Leczenie zaparć

2 odpowiedzi
Jakiś czas temu brałam leki przeciwcukrzycowe (Metformax). Po tych lekach pojawiły się u mnie przewlekłe zaparcia, leków przeciwcukrzycowych już nie biorę, ale zaparcia cały czas są. Od ponad roku biorę leki przeczyszczające, ale mój organizm już się od nich uzależnił. Leki już nie działają, a problem coraz bardziej się nasila. Czy są jakieś skuteczne sposoby leczenia zaparć oprócz leków przeczyszczających i diety?
Najważniejsze jest rozpoznanie przyczyny zaparć-ustalenie zachowań dietetycznych, konfrontacja właśnie z lekami jakie Pani przyjmuje oraz ocena badań laboratoryjnym - w szczególności ocena badań oceniających czynność narządów trzustki, wątroby, nerek, tarczycy oraz ewentualnych zaburzeń jonowych - to wszystko może mieć wpływ na występowanie zaparć. Dopiero wtedy można mówić o leczeniu-gdy pozna się przyczynę. Leki przeczyszczające to tylko postępowanie doraźne, które powodują zaburzenia jonowe, niszczą florę bakteryjną przewodu pokarmowego i mogą jeszcze bardziej nasilać dolegliwości.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Szanowna Pani! Najczęściej występują zaparcia idiopatyczne, które spowodowane są zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego. Ten rodzaj zaparć diagnozuje się u około 90% osób. By uniknąć zaparć należy dążyć do spożywania zaraz po obudzeniu się szklanki letniej wody i spożycia pełnowartościowego śniadania, zmiany diety, zażywanie naturalnych środków (siemię lniane, aloes, nasiona kruszyny, nasiona babki piaskowej i babki śródziemnomorskiej), uregulowania trybu życia, aktywności fizycznej, przywrócenia odruchu regularnego oddawania stolca (przez próby codziennego wypróżniania się o tej samej porze dnia).
Wspomniała Pani, że leków przeciwcukrzycowych już nie bierze, ale zaparcia cały czas są. Jednakże choruje Pani na cukrzycę. Konieczna zatem jest wizyta u specjalisty. Wśród możliwych przyczyn zaparć należy wymienić właśnie cukrzycę.
Ponieważ podaje Pani, że zaparcia utrzymują się od ponad roku, być może ich charakter jest nawykowy. Warto zaznaczyć, że wypróżnienia nawet co 3-4 dni, ale swobodne, o normalnej konsystencji można uznać za prawidłowe. Przyjmuje się, że normalna częstotliwość wydalania kału to od 3 razy na dzień do 3 razy na tydzień. W przypadku podejrzenia zaparć nawykowych należy zapytać o siedzący tryb życia, dietę (ubogą w błonnik), noszenie ciasnej odzieży, przyjmowanie niektórych leków (m.in. leki przeciwbólowe zawierające kodeinę), wzmożony poziom stresów i bodźców (i wynikający z tego stan napięcia nerwowego układu autonomicznego), nerwicę objawiającą się zwiększoną pobudliwością (neurastenia). Zapraszam na wizytę, postaram się Pani pomóc.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.