krwawiące hemoroidy

17 odpowiedzi
U mamy, 85-letniej kobiety pękają hemoroidy- po wypróżnianiu jest świeża krew . Tydzień temu miała przetaczaną krew w związku z niską hemoglobiną 5,7; teraz jest 9,6 (nie wiem jak długo ). Co w tym przypadku można zrobić ?
Dzień dobry,
Krwawiące hemoroidy to wskazanie do zabiegu operacyjnego, można je usunąć lub przynajmniej podwiązać miejsce krwawienia. Proszę się skontaktować z chirurgiem-proktologiem.

Dr Szczęśniak

Witam,
zakładając, że pacjentka była/jest leczona już zachowawczo (czopki, maści, tabletki) następnym krokiem może być jedna z metod endoskopowych np, metoda Barrona - czyli zakładanie podwiązek gumowych.
Pozdrawiam,
Anna Zub-Pokrowiecka
Należy pilnie skontaktować się z chirurgiem w celu przeprowadzenia diagnostyki i ustalenia odpowiedniego leczenia. Przyczyny krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego mogą być różne, w tym także należy uwzględnić w diagnostyce różnicowej zmiany nowotworowe. W przypadku wystąpienia stanu zagrożenia życia wezwać niezwłocznie zespół pogotowia ratunkowego. Pozdrawiam!
Proszę zgłosić się pilnie do Proktologa celem badania.
Szanowna Pani,
proszę w takiej sprawie zwrócić się do lekarza gastroenterologa, najlepiej takiego, który przeprowadza jednocześnie badania endoskopowe przewodu pokarmowego. Niestety nie jestem specjalistą od tego rodzaju schorzeń.
Pozdrawiam
Zgłosić się do chirurga.
Podstawą rozpoczęcia terapii jest wykonanie rektoskopii.
Szanowna Pani, Szanowny Panie. Należy zbadać mamę przezodbytniczo i/lub włożyć wziernik do oceny błony śluzowej. Na tej podstawie można postawić prawidłowe rozpoznanie. A co za tym idzie rozpocząć leczenie. Pozdrawiam i zapraszam.
Szanowni Państwo,
należałoby wyjaśnić, czy to na pewno tylko hemoroidy. W tym celu sugeruję kolonoskopię. Jeżeli przyczyną krwawienia są rzeczywiście hemoroidy, można je leczyć (operacja, oblitetacja laserowa, gumkowanie) w zależności od stopnia zaawansowania choroby.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz
Krwawiace hemoroidy o ile sprawa jest oczywista doprowadzajace do niedokrwistosci sa wskazaniem do zabiegu. Po nim jednak warto rozwazyc endoskopowe badanie jelita grubego.
Witam,
Przede wszystkim należy zastanowić się nad przyczyną krwawienia. Podstawowym badaniem jest kolonoskopia. Ze względu na wiek Pani mamy sugeruję wykonanie badania w warunkach szpitalnych.
Pozdrawiam
Michał Spychalski
Witam.
Mama wymaga diagnostyki i leczenia. Same krwawiące guzki krwawnicze mogą być przyczyną niedokrwistości w przypadku masywnego krwawienia (z nich). Jednak ze względu na wiek i inne obciążenia, mama wymaga pełnej diagnostyki. Ponieważ same krwawienia z guzków krwawniczych mogą maskować inne głębiej położone poważne schorzenia przewodu pokarmowego, które mogą przyczyniać się do narastania niedokrwistości. Proszę pamiętać, ze same przetoczenia krwi są postępowaniem doraźnym i nie leczą przyczyny niedokrwistości.
Pozdrawiam.
R.Bartkowiak
Z objawami krwawienia z odbytu chora powinna niezwłocznie trafić do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. . Jeżeli aktualnie nie krwawi to właściwym miejscem konsultacji i leczenia jest najbliższa Poradnia Proktologiczna . Pozdrawiam.
Przyczyną niskiej hemoglobiny (czyli wskaźnika anemii) jest prawdopodobnie przewlekle skrwawianie się chorej z pękających przy defekacji (oddawaniu stolca) żylaków odbytu. Trzeba pilnie skontaktować się z chirurgiem, który powinien chorą obejrzeć i stwierdzić czy to napewno są żylaki, czy inna przyczyna np. guz nowotworowy. Jeśli mama jest w formie pozwalającej na jej transport do poradni chirurgicznej to trzeba ją tam zawieźć po umówieniu wizyty na konkretną godzinę (osoba starsza. nie powinna wyczekiwać w długiej kolejce). Jeżeli jest kłopot z transportem własnym to należy zamówić karetkę pogotowia i ze skierowaniem wystawionym bądź przez lekarza rodzinnego bądź przez lekarza pomocy doraźnej udać się karetką
na ostry dyżur chirurgiczny. Lekarz chirurg dyżurny będzie wiedział co zrobić. Przynajmniej powinien wiedzieć. Alternatywą jest prywatna wizyta chirurgiczna w domu chorej i dalsze decyzje w porozumieniu z wizytującym chirurgiem.
Wykonać badania wykluczające raka jelita grubego,pozdrawiam
Możliwości leczenia hemoroidów jest wiele - od zupełnie zachowawczych metod polegających na stosowaniu kremów w okolicy odbytu i unikaniu zaparć; poprzez metody minimalnie inwazyjne - jak sklerotyzacja hemoroidów (wpuszczanie do nich substancji powodujących ich zamknięcie i zanikanie) po leczenie operacyjne.

Proszę poszukać lekarza proktologa, który byłby w stanie zaproponować najlepszy wobec stanu Mamy rodzaj leczenia.

Z poważaniem,
dr n. med. Michal Lewandowicz
Pęknięte hemoroidy zwykle nie dają takiego spadku w morfologii, choć nie jest to wykluczone. Myślę, że przede wszystkim trzeba zdiagnozować problem.
Czy mama miała robioną kolonoskopię? Możliwe, że utrata krwi jest przewlekła i wynika np z guza jelita grubego, a hemoroidy są tylko dodatkowym problemem.
Po wykonanej diagnostyce kwalifikacja do operacji hemoroidów lub leczenia zachowawczego.
Na tą chwilę pilnować diety i dodać np Lactulosum, zeby nie dopuszczać do zatwardzenia stolca.