Mam 16 lat i jestem gejem. Od prawie 3 miesięcy jestem z swoim chłopakiem w związku i mam kilka pyta

3 odpowiedzi
Mam 16 lat i jestem gejem. Od prawie 3 miesięcy jestem z swoim chłopakiem w związku i mam kilka pytań, które mnie męczą.
1) Jak powiedzieć mojej mamie o swojej orientacji? Mój tata wie o tym, że mam chłopaka i jestem gejem. Nie ma z tym problemu, że jestem jaki jestem lecz moi rodzice nie mieszkają ze sobą i praktycznie nie utrzymują kontaktu i nie mogę liczyć na wsparcie ze strony taty jeśli chodzi o rozmowę z mamą na temat mojej orientacji. Moja mama raczej nie wygląda na taką osobę, która to łatwo zaakceptuje i obawiam się, że pod wpływem rodziny z jej strony może dojść do prób zwalczania mojej orientacji i prób ograniczenia kontaktu z moim chłopakiem. Bardzo mi zależy na tym aby mieć kontakt ze swoim chłopakiem zwłaszcza, że niedługo przyjeżdża do mnie na tydzień i sam fakt, że mieszka daleko ode mnie bo aż prawie 300 km przyprawił moją mamę (powiedziałem jej że mój chłopak to niby kolega) o wściekłość ale mimo to się zgodziła. Zależy mi na tym aby w domu gdzie mieszkam tylko z mamą mój chłopak mógłby się czuć swobodnie i abyśmy razem mogli sobie okazywać uczucia bez skrępowania. Jednak bardzo się boję reakcji mojej matki. Co robić i jak to powiedzieć mojej mamie? Nie chce się ukrywać z czymś czego jestem pewien bo daje mi to o sobie znać od kilku lat. Rozważałem też to aby mój chłopak przyjeżdżał do mojego ojca jak będę ale ojciec nie wiedzieć czemu nie wyraża na to zgody.
2) Mimo tego że jestem ze swoim chłopakiem dużo czasu bo już prawie 3 miesiące mam obawy co do tego czy jest mi wierny. Gdy poznaliśmy się na Gadu Gadu miał ustawione w miejscu zamieszkania "Poznań - gej nie zboczony" oraz jego nazwa użytkownika była nazwą prowadzącą do jego profilu na Instagram. Gdy zaczęliśmy rozmawiać na Facebooku usunął tą informację odnośnie że jest gejem (wpisując "chętnie popiszę" i zmienił nazwę na po prostu Kamil (bo tak ma na imię) ale zablokował mnie też na Gadu Gadu (wiem o tym bo obserwuję jego GG z drugiego konta o którego istnieniu nie wie) ale mimo wszystko rozmawiamy na Facebooku i przez telefon czy na Snapchat codziennie i prawie cały czas. Mimo tego, że jest ze mną w związku z tego drugiego konta na GG zauważyłem, że zmienia na przykład zdjęcia profilowe i status z dostępny na nie przeszkadzać i tak dalej. Jednak ostatnio oprócz tego "chętnie popiszę" zaczął widnieć odnośnik do jego Instagrama w postaci nazwy użytkownika. Od długiego czasu aby to zweryfikować czy nie szuka sobie innego chłopaka na tym drugim koncie na GG używam funkcji za pomocą której się poznaliśmy i nie trafiłem na niego ani razu. Wiem też o tym, że jego znajomi wiedzą o mnie i wspominał mi o swoim byłym chłopaku który był toksyczny i z nim zerwał oraz wiele razy mi mówił że jest szczęśliwy że trafił na mnie. Jego były chłopak zachowywał się i zachowuje się w sposób skandaliczny przez co mój chłopak często dowiaduje się o różnych dziwnych plotkach ale nie utrzymuje z nim relacji i go ignoruje. Na Instagramie wiem, że obserwuje go kilku chłopaków którzy po prostu chwalą się tym że są gejami a on też ich ale podejrzewam że to przez to że stosuje taką metodę na zdobywanie obserwujących która polega na tym że obserwacja za obserwację. Mój chłopak mimo wszystko spędza dużo czasu ze mną i z swoimi przyjaciółkami i bardzo rzadko spędza czas w towarzystwie innych chłopaków a nasze relacje pomimo wyżej wymienionych obserwacji nie uległy zmianie na gorsze. Jest jeszcze jedna rzecz która mnie zaniepokoiła. Wstępnie w czerwcu umówiliśmy się że mój chłopak przyjedzie na całe 3 tygodnie wakacji i niby powiedział rodzicom już o tym a wczoraj nagle napisał że rozmawiał z rodzicami i może tylko na tydzień do mnie przyjechać. Czy powinienem się obawiać że nie jest mi wierny? Jakie mogą być objawy tego że nie jest mi wierny i co robić? Czy to może moje przewrażliwienie i brak zaufania?
Szanowny Panie,
pozwolę się odnieść do punktów które Pan napisał:

1) Sprawa coming outu jest niezwykle personalną sprawą, jedni z tym w ogóle nie czekają, inni kilka lat, a drudzy w ogóle się nie ujawniają. Ja w swojej praktyce wyznaję zasadę, że najważniejsze jest bezpieczeństwo ujawniającego - czy w razie niechęci mamy ma Pan gdzie mieszkać? Do kogo się udać? Kto może Pana wesprzeć? I tutaj z tego co widzę, jest to tata - świetnie. Drugie pytanie jest takie, czy jest Pan gotowy na to by mama się dowiedziała? Jakie są plusy i jakie są minusy? Czy Pana chłopak wie o tym, że Pana mama nie zna Pana orientacji seksualnej? Czy jest gotowy podczas pobytu u Pana się ukrywać z uczuciami? I czy może jest Pan w stanie poprosić tatę aby uczestniczył w rozmowie z mamą? Może taką osobą jest psycholog szkolny któremu może Pan zaufać?

2) Życie w dobie Internetu jest niezwykle ryzykowne - ponieważ daje nam możliwość poczucia kontroli lub jej braku bez granicy kilometrów. Jeśli jest Pan niepewny co do wierności swojego chłopaka, proszę z nim otwarcie o tym porozmawiać. Być może to rozwieje Pana wątliwości. Znacie się dość krótko, a rodzice również mogą bać się o Pana chłopaka - to, że pozwalają mu jechać 300 km dalej może także świadczyć o tym, że mają do niego duże zaufanie. Doradzałabym szczerą rozmowę ze swoim chłopakiem w tym temacie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia, Magdalena Czech

każda prawie mama która dowiaduje się o tym, że syn jest gejem, nie może tego przyjąć od razu, bowiem dziś jest wiele informacji o zagrożeniu AIDS, o postrzeganiu gejów w społeczeństwie, o tym, iż może nie mieć wnuków itp. Każdej mamie ale zależy na szczęściu i dobru swojego dziecka i tak przyjęcie tego faktu do wiadomości iż syn jest gejem wymaga czasu i tu może pomóc i rozmowa z pana ojcem. Drugą sprawą to pobyt pana znajomego u państwa w mieszkaniu. Nie wiem, ile razy się panowie spotkali w rzeczywistości, cxy kontakt jest wyłącznie do tej pory bardziej romantyczny w czatach i mailach. Przyjęcie do domu obcego dla mamy człowieka to duża odwaga i duża doza wiary w pana wybór. Nie koniecznie może zaakceptować wszystkie okazy uczucia pomiędzy panami. Głód miłości fizycznej jest ogromny i nie byłoby na miejscu, aby mama poznała pana orientację w ten sposób, raczej proszę najpierw poznać bliżej pana kolegę w wspólnych aktywnościach nieseksualnych, np. pomaga pana mamie w domu razem z panem, wychodzicie na zakupy dla mamy, obieracie kartofle itp. Wtedy będzie mama mieć inny obraz niż obraz non stop całujących się czy dotykających się osób. Dom, w którym mieszka mama, nie jest najbardziej przyjazny do uprawiania seksu przy obecności w drugim pokoju mamy. Hałas, itp. nie potrzebnie może spowodować negatywne nastawienie do pana i kolegi. Na razie niech pan mówi o nim kolega, czas pokaże czy związek wytrwa. Wiek 16 lat to okres poznawania zycia, poznawania wielu osób, trudno powiedzieć co będzie dalej, na pewno rozmowa z kolegą i prośba o stosowne zachowanie w domu jest na miejscu.
Szanowny Panie,

Kwestia ujawnienia swojej orientacji psychoseksualnej to Pana indywidualna decyzja. Temat ten jest mi bliski, jako psycholog pracuję z osobami LGBT+ i niedawno przygotowałem warsztat nt. coming-out'u, na który serdecznie Pana zapraszam. Z dostępnej mi wiedzy wynika, że warto do tego wydarzenia odpowiednio się przygotować. Myślę, że przyjazd Pana chłopaka nie jest dobrym momentem, bo będzie się wtedy dużo działo.

Pozwoliłem sobie zamieścić tu Panu 10 porad przed coming-out:

1. Pozbądź się lęku dotyczącego rozmowy z rodzicami- pomóc w tym może rozmowa ze znajomymi, albo psychologiem/psycholożką.
2. Zaplanuj swój coming-out z wyprzedzeniem, włóż w to swój czas i pasję- ale raczej nie zostawiaj żadnych ,,wskazówek’’.
3. Napisz własny scenariusz ujawnienia się, zainspirować Cię mogą inne osoby LGBT+, które mają to za sobą. Wybierz spokojne i komfortowe miejsce, jeżeli spodziewasz się pozytywnej reakcji. Jeżeli nie- lepiej zrób to w miejscu, gdzie będą też inne osoby; mów tonem pewnym siebie, ale spokojnym.
4. Rodzice będą potrzebować czasu- wybierz, więc okres czasu, kiedy będziesz mógł/mogła na jakiś czas zostawić dom dla nich. Nie rób tego w wakacje, czy podczas Świąt- gdy będziecie ze sobą cały czas.
5. Rozpoznaj się w terenie- na jaki grunt natrafią rozmowy o równouprawnieniu osób LGBT+, różnorodności seksualnej, czy tolerancji? Jeżeli okaże się, że rodzice popierają takie postulaty- możesz się raczej spodziewać dobrej, lub raczej dobrej reakcji.
6. Nie oczekuj zbyt wiele, im bardziej się nastawisz- tym większe może być rozczarowanie.
7. Unikaj wybuchów złości i płaczu podczas ujawniania się.
8. Jeżeli wydarzą się niespodziewane i niebezpieczne sytuacje- korzystaj z pomocy.
9. Rodzic numer 1 może różnić się od rodzica numer 2- tak samo inne mogą być ich reakcje, pamiętaj o tym.
10. Ostateczna decyzja o coming-out należy tylko do Ciebie- inne osoby mogą doradzać, nakłaniać i odstraszać, ale tylko Ty decydujesz o swoim ujawnieniu się.

W kwestii wierności najważniejsza jest rozmowa. Proszę spróbować porozmawiać z chłopakiem, bez zarzutów, tylko zaczynając od komunikatu JA, na przykład: ,,Czuję się niepewnie, wydaje mi się, że ostatnio jestem na drugim planie''.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Dominik Haak