kłujący ból barku

32 odpowiedzi
Dzień dobry, oczywiście zdaję sobie sprawę, że bez badania diagnoza jest nie możliwa. Mam pewien problem z lewym barkiem, podczas robienia zwykłych klasycznych pompek pojawia się klujący ból w obojczyku i barku(ale też nie zawsze, zależy od spięcia łopatek, w 80%) W czasie dnia nie odczuwam żadnych dolegliwości, jedynie czasami lekkie ukłucie, staw działa prawidłowo we wszystkich płaszczyznach. Objaw pojawił się bez jakiejkolwiek przyczyny. Dodam, że ćwiczenia wykonuje zawsze świadomie z naciskiem na prawidłową technikę. Dziękuje za odpowiedz.
Witam przyczyn takich dolegliwości może być kilka. Nie da się diagnozować na odległość. Pacjenta trzeba zbadać i dobrać odpowiednie postepowanie. Pozdrawiam serdecznie anna masek fizjomed

Może to być przeciążenie przyczepy mięśni piersiowych. Zalecam przed pompami dużo rozciągania w/w mięśnia
Witam. Sugeruję przeprowadzenie badania funkcjonalnego u fizjoterapeuty lub ortopedy (który to może od razu wypisać skierowanie na badania obrazowe). Jeśli uda się określić konkretne struktury odpowiedzialne za dolegliwości, będzie można zaproponować właściwe leczenie. Pozdrawiam
Dobry wieczór,
dokładnie, diagnostyka obrazowa niesie ze sobą 100% pewności co dokładnie się dzieje, natomiast istnieje szereg możliwości testowania w tym przypadku stawu barkowego, które może przybliżyć występujący problem.

Staw obojczykowo-barkowy jest stawem łączącym obojczyk z łopatką i odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu stawu klinicznie zwanego barkowym. Co ważne pomiędzy powierzchniami stawowymi znajduje się tutaj włóknisty dysk, który powiększa powierzchnię kontaktu tych dwóch struktur.

Myślę, że nie bez przyczyny akurat przy pompkach występuje problem. To ćwiczenie mocno obciążające poszczególne struktury biorące udział w ruchu barku. Jeśli nie podczas normalnego funkcjonowania nie występuje ból, ograniczenie ruchomości, może to sugerować, że struktury tkanek miękkich nie są uszkodzone (np. mięśnie stożka rotatorów, które umożliwiają ruchy rotacyjne barku). Gdyby tak było, ból występowałby szczególnie przy końcach zakresów ruchów. Oprócz tego częstych schorzeniem jest powiększenie kaletki maziowej podbarkowej, ale i tutaj jej patologia objawiała by się bólem, ograniczeniem ruchomości także przy zwykłym funkcjonowaniu.

Wydaje mi się, że sam problem może wynikać z nieprawidłowego ułożenia dwóch powierzchni stawowych, bądź ułożenia głowy kości ramiennej w zbyt dużej rotacji wewnętrznej. Pozycja ta sprawia, że ogranicza się płynność ruchu stawu, istnieje możliwość szybszego kontaktu głowy kości ramiennej z wyrostkiem barkowym łopatki. Najczęściej taka pozycja występuje w przypadku przykurczenia mięśni piersiowych większych i osłabienia mięśni grzbietu (najszerszy grzbietu, również mięśnie równoległoboczne). Taka pozycja najczęściej występuje u osób pracujących np. przy komputerze. Jeśli spłycona jest również lordoza szyjna, warto skorygować to ułożenie.

Czyli polecam spróbować porozciągać mm piersiowe większe,
Poćwiczyć ściąganie łopatek izometrycznie (np. 5s napięcie, 10s rozluźnienie)
Wykonać ruchy protrakcji i retrakcji dla szyi, cofanie potylicy - pomaga korygować pozycję szyi dla najlepszego ułożenia krzywizny

Wrzucam też link do artykułu na blogu, w którym pokazuje jak prosto testować problemy barkowe, może któryś bardziej naprowadzi?

Mam nadzieję, że udało mi się odp na pytanie. Oczywiście chwytając bark w dłonie, widząc Pana sylwetkę.. mógłbym pewnie trochę więcej powiedzieć.

physioart.pl/2016/08/11/staw-barkowy-testowanie/

Zachęcam do kontaktu mailowego bądź telefonicznego w celu dokładniejszej konsultacji

www. PhysioArt.pl

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski
Cześć mięśnia piersiowego przyczepia się do obojczyka. Można wykonać intensywny automasaż tego mięśnia i do pompek podchodzić tylko po dobrej rozgrzewce. Jeśli to nie pomoże, należy zbadać staw barkowo-obojczykowy, kręgosłup piersiowy i pierwsze żebra.
Dzień dobry. Zgadza się, dokładne badanie jest podstawą do diagnozy. W tym przypadku możemy podejrzewać, że problem tkwi w:
a) nieprawidłowej biomechanice całej obręczy barkowej wraz tkankami miękkimi
b) stawie barkowo-obojczyjowym i mostkowo-obojczykowym
c) odcinku kręgosłupa C/Th
d) połączeniu niektórych lub wszystkich powyższych komponentów( najczęściej występujące )
pozdrawiam
Witam serdecznie, dziękuję za wiadomość. Niestety bez badania diagnoza nie jest możliwa. Pozdrawiam i zapraszam na konsultację.
Witam. Warto byłoby sprawdzić przyczepy mięśnia piersiowego mniejszego, mięśnia kruczoramiennego, mięśnia podłopatkowego i dwugłowego ramienia.
Witam serdecznie
Radziłbym udać się do ortopedy bądź fizjoterapeuty w celu diagnostyki.
Może to być mięsień piersiowy większy a jego przyczep końcowy dokładnie, może to być przedni akton mięśnia naramienego, decentralizacja głowy kości ramiennej lub cokolwiek innego lub problem nie leżący w barku.
Pozdrawiam
Kłujący ból w czasie obciążenia sugeruje wrażliwość (stan przeciążenia) jakiejś tkanki. Może to być staw barkowo-obojczykowy lub coś innego. Aby się dowiedzieć potrzeba przeprowadzić testy różnicujące w gabinecie u fizjoterapeuty (terapeuty manualnego).
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam. Gdy sprawdzone jest info o pełnym bez bólowym pasywnym zakresie st.bark ,hipoteza kieruje się w kierunku tkanki miękkiej powięziowej,czyli do sprawdzenia palpacyjnie i terapii.Pozdrawiam
Dzień dobry, oczywiście ból może być spowodowany przeciążeniem mięśni np. pod/nadgrzebienowego i wielu innych ... bardzo ciężko jest udzielić konsultacji bez uprzedniego wywiadu i badania. Jednak z doświadczenia wiem, że jeżeli jest to ból, który objawia się podczas wykonywania danego ćwiczenia może świadczyć o tym o czym wspomniałem wyżej, ale również może być naderwaniem/przerwaniem/zerwaniem jakiejś struktury miękkiej. Zalecam dlatego konsultację ze specjalistą.
Witam, problem może dotyczyć stawu barkowo-obojczykowego lub mostkowo-obojczykowego, ale do postawienia diagnozy potrzebna jest diagnostyka. Pozdrawiam.
Witam,
Nie wiem co rozumiesz spięciem łopatek? Czy chodzi o ich cofnięcie- przybliżenie do kręgosłupa czy o jakiś inny ruch. Moze miałaś kiedyś jakiś "uraz", który teraz przy sprzyjających sytuacjach bedzie sie mścił. Bez powodu bark nie boli co obserwujesz po stronie prawej. Jeśli występuje jakiś problem mechanicznego drażnienia to powinny byc to powtarzalne sytuacje. Wskazujesz miejsce bolu jako staw obojczykowe- barkowy, który podrażnia sie moze przez jakaś asymetrię tułowia, protrakcję barków, moze jakiś uraz z okresu dzieciństwa lub okołoporodowy? Cieżko jest gdybać. Najszybszym badaniem z wyboru jest usg. Nie wiem skąd jestes ale jeśli chcesz to w naszej rejestracji pokierują Cie do najlepszych radiologow.
Pozdr
K.
Polecam zwrócić uwagę na rozciągnięcie mięśni piersiowych. Jeśli to nic nie zmieni warto skonsultować się ze specjalistą. Pozdrawiam
Od kiedy ma Pan/Pani ten problem?
Witam. Mamy do wyjaśnienia kompresje w stawie barkowo-obojczykowym lub ramiennym. Możliwy konflikt z kaletką podbarkową. Do diagnozy funkcjonalnej.
Jak napisano bez badania diagnoza jest niemożliwa. Można przypuszczać jakąś niestabilność stawu barkowo-obojczykowego, być może wynikłą z nierównowagi mięśniowo-powięziowej. Trzeba zbadać mięśnie i powięzie barku oraz ślizgi stawów barkowo-obojczykowego, obojczykowo-mostkowego oraz ramiennego. Pozdrawiam
Witam, proponuję kilka testów:1max przyciągnięcie lewego łokcia do prawego barku,2 proszę zwiesić się biernie na rękach opartych o np blat stołu tak aby barki przybliżyły się do uszu, 3 czy połączenie obojczyka z barkiem wygląda tak samo z obu stron. Możliwe, że jest to dysfunkcja w stawie barkowo-obojczykowym lub nieznaczne wysunięcie w przód głowy kości ramiennej - obie kwalifikują się do terapii zachowawczej typu osteopatia. Zapraszamy do centrum osteopatycznego. Pozdrawiam.
Dolegliwosci o ktorych Pan pisze moga być spowodowane np stawem barkowo-obojczykowym ktory z jakiegos powodu moze byc przeciazony lub jakims mikrourazem tkanek miekkich tej okolicy. Dokladna palpacja tej okolicy oraz kilka testów powinno pomoc w zdiagnozowaniu i dobraniu odpowiedniej terapii.
wygląda na to, że sprawa dotyczy przyczepu mięśni piersiowych. Techniki powięziowe powinny pomóc.
Wygląda na problem tkanki miękkiej, być może zaburzenie w obrębie błony między mięśniowej ramienia powodującej dysbalans mięśniowy.
Witam. Jeśli jest Pan osobą praworęczną to przyczyna może leżeć w tym, że mięśnie kończyny górnej lewej są słabsze niż prawej. O ile prawy bark nie ma problemu z tym ćwiczeniem tak dla lewego mówiąc w prost jest to za duże obciążenie. Proszę więcej ćwiczeń wzmacniających na bark lewy porobić i po jakimś czasie sprawdzić czy ból i kłucie pojawiło się. Gdy wyrówna się siła mięśniowa lewej i prawej kończyny powinien problem minąć. Pozdrawiam mgr Dominika Woźniak FizjoStrefa
Nie wiem od jakiego czasu trwa dolegliwość to co mogę zaproponować to pracę na powięzi w okolicy miejsca bólu. Jeśli, któreś z ćwiczeń rozciągających sprawia dyskomfort skupił bym się na nim i poświęcił więcej czasu. Pozdrawiam Cezary
Bardzo mi przykro ale jak pan sam zauważył bez badania diagnoza nie jest możliwa, może od szyi, może barkowo-obojczykowy, żebro, punkt spustowy............ trzeba to po prostu sprawdzić
Dobry wieczór, co do badania ma Pan oczywiście racje i przeprowadzenie go było by pomocne. Z tego co Pan opisuje problem może leżeć w dystorsji mięśni w okolicy gdzie pojawia się ból. Pomoce mogło by być opracowanie przyczepu mięśni. taką mam roboczą hipotezę:)
Pozdrawiam Marcin
Witam, przyczyn może być wiele i faktycznie bez zbadania całej okolicy barku i ocenienia metodyki wykonywanych ćwiczeń ciężko coś więcej powiedzieć. Pytanie czy wykonanie serii pompek poprzedza odpowiednia rozgrzewka, czy pompki wykonywane są w różnych pozycjach(by zaangażować jak najwięcej mięśni), jak wygląda ogólna stabilizacja stawu ramiennego przez mięśnie a także czy na starcie ustawienie barku jest prawidłowe. Najłatwiej ocenić taki bolesny bark podczas badania manualnego oraz przy wykonywanych ćwiczeniach. Zachęcam do skorzystania z konsultacji fizjoterapeutycznej.
Przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi miałam problemy techniczne z telefonem i komputerem.W opisanym przypadku należałoby zrobić diagnostykę i zwrócić uwagę na okolicę pierścienia rotatorow stawu ramiennego .Proponuje ponadto zrobić badanie ruchow izometrycznych dla (przeciw oporowi) w stawie ramieniem dla m odwodziciela i mm rotatorow a to wykona dobry terapeuta manualny
Witam przyczyną dolegliwości mogą być struktury obrzeżne nie tylko sam problem musi znajdować się w barku dlatego w celu dokładniejszej odpowiedzi zapraszam na wizytę w celu ustalenia które struktury wywołują napięcie i zarazem ból. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Zachęcam do wizyty u fizjoterapeuty w celu dokładnej diagnozy i pozbycia się dolegliwości bólowych.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Problem może wynikać z nieprawidłowej pracy łopatki i związanym z tym przeciążaniem struktur więzadłowych i/lub mięśniowych. To w dużym skrócie. Bez badania i wywiadu nic więcej nie da się powiedzieć. Pozdraiwam
Szanowny Panie,
słuszna uwaga, że postawienie diagnozy jedynie dzięki zadaniu pytania jest rzeczą trudną i ryzykowną.
Jednocześnie wydaje mi się, że Pana dolegliwości mogą być spowodowane uszkodzeniem stawu barkowo-obojczykowego ==> podczas "pompki" dokładnie ta okolica ulega dużemu napięciu i rozciągnięciu.
Zapraszam na konsultację- potwierdzę lub odrzudę postawioną hipotezę i zalecę leczenie.

Pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.