pamiętać, że wszelkie opisane objawy mogą również wynikać z całego szeregu innych powodów: od niestrawności po psychosomatyczną reakcję na różne napięcia czy emocje. Trzeba też uwzględnić Pani wiek oraz charakterystyczne dla tego czasu "burze hormonów". Najprawdopodobniej nie dzieje się nic poważnego. Mimo wszystko, aby to głębiej i lepiej zweryfikować oraz wspomóc Panią w trudności, zachęcam do konsultacji (obecnie raczej online) z psychoterapeutą, który pomoże zdiagnozować trudność, wyjaśni co i dlaczego może się dziać oraz pomoże poradzić sobie z emocjami, które są dla Pani trudne. Pozdrawiam serdecznie, Marta Bereza

Witam serdecznie. Pani dolegliwości mogą mieć oczywiście podłoże hormonalne wynikające z Pani młodego, nastoletniego wieku. Jednak, jak sama Pani pisze, wzięły one swój początek w momencie przyjazdu Pani partnera. Bardzo rozsądnie i dojrzale Państwo postępujecie, znajdując i stosując bezpieczną formę fizycznej bliskości. Jednak moment, w którym pojawiły się opisywane symptomy wydaje się być znaczącym. Myślę, że korzystnym byłoby w pierwszej kolejności poprosić - jeśli to oczywiście, w sytuacji pandemii, możliwe, lekarza rodzinnego o skierowanie na podstawowe badania hormonalne. Być może sytuacja się wyjaśni i będzie możliwość wyrównania napięć, lekami. Uważam jednak, że warto też, skorzystać z wizyty u psychologa. Warto sprawdzić jaki wpływ na Pani nastrój i samopoczucie miał przyjazd partnera. Czytając Pani list, odnoszę wrażenie, że to co się dzieje ma jeszcze inne podłoże. Proszę nie zwlekać z zapisaniem się na konsultację i spróbować wykonać badania. Ja, tak jak i wielu innych psychologów, jestem dostępna on-line. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
To oznacza, że Pani doświadcza silnego stresu. Wszelkie objawy, o których Pani napisała, pojawiają się na wskutek silnej reakcji stresowej. Jest to całkowicie normalne, że boli brzuch, są nudności, przyspieszone bicie serca, mogą się też pojawić zawroty głowy. Dzieje się tak, ponieważ kortyzol, adrenalina i noradrenalina w sytuacji dużego stresu wydzielają się do naszej krwi i przygotowują nasz organizm do poradzenia sobie z sytuacją stresową. U Pani prawdopodobnie są to myśli o ciąży, które nasiliły się dodatkowo brakiem wystąpienia okresu. Jeśli nie doszło do pełnego współżycia seksualnego, a zachowaliście ostrożność w pettingu, to myślę, że warto zastanowić się nad racjonalnością tej obawy o ciąże.
Jeśli pojawią się jakieś pytania, to zapraszam na konsultacje online.