kontuzja kolana

3 odpowiedzi
Szanowny Panie doktorze
Dwa miesiące temu doznałam kontuzji na treningu, podczas odbić trzasnęło mi coś w kolanie, upadłam, miałam problem z całkowitym wyprostem, zgięciem, kuśtykałam. Pojawił się niewielki obrzęk. Badało mnie kilku ortopedów, stwierdzili że kolano stabilne, jedynie uszkodzenie I/II stopień więzadła pobocznego piszczelowego. Z czasem zakres ruchu się poprawił, ale dla upewnienia wykonałam USG- diagnoza potwierdzona-uszkodzenie więzadła pobocznego piszczelowego,okrywa chrzęstna na kości udowej z niewielkim uszkodzeniem (II/III stopień) we wcięciu międzykłykciowym. Tydzień temu zrobiłam rezonans
– ACL-cechy całkowitego ostrego uszkodzenia-oderwanie od przyczepu proksymalnego;
-zerwanie dystalnego przyczepu m.podkolanowego;
-podchrzęstne złamanie części centralnej powierzchni stawowej LFC
-MM: szczelina pęknięcia
Z wynikami rezonansu udałam się do ortopedy, który po zbadaniu manualnym i obejrzeniu płytki stwierdził że kolano stabilne, wykluczył zerwanie ACL.
Moje pytanie: co jest bardziej prawdopodobne, myli się rezonans czy lekarz? Jest możliwe, że dzięki temu, że mam silne mięśnie czworo i dwugłowe to badanie manualne może wykluczyć zerwanie ACL, a tak na prawdę jest ono zerwane? Co z pozostałymi uszkodzeniami w kolanie, czy samo się zregeneruje? Z góry dziękuję za odpowiedź
Prosze przesłać mi zawartość płytki z rezonansem - trzeba spakować pytkę do pliku .zip i wysłac mi ją przez stronę zbikowski. wetransfer,com Brak niestabilności nie wyklucza uszkodzenia więzadła. Co do zerwania dystalnego przyczepu m. podkolanowego, to chyba nie :)

Witam. Przy rozbudowanej masie mięśniowej, czasami jest problem z dokładnym zbadaniem stawu kolanowego. Jednak są to sytuacje niezmiernie rzadkie.
W razie pytań i uzyskania większej ilości informacji zalecałbym ponowne zbadanie.
Pozdrawiam.
Dzien dobry,
Ocena więzadła w badaniu rezonansu jest dokładniejsza niz w badaniu przez lekarza. Zdarzają sie sytuacje w których kolano podczas badania wydaje sie stabilne, a w badaniu MR więadło jest uszkodzone. W takich sytuacjach mimo wszytsko zaleca sie leczenie operacyjne. Więzadło krzyzowe zapewnia stablnosć przednio-tylna i rotacyjna. Odczucia niestabilności moga pojawić sie dopiero podczas bardziej złożonej funkcji - bieganie, skakanie, zminy kierunku ruchu. pozdrawiam