korekcja plastyczne cech fenotypowych ZD

1 odpowiedzi
Witam mam synka z ZD myslalam w przyszlosci o korekcji plastycznej czy zajmuje sie Pan taka korekcja? i w jakim wieku przeprowadza sie zabieg?
Witam Panią serdecznie.

Mój ojciec jest jednym z prekursorów operacji plastycznych u dzieci z ZD w Polsce. Obecnie razem tworzymy zespół, który zajmuje się chirurgią plastyczną, w tym również wykonujemy operacje korygujące cechy ZD. Muszę jednak na wstępie z przykrością powiedzieć, że obecnie działamy poza kontraktem z NFZ.

Odnosząc się do Pani drugiego pytania, informuję, że różne operacje wykonuje się w różnym wieku. Wśród zabiegów korekcyjnych najważniejsze miejsce zajmują: operacje redukcyjne języka i wargi dolnej (wykonywane najwcześniej, zwłaszcza u dzieci z nawracającymi zakażeniami dróg oddechowych i mającymi problemy z przyjmowaniem pokarmów); operacje odstających małżowin usznych; operacje plastyczne fałdów nakątnych oczu. Operacje języka i wargi mają dość wyraźne uzasadnienie medyczne. Natomiast ostatnie z wymienionych procedur mają znaczenie głównie estetyczne i zwykle dotyczą starszych dzieci, o dobrym rozwoju umysłowym, świadomych swojego wyglądu i zdeterminowanych do przejścia przez cały proces terapeutyczny celem poprawy estetycznej. Zwykle, poza konsultacją chirurgiczną, takie dzieci pozostają pod opieką psychologa w okresie przed-, około- i pooperacyjnym w celu przygotowania do zabiegu i najlepszego przejścia przez cały proces leczenia.

Serdecznie zapraszam do przeczytania książki "Zespół Downa i medycyna". Jest tam również nasz rozdział nt leczenia operacyjnego, w tym również rozważania nad motywacją i celem operacji plastycznych.

Łączę wyrazy serdeczności i zapraszam do dalszego kontaktu.

dr n.med. Michał Lewandowicz