kobieta 78 lat. Kupiłam siemię lniane mielone. Wyczytałam w internecie, że jest ono mało wartościowe

3 odpowiedzi
kobieta 78 lat. Kupiłam siemię lniane mielone. Wyczytałam w internecie, że jest ono mało wartościowe.Czy mam je wyrzucić, czy jednak stosować i w jaki sposób? Lekarz kazał mi pić siemię lniane (w ogóle) przed snem, co skutkuje lataniem do WC w nocy. To drugi problem, czy mogę je pić wcześniej?
Cuy można dodawać ziarna niemielone do surówki lub owsianki? proszę o odpowiedzi MN
Dzień dobry, siemię lniane ma różne właściwości w zależności od przygotowania. Jeżeli myślimy o wartościach odżywczych (tłuszcze i mikroskładniki) warto mielić nasiona "na świeżo" (zmielony len należy przechowywać w szczelnym, ciemnym i chłodnym miejscu. Nie zmielone nasiona nie są trawione i tutaj przechodzimy do kolejnej właściwości. Dokładniej mówiąc, możliwości tworzenia żeli, które wspomagają procesy trawienia i perystaltyki jelit.

Podsumowując, siemie mozna spożywać w formie żelu jako wsparcie układu pokarmowego oraz w formie mielonej jako źródło zdrowych tłuszczów.

PS Siemię można spożywać o każdej porze dnia.

Pozdrawiam serdecznie,
Bartosz Rudzki

Dzień dobry
Siemię lniane jest uznawane za zdrowy składnik diety ze względu na zawartość błonnika i kwasów tłuszczowych omega-3. Jeśli kupiłaś siemię lniane mielone, to nadal jest wartościowe i może być dodawane do różnych potraw, takich jak surówki czy owsianka. Możesz również rozważyć dodanie go do jogurtu, smoothie, czy używanie jako składnika wypieków. W mielonej formie jest łatwiejsze do strawienia i przyswajania przez organizm.
Spożywanie dużej ilości wody przed snem może prowadzić do częstszego oddawania moczu w nocy. Jeśli spożywasz siemię lniane przed snem i to powoduje u Ciebie problemy z nocnym oddawaniem moczu, rozważ zmianę pory spożywania. Możesz spróbować jeść lub pić siemię lniane wcześniej w ciągu dnia.
Warto skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem większych zmian do diety, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek istniejące problemy zdrowotne lub bierzesz inne leki. Lekarz może dostosować zalecenia do Twoich indywidualnych potrzeb. Pozdrawiam
Dzień dobry, rozumiem Pani obawy dotyczące stosowania siemienia lnianego, zwłaszcza w kontekście różnych informacji, które można znaleźć w internecie. W rzeczywistości siemię lniane jest szczególnie bogate w błonnik i kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą przynieść korzyści zdrowotne. W przypadku tego mielonego jest mniej kwasów omega-3, ponieważ zostały utlenione pod wpływem przechowywania (temperatura, światło), ale nadal zawierają błonnik. Wydaje mi się, że lekarz zalecił stosowanie płynnej postaci po zalaniu ciepłą wodą i odsączeniu, ponieważ siemię lniane ma zdolność żelowania, co prowadzi do tworzenia gęstego, lepkiego kleiku, który stwarza taką powłokę na jelita i w tym przypadku można stosować zarówno mieloną formę jak i całe ziarna. Nie mogę powiedzieć, że to była przyczyna, ponieważ mam za mało informacji. Jeśli chodzi o porę spożycia to może lepiej spróbować z porankiem, wtedy nie będzie problemu z wizytą w toalecie. W przypadku sałatek warto jednak włączyć świeżo zmielone siemię, ponieważ wtedy jeszcze wykorzystamy omega-3. Jednakże, na obecną chwilę warto zużyć to, które już Pani ma, bo nadal zawiera błonnik, który prawdopodobnie jest Pani potrzebny do uzupełnienia diety. Chętnie pomogę, jeśli potrzebuje Pani więcej informacji lub też odpowiedniej dietoterapii. Pozdrawiam i zapraszam na konsultacje online :)
Sugeruję wizytę: Konsultacja online (pierwsza) - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.