Kolejna warstwa glacjonomeru, czy nowa plomba kompozytowa??

6 odpowiedzi
Szanowna Pani!
Obecnie mam założony aparat ortodontyczny, co troszeczkę komplikuje sprawę ewentualnych leczeń zębów. W prawej, dolnej 6 (od około 5 lat) mam założoną plombę glacjonomerową. Niedawno zauważono w opisanym wyżej zębie (daleko od plomby) mały ubytek od strony 7, ząb delikatnie się tam ukruszył. Lekarz, który to zauważył doradził, aby założyć na nowy ubytek glacjonomer, natomiast po zdjęciu aparatu absolutnie wymienić obie plomby na jedną kompozytową. Podobno jeśli jej nie wymienię, ząb jest na straty - na pewno się zepsuje. Natomiast lekarz, który ową plombę mi założył, absolutnie odradza ruszanie jej, ponieważ ubytek był podobno spory, a doradza nałożenie kolejnej warstwy glacjonomeru. Twierdzi, że właśnie jeśli ząb zostanie ruszony to będzie spisany na straty. Bardzo jestem skołowana tak różnymi opiniami, a najważniejsze jest dla mnie, aby ząbek był zdrowy jeszcze długie lata. Co powinnam zrobić?
Pozdrawiam
Witam, jest wiele dróg do sukcesu w stomatologii. Nie doradzę, które rozwiązanie byłoby lepsze, dopóki nie zobaczę zęba na własne oczy. Jedno jest pewne - jeśli ząb ukruszył się i jest to widoczne, należy jak najszybciej podjąć leczenie.

witam. trudno mi powiedzieć z tego względu ze nie widzę tego, nie wiem jaki to ubytek, nie ma rvg. nie stosuję zakładania wypełnienia na próchnicę. zapraszam na konsultację.
Polecałabym wersję bezpieczniejszą dla zęba, czyli na nowy ubytek założyć glasjonomer, a po zdjęciu aparatu ewentualnie uszczelnić obydwa ubytki kompozytem.
Szanowna Pani żebym mogła rzetelnie odpowiedzieć zapraszam do gabinetu na bezpłatną wizytę...Zapraszam telefonicznie się umówić
Szanowna Pani,
rozumiem Pani zakłopotanie wynikające z uzyskania dwóch różnych opinii. Każdy lekarz ma suwerenność w podejmowaniu decyzji co do wyboru leczenia u pacjenta w konkretnym przypadku klinicznym. Wypełnienie glassjonomerowe zazwyczaj zakładane jest do głębokiego ubytku w zębie z celu "regeneracji" -remineralizacji twardych tkanek zęba. Po okresie kilku miesięcy takie wypełnienie powinno zostać zamienione na innego rodzaju odbudowę, najlepiej gdyby to była rekonstrukcja pośrednia typu-onlay,nazywana nakładem. Materiał z którego wykonuje się taką odbudowę to ceramika lub kompozyt,ale zdecydowanie twardszy od kompozytu, z którego wykonuje się wypełnienia w gabinecie. Odbudowa pośrednia to taka, która wykonywana jest poza jamą ustną pacjenta, lekarz po opracowaniu ubytku pobiera wycisk i wysyła go do pracowni protetycznej ,gdzie technik na modelu gipsowym wykonuje tę właśnie rekonstrukcję. Myślę,ze obecnie kiedy nosi Pani aparat ortodontyczny najlepszym rozwiązaniem będzie wypełnienie glassjonomerowe ,w tym nowym, małym ubytku,zaś po zdjęciu aparatu ortodontycznego,powinna zostać wykonana u Pani analiza okluzji i ekwilibracja. Wówczas może się okazać,ze niejedno Pani wypełnienie(jeśli posiada ich Pani kilka) będzie wymagało wymiany na odbudowy pośrednie.
Zwykle wypełnienie glassjonomerowe traktujemy jako uzupełnienie tymczasowe, które, o jeżeli ząb nie sprawia dolegliwości bólowych, powinno się wymienić na wypełnienie stałe - kompozytowe. Czy dysponuje Pani zdjęciem rtg w/w zęba?