Kręgosłup- kręgozmyk

64 odpowiedzi
Witam. Mam 30 lat od około 4 lat mam problem z kręgosłupem odcinek lędźwiowy. Początek moich problemów nastąpił w pracy podczas podnoszenia ciężkiego przedmiotu w pozycji skrętnej w lewo poczułem silny ból w okolicy lędźwiowej z uczuciem promieniwania w pośladek aż do kończyny dolnej.Od tamtej pory ból w rożnym stopniu mi dokucza raz mocniej raz słabiej pojawiły się bóle również z lewej strony z promieniowaniem do lewej kończyny. Mam bardzo akutalne badanie MRI które wykazuję : wysokość trzonów kręgów prawidłowa, szerokość przestrzeni międzykregowych prawidłowa, na poziomie L4/L5- kręgozmyk przedni wynoszący 3 mm, zmiany degeneracyjne krążka międzykręgowego na tym poziomie dysk wypełnia dolne części otworów międzykręgowych po obu stronach nie uciskając bezpośrednio nerwów w ich obrębie. Dodam ze poruszając biodrami odczuwam przeskakiwanie w tej okolicy. Czy da się to wyleczyć fizjoterapią ? Pozdrawiam
Trzeba sprawdzić jeszcze inne składowe, bo sam opis MRI to za mało. Jednak z opisu wynika że jest duża szansa na wyprowadzenie tego problemu rehabilitacją, a tym samym na bezbolesne funkcjonowanie. Jednak bez badania i wywiadu nic więcej nie jestem w stanie powiedzieć. Pozdrawiam.

Witam, oczywiście pełny obraz stanu zdrowia, jak zawsze, można zobaczyć gdy oprócz badań obiektywnych, zrobimy badanie kliniczne i przeprowadzimy wywiad. Ale z tego co Pan pisze to raczej nie powinno być problemu - gdyż nie ma dużych zmian degeneracyjnych w strukturach nerwowych. powodzenia
Oczywiście właśnie takimi przypadkami zajmuje się fizjoterapia.
Witam
Spondylolisteza -kręgozmyk ku przodowi jest to przemieszczenie kręgu wraz z całą kolumną kręgów wyżej leżących ku przodowi w stosunku do kręgu .położonego niżej .Dla Pana ważna jest informacja od lekarza ortopedy czy kręgozmyk Pana pracuje czy ma tendencję do pogłębiania się.W opisie jest zmiana dotycząca zmian degenaracyjnych krazka miedzykregowego i to mogło być przyczyną kręgozmyk. Przy dźwigni obciążeń mogło dość do zespołu bowego Jeżeli kręgozmyk nie pracuje tzn nie przesuwa się to można leczyć fizykoterapia i ćwiczeniami .Nie może Pan słyszeć przesuwania się jakiegokolwiek elementu miednicy myślę że wsłuchując się Pan za bardzo w to co Pan czuje bo urazu miednicy nie było? Zapraszam do kontaktu telefonicznego pozdrawiam danuta rurarz
Witam. Tak, dobry fizjoterapeuta lub osteopata spokojnie powinien sobie poradzić z Pana problemem. Jak każde badanie np. MRI zawsze należy porównać z przeprowadzonym badaniem fizykalnym pacjenta. Od przeprowadzonym tych dwóch badań zależy dobranie odpowiednich technik leczenia zachowawczego.
pozdrawiam
Witam
kręgozmyk leczy sie tylko operacyjnie.
Pozdrawiam
Dzień dobry, jak najbardziej jesteśmy w stanie poradzić sobie z takim niewielkim kregozmykiem. Będziemy starali się w Pana przypadku popracować nad stabilizacją kręgosłupa tak aby kregozmyk nie postępował oraz aby zmniejszyć dolegliwości bólowe. Będę potrzebował informacji czy kregozmyk jest stabilny czy też nie- ta informacja powinna się pojawić w czasie badań obrazowych. Pozdrawiam Łukasz Radziszewski Fizjoterapeuta
Wyleczyć zmian w MRI to nie, ale nad redukcją bólu i stabilnością jak najbardziej można i trzeba popracować.
Dzień dobry, myślę że fizjoterapia przyniosła by poprawę. Jednak nie wyleczyła by ona kręgozmyku, zniwelowała by jego ewentualne objawy. Moim zdaniem kręgozmyk nie jest do końca przyczyną dolegliwości co potwierdza chociaż by brak ucisku na struktury nerwowe. Upatrywał bym jej w mięśniach i mechanizmie urazu czyli skręcie pod obciążeniem. Siły powstałe w wyniku tej czynności mogły spowodować kontuzje tkanek miękkich. Polecał bym wizytę oraz ocenę jej efektów.
Pozdrawiam Marcin
Witam, objawy które pani opisuje po dobrze prowadzonej terapii i po systematycznych ćwiczeniach w domu powinny ustąpić. Zapraszam na wizytę. Pozdrawiam
Dzień dobry. Po obejrzeniu Pana i wykonaniu testów możemy spokojnie zaplanować postępowanie. Pozdrawiam.
Witam, jak najbardziej fizjoterapia wskazana. Trzeba zrobić najpierw szczegółową diagnostykę funkcjonalna, aby ocenić kręgosłup i struktury nerwowe, potem odpowiednio zaplanować terapię. Prawdopodobnie trzeba będzie popracować nad ruchomością kręgosłupa, lecz nie na segmencie L4/L5, bo tam jest za dużo ruchu i nad stabilizacją odcinka lędźwiowego. Pozdrawiam
Dzień dobry, Prawdo podobnie tak, Trzeba sprawdzić stabilność kręgozmyku, RTG funkcjonalne L, (w zgięciu i w wyproście) Badanie to pozwoli ocenić skuteczność i czas powrotu do zdrowia. Terapią manualną i ćwiczeniami da się ustabilizować kręgosłup i znieść ból. Pozdrawiam, zapraszam Sławek
wyleczyć kręgozmyku się nie dan ale da się ustabilizować stan kręgosłupa tak żeby nie bolało.
Witam,
Jest możliwość wyleczenia w dużym stopniu lub całkowicie. Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć bez badania i testów. Wszystko również zależy czy kręgozmyk jest stabilny czy niestabilny.
Również bardzo ważne przy problemach z odc. L jest wzmocnienie mięśni brzucha m.in. mięśnia poprzecznego oraz nauka prawidłowego podnoszenia, kaszlu, kichania itp.
W razie pytań pozostaje do dyspozycji.
Anna Wójcik-Hirsz
tak, jak najbardziej. Zapraszam do gabinetu FizjoStrefa.
Tak, w zasadzie tylko fizjoterapią
Naj mniej inwazyjnym na ciało działaniem jest fizjoterapia czy terapia manualna. Jesli przez około rok uczciwej pracy ćwiczenia nie przyniosą pożądanego efektu należy wtedy zasatanowić sie nad innymi rozwiązaniami. Bym mógł stwierdzić jaki rodzaj terapii (ćwiczeń) jest potrzebny musiał bym obejrzeć ciało. Warto zaznaczyć, że zdjęcia nie są odzwierciedleniem faktycznego stanu zdrowia. Proszę dać sobie szanse i udać się do fizjoterapeuty czy do osteopaty, który zbada ( oceni) ciało funkcjonalnie i zaleci odpowiedni rodzaj terapii. Pozdrawiam Cezary
Witam serdecznie. Najpierw ta gorsza informacja- medycyna na żadnym znanym mi poziomie nie jest w stanie wyleczyć kregozmyku czy dyskopatii. Ale jeśli chodzi o zniesienie objawów i wtórną profilaktykę to jedynie rehabilitacja ma takie bezinwazyjne narzędzia. Optymalną kompozycją jest np Osteopatia i do tego trening medyczny lub inna forma kontroli kręgosłupa typu Pilates. Zapraszam do Centrum osteopatycznego. Pozdrawiam.
Witam. Jak najbardziej wizyta u fizjoterapeuty i dobrze prowadzona terapia powinna pomóc. Swoją drogą podejrzewam, że kręgozmyk był już od wielu lat i nie pojawił się w wyniku nagłego urazu. Będzie potrzebna dokładna diagnostyka neurologiczna a dopiero w nastepnym etapie zaplanowanie terapii.
Pozdrawiam
Warto spróbować terapii manualnej.
Witam. Wyleczyć tych zmian się raczej nie da, natomiast poprzez fizjoterapię można zmniejszyć dolegliwości, wzmocnić mięśnie, poprawić funkcje kręgosłupa
W przypadku kręgozmyku działanie lecznicze (fizjoterapeutyczne) jest głównie objawowe. Ma ono na celu zmniejszenie lub zlikwidowanie objawów bólowych oraz przywrócenie komfortu w codziennej aktywności. Pozdrawiam. Dąbrowski.
Witam. Jeśli jest strukturalnie uszkodzony korzenia nerw rdzeniowy ze zmianami w przewodnictwie EMG,brakiem odruchu skokowego,oadającoą stopą i ból przez dłuższy czas ponad 2-3 miesiące to wskazana konsultacja neurochirurgiczna ,w innych sytuacjach takich jak Pana fizjoterapeuta z doświadczeniem pracujący na tkankach miękkich lub metodą manipulacji powięziowej wg. Stecco powinien ogarnąć problem i pomóc.. Pozdrawiam.
W tym przypadku przeskakiwanie, dyskomfort i ból mogą wynikać z: 1) Niestabilnego kręgozmyku, który w fizjoterapii możemy leczyć pośrednio, ale bardzo często wystarczająco skutecznie; przez rozluźnienie odpowiednich mięśni i poprawę kontroli miednicy. 2) Ograniczenia ruchomości w którymś stawie kręgosłupa - najlepsze rokowanie. 3) Niestabilności - potrzebny jest min. 3-miesięczny trening. 4) Uszkodzenia dysku.
Z badania funkcjonalnego u lekarza lub fizjoterapeuty dowiemy się, co dokładnie jest przyczyną i wtedy można zaplanować leczenie. Z mojego doświadczenia wynika, że fizjoterapia zawsze pomaga, w najgorszym razie pomaga tylko trochę.
Adam Paluszak
Witam. Z kręgozmykiem będzie Pan zmagał się do końca życia. Fizjoterapia i wytyczne jak ćwiczyć samodzielnie dają gwarancję braku odczucia bólu.
Da się! Troche pracy Pana czeka ale da się.
Witam, zapraszam na wizytę na której wykonam testy kliniczne i dokładny wywiad i wówczas zaproponowałbym program rehabilitacji. Jak najbardziej zabiegami fizjoterapeutycznymi mogę pomóc, ulżyć. Kontakt do mnie znajduje się na mojej stronie www. luksmasaz.pl
Zapraszam
Witam Ten kręgozmyk komplikuje terapię, ale myślę że warto spróbować fizjoterapii. Pozdrawiam
W znacznym stopniu terapia manualna może zmniejszyć Pani dolegliwości bólowe, dlatego zachęcam do odwiedzenia najbliższej placówki fizjoterapeutycznej. Pozdrawiam
Dzień dobry, serdecznie zapraszam na wizytę gdzie po wywiadzie i badaniu będę mógł powiedzieć więcej. Niestety bez dokładnego obejrzenia i zbadania pacjenta ciężko jest przewidywać wynik leczenia. Pozdrawiam i zapraszam
Zalecam terapię manualną. Problem dotyczy tylnej powięzi mięsniowej , dodatowo trzeba wykonać również mobilizacje stawowe w dolnym odcinku kregosłupa
Dzień dobry,przy dobrze poprowadzonej terapii jak najbardziej da się doprowadzić do zniesienia objawów, a na pewno do zmniejszenia dolegliwości.
Witam,
oprócz opisu niezbędne jest uzupełnienie wywiadu i przeprowadzenie badania klinicznego. Polecam zgłoszenie się do dobrego fizjoterapeuty, który oceni Pani stan funkcjonalny, dostosuje odpowiednią terapię i zestaw ćwiczeń. W Pani przypadku rehabilitacja jest niezbędna i znacząco może pomóc w poprawie codziennego funkcjonowania.
Witam! Pański problem zalicza się już niestety do przewlekłych, a co za tym idzie, trudniej wyleczalnych. Jednak na podstawie informacji przedstawionych przez Pana można przypuszczać, że da się go rozwiązać fizjoterapią. Głównym problemem wydaje się być u Pana dysk, ale potrzebowałbym więcej informacji na ten temat. Przy jakich ruchach ból się nasila, czy są chwile,że bólu nie ma wcale, czy ból nasila się w nocy oraz rano, czy kaszel i kichanie ma wpływ na te objawy ? Także bez zbadania Pana nie mogę postawić w tej chwili postawić żadnej diagnozy, mogę jedynie przypuszczać, ale z tego co Pan napisał wnioskuję, że problem jest do rozwiązania fizjoterapią, wygląda to na przewlekły problem z krążkiem międzykręgowym. W razie potrzeby zapraszam do dalszego kontaktu lub do gabinetu na terapię. Pozdrawiam, Tomasz Paprzycki
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Myślę, że można dużo zdziałać poprzez odpowiedni trening. Zapraszam do kontaktu po nowym roku
Polecam kontakt z odpowiednim specjalistą, rehabilitant noworodków raczej tu nie pomoże
Witam. Myślę, że da się Pana wyprowadzić z tych dolegliwości poprzez fizjoterapię. Zapraszam do mojego gabinetu. Pozdrawiam KZ.
W takim przypadku przede wszystkim trzeba zacząć od rehabilitacji. Ważne by była ona prowadzona kompleksowo. Oprócz terapii manualnej, bardzo ważne będą ćwiczenia które ustabilizują odcinek lędźwiowy a także edukacja jeśli chodzi o nawyki ruchowe (m.in. prawidłowa metodyka dźwigania by nie generować kolejnych mikrouszkodzeń w tkankach). Podstawą do zaplanowania kompleksowej rehabilitacji jest badanie podczas którego ocenia się zakres ruchomości kręgosłupa i okolicznych stawów, siłę mięśniową ewentualne skrócenie poszczególnych grup mięśniowych czy na przykład położenie odcinka lędźwiowo-krzyżowego w przestrzeni. Zapraszam na bezpłatną konsultację a po wykonanym badaniu będę w stanie udzielić dokładniejszych informacji.
pozdrawiam
Każdą prognozę efektów leczenia podejmujemy na podstawie objawów i badania manualnego lub funkcjonalnego. Zmiany widoczne w MRI są dla nas informacją dodatkową. Stawy biodrowe, miednica i odcinek lędźwiowy są ze sobą mechanicznie połączone więc przy problemach bólowych kręgosłupa pracujemy na całym tym regionie. Jeśli nie ma objawów neurologicznych, fizjoterapia jest zawsze podstawowym leczeniem i daje duże szanse poprawy stanu zdrowia i zmniejszenia dolegliwości. Więcej można powiedzieć po indywidualnym badaniu więc zapraszam na wizytę. Pozdrawiam
Witam, na podstawie Pana opisu nie da się jednoznacznie powiedzieć co jest przyczyną dolegliwości, do tego bezwzględnie potrzebny jest dokładny wywiad i przeprowadzenie diagnostyki przed wdrążeniem odpowiednich procedur. Dopiero po zebraniu odpowiednich informacji będzie dało się określić jaką formę terapii należy przyjąć. W tym przypadku potrzebna jest konsultacja bezpośrednio w gabinecie. Rejestracja odbywa się po uzgodnieniu telefonicznym. Pozdrawiam
witam. z opisu przypadku mogę zasugerować zabiegi fizjoterapeutyczne, które nastawione powinny być na stabilizację kręgozmyku (zmniejszenie szans na ból wywołany z jego obecności), oraz poprawę stanu tkanek miękkich w obrębie kręgosłupa. dodatkowo można wpłynąć na stabilizację miednicy, która wpłynie na pewno na samopoczucie. Zapraszam na zabiegi
Zdecydowanie jak najbardziej typowy przypadek dla fizjoterapii. Zachęcam do jak najszybszej wizyty. Pozdrawiam
Witam serdecznie,
trzeba przeprowadzić szczegółowe badania kliniczne, sprawdzić ruchomość i dokładne dolegliwości ww. segmentu ruchowego. Bez wglądu w badania obrazowe trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie, natomiast z reguły podobne urazy można leczyć odpowiednimi zabiegami rehabilitacyjnymi z bardzo dobrym skutkiem.
Witam.
Dolegliwości bólowe które Pan opisuje świadczą o przewlekłym problemie. Fizjoterapia daje wiele możliwości leczenia takich dolegliwości. Aby dokładnie zaplanować terapie potrzebna jest przedewszystkim badanie funkcjonalne które przeprowadzić można w gabinecie fizjoterapeuty. Podczas tego badania można określić skąd dokładnie pochodzą dolegliwości bólowe i ustalić indywidualnie dostosowany plan terapii. Problem niekoniecznie musi pochodzić z kręgosłupa- ból kręgosłupa może być jedynie objawem zaburzeń napięcia mięśniowego. Zabiegi z zakresu terapii manualnej oraz indywidualnie dobrane ćwiczenia mogą zlikwidować nie tylko ból i ograniczenia ruchowe ale również przywrócić prawidłowe napięcie mięśniowe co zlikwiduje przyczynę powstawania bólu i zatrzyma proces wyrodnienia stawów kręgosłupa.
Pozdrawiam
mgr Piotr Baj
Witam ! Kręgozmyk może być przyczyną dolegliwości bólowych oraz niestabilności w obrębie kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Definiuje się go jako ześlizgnięcie kręgu wraz z całym kręgosłupem, względem niżej położonego kręgu. Z Pana opisu wynika, że przyczyną tutaj był uraz (ew. zmiany przeciążeniowe w wyniku powtarzanego ruchu w pracy). Celem leczenia kręgozmyku jest poprawa stabilności kręgosłupa, profilaktyka zaburzeń neurologicznych oraz zapobieganie dalszemu ześlizgowi. Szczególnie mam tutaj na myśli wzmocnienie mięśni brzucha i zmniejszenie napięcia mięśni grzbietu. Działanie przeciwbólowe mogą przynieść zabiegi fizykoterapeutyczne oraz ciepło. Należy zwrócić uwagę na prawidłową postawę zarówno podczas stania, siedzenia jak i chodu. W przypadku pogarszania się stanu mimo zastosowanej rehabilitacji ruchowej stosuje się chirurgiczną stabilizację zsuwającego się kręgu. A więc w skrócie - Tak, przy odpowiedniej samodyscyplinie fizjoterapia będzie pomocna w Pana sytuacji.
Pozdrawiam,
Adrianna Kowalska-Łętocha.
Jeśli chodzi o zmniejszenie dolegliwości bólowych to jesteśmy w stanie fizjoterapią pacjentowi pomóc. W kwestii odczuwalnego przeskakiwania należało by jeszcze wykonać u pacjenta kilka testów różnicujących co jest przyczyną odczuwalnego przeskakiwania. W pytaniu nie jest jednoznaczne również czy przeskakiwanie jest odczuwalne w biodrze czy w kręgosłupie.
Fizjoterapia może pomoc w tym przypadku. Polecam połączenie metody McKenzie i stabilizacyjnej, najlepiej Stabilizacji Spiralnej. Dodatkowo terapia manualna tkanek miękkich ukierunkowana na przywrócenie równowagi mięśniowo-powięziowej.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Oczywiście wynik rezonansu nie zawsze pokrywa się z objawami pacjenta. Kręgozmyk 3 mm nie powinien dawać objawów. Badanie przedmiotowe w konfrontacji z wywiadem to nr 1 do opracowania strategii leczenia. Uczucie przeskakiwania wiąże się z bólem? Warto zastanowić się nad ćwiczeniami poprawiającymi stabilizację centralną. Ale to wszystko teoria i przypuszczenia nie poprzedzone badaniem w gabinecie.
Bardzo ciężko jest przewidzieć jakie będą skutki leczenia ponieważ problem jest złożony. Jednak odpowiednia rehabilitacja będzie w tym momencie najlepszym sposobem leczenia. Może Pan spróbować u osteopaty. Pozdrawiam
Prawdopodobnie problem wynika z nadmiernie napiętych mięśni posturalnych, które ulegają przeciążeniom i dlatego bolą. Polecam terapeutę pracującego metodami sensomotorycznymi, takimi jak Neurac, S-E-T. Przy blokadzie stawów dobre efekty daje terapia Mulligana.
Witam Pana samego kręgozmyku fizjoterapią nie usunę ale dolegliwości jak najbardziej. Podczas poruszania może Pan odczuwać ,,przeskakiwanie'' ponieważ kręgozmyk powoduje przesunięcie kręgu i wytrącenie go z właściwej dla siebie przestrzeni. Dlatego zapraszam na wizytę w celu usunięcia dolegliwości. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Witam. Leczenie kręgozmyku zależy od stopnia schorzenia oraz wieku. Czy lekarz mówił jaki to jest stopień ? Wyróżniamy 4 (w poszczególnych stopniach jest opis procentowego przesunięcia, np. stopień 1 do 25 % przesunięcia. Postępowanie lecznicze może mieć formę profilaktyczną i tu sprawdza się fizjoterapia lub też operacyjne. Jeżeli decyzja stanie przy operacji to zachęcam do pogłębienia wiedzy na temat przezskórnej stabilizacji transpedikularnej. Terapia manualna wykonywana przez dyplomowanego i certyfikowanego terapeutę pozwala zabezpieczyć miejsce schorzenia, przywrócić balans kostny, mięśniowy, czy powięziowy kręgosłupa, ale przede wszystkim w dużym stopniu zlikwidować dolegliwości bólowe. Leczenie manualne nie opiera się tylko na ingerencji w rejon uszkodzenia ale głównie na przywracaniu ruchomości i elastyczności wszystkich okolicznych stawów i tkanek aby w jak najlepszy sposób odciążyć segment zajęty chorobowo. Dlatego też zachęcam do wypróbowania najmniej inwazyjnego leczenia czyli fizjoterapii. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 110 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dobry wieczór,

kręgozmyk to schorzenie, które występując świadczy o pewnej niestabilności kręgosłupowej. Jest to o tyle istotne, że może postępować dalej, czyli pogłębiać występujące objawy, lub dać Nam możliwość zadziałania powstrzymującego nadmierny ruch kręgu.

Bardzo istotna jest współpraca aparatu mięśniowo-więzadłowego. Jego osłabienie chociażby poprzez przemęczenie, wprowadza nieprawidłowe ruchy w obrębie kręgosłupa. Dlatego ważne by odpowiednio ćwiczyć mięśnie głębokie, czyli całą głęboką stabilizację tułowia, co daje pewność ruchów i zmniejsza patologiczne przesunięcia kręgu. Jeśli chodzi o fizjoterapię, terapię manualną, może ona bardzo dużo pomóc, przede wszystkim likwidując dolegliwości bólowe (praca na tkankach miękkich, korygowanie pozycji miednicy, fizykoterapia), jak również pomóc w wzmocnieniu gorsetu mięśniowego tułowia, prawidłowo prowadzonymi ćwiczeniami.

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski
Witam. Kręgozmyku nie da się cofnąć ponieważ jest to zmiana strukturalna. Niemniej można zniwelować jego progresję. Osiągnie się to przez odpowiednie interwencje manualne oraz trening rozciągający i wzmacniający odpowiednie grupy mięśniowe. Spowoduje to również zmniejszenie bólu i dalej będzie mógł Pan normalnie funkcjonować. Reasumując fizjoterapia, a szczególnie obszar związany z terapią manualną, będzie najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla Pana kręgosłupa.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowny Panie,
pytanie zasadnicze "Czy da się to wyleczyć fizjoterapią ?". Zawsze najpierw fizjoterapia/rehabilitacja, a jeśli zabiegi nie przynoszą oczekiwanego efektu wtedy rozważa się np. zabiegi operacyjne- nigdy na odwrót!
W Pana przypadku należy dokonać diagnostyki różnicowej i określić przyczynę problemu- kręgozmyk czy inne bardziej powszechne dolegliwości.
W obu przypadkach terapię stanowi mi.in. indywidualnie dobrane ćwiczenia, terapia manualna, masaż leczniczy, kinesiologytaping i inne.
Korzystnym czynnikiem jest u Pana na pewno młody wiek.

Zapraszam na wizytę i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Pewne zmiany są naturalną koleją rzeczy, natomiast niepokojący jest kręgozmyk. Pewne struktury należałoby rozluźnić, natomiast dobrze byłoby ustabilizować kręgozmyk poprzez kierowane cwiczenia.
Dzień dobry, przede wszystkim trzeba się skupić na reedukacji prawidłowej postawy i wzmocnieniu mięśni głębokich miednicy. Dodatkowo pomocna może okazać się terapia manualna np. rozluźniająca punkty spustowe. Pozdrawiam
Badania ostatnich 3-4 lat pokazują, że obraz MRI nie musi korelować z objawami odczuwanymi przez pacjenta. Z uwagi na niewielką użyteczność informacji z obrazu MRI/TK w leczeniu zachowawczym (w tym, w działaniach podejmowanych przez fizjoterapeutę) aktualne światowe wytyczne sugerują stosowanie diagnostyki obrazowej MRI/TK w wyjątkowo ciężkich przypadkach tj. nietrzymanie moczu, istotne deficyty czucia/siły w obrębie kończyn/y dolnych etc.
Szczegółową diagnozę funkcjonalną/lekarską może postawić tylko specjalista w kontakcie bezpośrednim, jakkolwiek Pański opis MRI "brzmi" wbrew pozorom całkiem pozytywnie i wydaje się, że jest Pan w stanie (conajmniej) zniwelować odczuwany dyskomfort dzięki współpracy z fizjoterapeutą. Pozdrawiam.
Witam
Oczywiście.W takim przypadku należy dobrać odpowiednie ćwiczenia do tego schorzenia. Bóle promieniujące świadczą już o drażnieniu korzenia nerwowego czego należy się pozbyć.
Jak najbardziej da się wyeliminować/zmniejszyć objawy bólowe. Rehabilitacja w Pana przypadku jest, moim zdaniem, wręcz konieczna, aby poczuł się Pan lepiej i aby nie dopuścić do pogłębiania się tych zmian w tkankach. Wynik MRI, jak i sposób dźwigania, wskazują na znaczne przeciążenia kręgosłupa. Po ustąpieniu bólu i wczesnej rehabilitacji konieczne będzie zastanowienie się nad profilaktyką i higieną kręgosłupa. Pozdrawiam, Janusz Marchewka.
Witam
Tak jak najbardziej można ustabilizować tego rodzaju kręgozmyk odpowiednią terapią i treningiem. Trzeba poprawnie ocenić możliwości funkcjonalne jakimi dysponuje Pana organizm na ten moment, wdrożyć terapię która odbarczy przeciążenia na segmencie L4/L5 i pozostałych. Jedno czasowo rozpocząć stymulację korekcyjną i stabilizacyjną. Pewnie jeszcze potrzebna będzie edukacja co do czynności dnia codziennego.
Pozdrawiam
Witam, oczywiście zacząłbym od fizjoterapii. Kręgozmyki nie muszą dawać objawów bólowych. Często w takich sytuacjach przyczyna tkwi również w okolicach miednicy i całej kończyny dolnej. W Warszawie mogę polecić fizjoterapeutę Patryka Sobotkę. Pozdrawiam,
DB
Witam serdecznie,

Opisane powyżej dolegliwości nadają się książkowo do wskazań do terapii osteopatycznej, terapii manualnej czy specjalistycznej fizjoterapii. Proszę się nie obawiać wynikami, niezależnie od tego co jest mówione na temat powyższych wyników.
Na pewno jest to nałożenie dużej ilości patologii/ dolegliwości na siebie które należy niedługo rozwiązać.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie.

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
healthclinic.pl
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.