Kłopoty z nadciśnieniem i szybszym biciem serca

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Mam 34 lata. Podczas badań okresowych do pracy wyszło mi ciśnienie 150/90 i przyśpieszone bicie serca ponad 100.Po tygodniu powtórne badanie u lekarza rodzinnego wskazało podobne wyniki i ciśnienie 150/100
Lekarz rodzinny przepisał mi tabletki nedal/połowa tabletki rano/ i prestarium /tabletka rano/.
i zalecił dokładne badanie w szpitalu . Prosze cos doradzić co robic i czy te leki są w porządku oraz czy domowymi sposobami moge jakos starac się zbic to ciśnienie i czy to ciśnienie to wina mojego szybkiego bicia serca czy odwrotnie. Z góry serdecznie dziękuuję za pomoc.
Nadciśnienie tętnicze jest najczęściej chorobą cywilizacyjną, zdecydowanie wymaga zmiany stylu życia, oczywiście po wykluczeniu wtórnego nadciśnienia. Co do kontroli nadciśnienia to należy je regulować tabletkami, zwykle jest to skuteczne. Jednak po osiągnięciu prawidłowych wartości należy wykonać Holter ciśnieniowy. Zwykle ta choroba nie wymaga leczenia szpitalnego, prawie wszystkie badania można wykonać ambulatoryjnie

Dzień Dobry,
Zazwyczaj aby rozpoznać nadciśnienie tętnicze nie wystarczą pomiary dokonane jedynie w gabinecie lekarskim (w tych warunkach pewnego stresu u części osób zawsze ciśnienie jest podwyższone, co nie jest jednoznaczne z obecnością choroby jaką jest nadciśnienie tętnicze). Czy dokonuje Pan/Pani pomiarów domowych? One tutaj byłyby pomocne.
Jeśli chodzi o farmakoterapię to oba leki powinny obniżyć ciśnienia tętnicze (Nedal także tętno) ich użycie wymaga spełnienia pewnych obostrzeń zależnych od płci pacjenta.
Sposoby niefarmakologiczne leczenia nadciśnienia obejmują: regularny nieforsowny wysiłek fizyczny, redukcję masy ciała przy BMI>25, dietę, i inne w zależności od konkretnej sytuacji chorego.
Co do przyczyny i skutku stwioerdzanych nieprawidłowości nie jestem w stanie mając tak mało danych odpowiedzieć, zazwyczaj jednak oba obajwy są ze sobą powiązane i nawzajem na siebie oddziłują.
Pozdrawiam
Jan Biegus
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowna Pani/Szanowny Panie, oczywiście zastrzegając, że porada na odległość, bez badania pacjenta, absolutnie nie może zastąpić wizyty lekarskiej, odpowiadam po kolei: 1/ oba zalecone leki są lekami nowoczesnymi i należą do grup leków często zapisywanych pacjentom z podwyższonym ciśnieniem tętniczym i skłonnością do szybszego bicia serca (tachykardii). Każdy lek może wykazywać działania niepożądane, może się też okazać, że siła działania zastosowanego zestawu leków jest zbyt mała lub zbyt duża. To wszystko może ocenić lekarz na kontrolnej wizycie. 2/ z pewnością warto regularnie mierzyć sobie ciśnienie i tętno (puls), zapisywać wyniki pomiarów i przedstawić te zapiski lekarzowi. Odnośnie do badań szpitalnych - nie wiem, o jakich konkretnie badaniach mówił lekarz; w grę wchodzą badania w celu oceny, czy nadciśnieniu nie towarzyszą inne stany chorobowe, czy istnieje jakaś potencjalnie usuwalna przyczyna nadciśnienia czy też jest to tzw. nadciśnienie pierwotne (z niewiadomej przyczyny), czy i w jakim stopniu nadciśnienie nie spowodowało uszkodzenia narządów wewnętrznych oraz badania w celu oceny skuteczności stosowanego leczenia. Większość tych wszystkich badań nie wymaga jednak pobytu w szpitalu. 3/ tak, do pewnego stopnia można starać się obniżyć ciśnienie tętnicze - m.in. normalizując swoją masę ciała, jeżeli ma się nadwagę, ograniczając spożycie soli, unikając nadmiaru alkoholu i regularnie uprawiając sport (aerobowy - np. rower, pływanie, bieg, łyżwy, rolki, intensywne spacery - co najmniej 3 razy w tygodniu po co najmniej 30 minut, a najlepiej codziennie). 4/ bez dokładnej analizy trudno zgadnąć, co jest przyczyną, a co skutkiem - może być też tak, że zarówno podwyższone ciśnienie jak i szybsze bicie serca mają jedną, wspólną przyczynę.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.