Ktoś bardzo mi bliski ma problem z alkoholem, nie upija się, jednak pije regularnie. Najgorsze że ta

3 odpowiedzi
Ktoś bardzo mi bliski ma problem z alkoholem, nie upija się, jednak pije regularnie. Najgorsze że ta osoba nie widzi problemu. Jak mam uświadomić tej osobie że naprawdę ma problem? Proszę o pomoc nie wiem co robić.
Dzień dobry. Do psychoterapeutów uzależnień często zgłaszają się osoby, które zauważają, że picie alkoholu zaczęło stanowić problem dla kogoś z ich bliskich. Chcą wsparcia dla siebie samych w tym trudnym doświadczeniu, ale też często chcą usłyszeć, jak ,,otworzyć jej oczy" i zmotywować do podjęcia leczenia. Nie ma na to jednej, uniwersalnej rady.
Ogólnie jednak rzecz ujmując, mogę zachęcić Panią/Pana do szczerej rozmowy z Bliskim, w której przedstawi Pani/Pan konkretne fakty, przykłady, kiedy alkohol spowodował problemy dla tej osoby/dla Was. Warto również powiedzieć wtedy o swoich zmartwieniach, poczuciu bezradności i innych emocjach związanych z jej piciem, a także przedstawić, jakie kroki podejmie Pani/Pan, jeśli Bliski nie zrobi nic w tej kwestii (nie ograniczy picia, nie zgłosi się po pomoc).
To trudna sytuacja, dlatego zachęcam do zadbania też o siebie i swój stan emocjonalny. Pozdrawiam, Katarzyna Kulikowska

Szczerze gratuluję anonimowego a jednak upubliczniajacego pytania.To dowód madrej i dobrej troski o bliskich ,ale i o siebie,z wyprzdzajaca perspektywą..Z zapytania nie wynika ,czy proba rozmowy na ten temat była już podejmowana,czy byla poprzedzona np.zebranym na pismie opisem sytuacji trudnych i budzących wątpliwości ,które wówczas sie pojawiły.Warto uzgodnic wczesniej chęć takiej ważnej rozmowy.Zakladam,ze Pan/Pani,nie ma problemu uzależniowego-tym łatwiej byloby uczestniczyc np w uroczystym mityngu Aa/należaloby poszukac takowej np w internecie.Mozna zwrocic się do terapeutow uzależnien.Ta sytuacja ma wiele cennych szczegółow,ktore podpowiedza postepowanie.pozdrawiam
Witam, można sprobować udać się we 2 do terapeuty ds. uzależnień, który "potwierdzi" założenia osoby o której mowa. W sytuacji, gdy do spotkania we 2 nie dojdzie. Zachęcam aby to Pani skorzystała z takiego wsparcia. Wówczas uzyska Pani odpowiedzi na nurtujące Panią pytania.