Leczę się psychiatrycznie od 15 lat z rozpoznaniami schizofrenii i OCD. Lekarze i psycholog w szpita

2 odpowiedzi
Leczę się psychiatrycznie od 15 lat z rozpoznaniami schizofrenii i OCD. Lekarze i psycholog w szpitalu w ostatnich dwóch latach rozpoznali u mnie zaburzenia osobowości (F61). Pytałem się o co dokładnie chodzi. W odpowiedzi usłyszałem o cechach charakteru, które akurat w sobie zawsze ceniłem. Nie wiem co mam teraz zrobić, bo cały czas słyszę że powinienem się zgłosić na psychoterapię. Tylko co ja mam powiedzieć takiemu psychoterapeucie? Czy powinienem raczej zmienić lekarza?
Dzień dobry, Mówiąc najprościej zaburzenia osobowości to sztywne i utrwalone wzorce/sposoby reagowania na otoczenie. Pana rozpoznanie F-61 dotyczy osobowości która nie ma swojej konkretnej nazwy, gdyż cechy jakie wchodzą w jej skład są wymieszane. Niewątpliwie diagnoza jaką Pan otrzymał jest bezwzględnym wskazaniem do podjęcia psychoterapii. Rozumiem, że diagnozę postawił lekarz, który Pana zna od dłuższego czasu w związku z czym nie zalecałabym jego zmiany. Jeśli zgłosi się Pan do psychoterapeuty proszę zabrać ze sobą wypis z ostatniego pobytu w szpitalu.
Pozdrawiam, Anna Brauer.

Szanowny Panie, warto byłoby zgłosić się na psychoterapię nawet po to, by skonfrontować opinię lekarzy i psychologa w szpitalu z opinią innego specjalisty. Dobrze by było, wg mnie, gdyby to był psychoterapeuta o wykształceniu psychologicznym. Psychoterapia jest wskazana nie tylko w przypadku F61, ale przede wszystkim z powodu Pana chorób (schizofrenia, OCD). Jedną ze wspólnych cech podłoża tych zaburzeń jest lęk. Najlepsza według mnie, byłaby terapia behawioralno-poznawcza (TBP). Psychoterapeucie należy powiedzieć wszystko :) na temat Pana historii chorób, Pana objawów, problemów oraz diagnoz, a także podzielić się wątpliwościami dotyczącymi związanymi z diagnozą F61. Nie wymienił Pan cech, które zostały zakwalifikowane do F61, a które, jak Pan pisze, Pan sobie ceni. To również należałoby przedyskutować z psychoterapeutą. Co do zmiany lekarza. Osobiście jestem zwolenniczką skonfrontowania kilku diagnoz, czyli skorzystania z więcej niż jednego lekarza. Cokolwiek Pan zdecyduje, to życzę Panu, aby te decyzje zadziałały na Pana korzyść i Pańskiego zdrowia. Pozdrawiam. Maria Christowa-Dobrowolska