Mam 15 lat i chcem się udać do psychologa lub psychoterapeuty. Rodzic musi lub może być przy mnie gd

3 odpowiedzi
Mam 15 lat i chcem się udać do psychologa lub psychoterapeuty. Rodzic musi lub może być przy mnie gdy badanie będzie przeprowadzone? Czy psycholog/psychoterapeuta może lub musi opowiedzieć/streścić rodzicom o tym co mu powiedziałam? Chciałabym powiedzieć rodzicom dopiero gdy sama się na to zdecyduje ale wiem że nie będą chcieli poczekać.
Witam serdecznie, pierwsza wizyta dobrze jest kiedy rodzic i osoba nieletnia (dziecko) są razem natomiast nie ma konieczności i często potrzeby by rodzic uczestniczył w sesjach.

Dzień dobry, jeśli pacjent jest niepełnoletni na pierwsze spotkanie powinien przyjść rodzic a by podpisać odpowiednie dokumenty w sprawie nieletniego dziecka. Nie ma natomiast potrzeby aby uczestniczył w samej sesji. Terapeuta jest natomiast zobowiązany aby przekazać rodzicowi informacje z sesji jeśli dowie się o czymś, co zagraża Twojemu życiu albo zdrowiu ponieważ Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Poinformuje Cię podczas sesji, jeśli uzna, że jest taka konieczność. Terapeuta może także poprosić rodziców o spotkanie aby porozmawiać o Tobie, o tym, jak oni widzą Twoje funkcjonowanie czyli zebrać tzw. wywiad. Takie spotkanie z rodzicami powinno odbyć się w Twojej obecności, chyba że zgodzisz się aby rodzic porozmawiał z terapeutą na osobności i służy dobru terapii. Podczas spotkania terapeuta nie powinien ujawniać informacji na Twój temat, których sobie nie życzysz poza tymi, o których pisałam wyżej. Podczas pierwszego spotkania możesz powiedzieć, że chcesz rozmawiać na osobności z psychologiem i kiedy zostaniecie same zapytać wprost jakie informacje i kiedy przekaże rodzicom. 15 lat to jest wiek, kiedy prywatność pacjenta jest chroniona i jeśli nie ma konieczności, psychologowie dbają o poufność rozmów :)
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, to w świetle polskiego prawa musisz mieć zgodę rodzica lub prawnego opiekuna na wizytę u psychologa.
Rodzic bądź prawny opiekun nie będzie miał wglądu w omawiane przez Ciebie problemy, nie może też wejść z Tobą do gabinetu, jeśli nie wyrazisz na to zgody.) Psycholog ma obowiązek zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem.
Pozdrawiam
Bartosz Petruczenko