Mam 13 lat i 149 cm wzrostu, lekarz tutaj zapewnił mnie, że jeśli odżywiam się prawidłowo, nie jem w

2 odpowiedzi
Mam 13 lat i 149 cm wzrostu, lekarz tutaj zapewnił mnie, że jeśli odżywiam się prawidłowo, nie jem w McDonaldzie to wszystko jest ok, aczkolwiek dość często jem jakieś fastfood’y itp. przez co nie wiedzieć czemu nie tyje i nie rosnę. Chciałabym dowiedzieć się jaka byłaby dla mnie prawidłowa dieta. Jestem strasznie chuda i mimo wszystko bardzo chciałabym urosnąć:(
Dzień dobry,
jeżeli lekarz nie ocenił ilości spożywanych kalorii - a na pewno nie zrobił tego, ponieważ nie ma programu do takiej oceny jego opinia jest dość nieprecyzyjna. W tej sytuacji należy przeprowadzić dokładny wywiad i sprawdzić jaka jest przyczyna - mówię oczywiście o kwestii odżywiania. Prawidłową dietę ustala się w oparciu o normy ale również w stosunku do aktualnej diety.
pozdrawiam
Elżbieta Kolczyńska

Wzrost w stosunku do wieku naniesiony na siatki centylowe OLAF znajduje się poniżej 10 centyla, czyli w tzw. strefie obserwacyjnej. Należałoby jeszcze odnieść wzrost do masy ciała zastanowić się skąd taki wynik, przeanalizować dokładnie Pani rozwój i historię choroby. Być może należałoby rozpocząć jakąś szerszą diagnostykę? Dobrze byłoby skonsultować się z dobrym pediatrą. Najlepiej jeśli uda się Pani również do kompetentnego dietetyka, który oceni Pani stan odżywienia, przeanalizuje dokładnie jak się Pani odżywia, zleci wykonanie niezbędnych badań laboratoryjnych, wskaże ewentualne błędy żywieniowe, wytłumaczy w jaki sposób powinna się Pani odżywiać i pokieruje dalej, jeśli będzie taka potrzeba. W tym wypadku "prawidłowe odżywianie" to dość ogólne pojęcie.
Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie.