Mam 14,190cm wzrostu i ważę 100 kg.Zdaje sobie sprawę z tego że mam nadwagę ale nie czuję tego.Mam p

2 odpowiedzi
Mam 14,190cm wzrostu i ważę 100 kg.Zdaje sobie sprawę z tego że mam nadwagę ale nie czuję tego.Mam problem z podjadaniem szczególnie na elekcjach.Elekcje u mnie wyglądają tak że jest lekcja przerwa i w czasie przerwy idę coś zjeść.Ze sportem nje mam problemu trenuje siatkówkę,również robię jakieś ćwiczenia w domu.Klasy sportowe miały też wf w szkole ale to się już zmieniło dlatego ruchu jest mniej i zaczolem coś ćwiczyć w domu,tyle że co chwilę coś jem i nie potrafię się zmotywować aby tego nie robić:(
Należy się przyjrzeć jadłospisowi. Najlepiej zachować regularność w spożywaniu posiłków. Należy unikać rozpraszaczy np. telefonu, laptopa, telewizji. Zachować dużą uważność podczas jedzenia. Jak jest pora na posiłek to wtedy jemy.
Następna kwestia to czy podjadanie jest wynikiem odczuwanego głodu, czy może jest wynikiem apetytu, nudy itp.? Jeżeli wypracowaliśmy nawyk, że przerwa oznacza jedzenie to należy podjąć działania, które zamienią jedzenie na inną czynność, ale ważne jest to żeby ta czynność też sprawiała nam przyjemność. Czyli coś co lubimy i jest w kręgu naszych zainteresowań. Oczywiście nie jest to łatwe i wymaga dużego zaangażowania, ale w procesie zmiany też musimy mieć miejsce na pomyłki, bo jest to normalne.
Jest bardzo dużo czynników, które wpływają na to, że podjadamy. Dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Dzień Dobry
Warto skonsultować się z psychologiem celem znalezienia przyczyny podjadania. Po czym warto rozpocząć pracę nad zmianami zachowania oraz nawyków żywieniowych.
Do usłyszenia
Marek Kochajkiewicz