Kilka dni temu zaczęła się u mnie infekcja, ból gardła, płuc, najpierw kaszel suchy później mokry. L

3 odpowiedzi
Kilka dni temu zaczęła się u mnie infekcja, ból gardła, płuc, najpierw kaszel suchy później mokry. Leczyłam Gripexem, Sudafedem, Rutinoscorbinem licząc, że samo przejdzie. Jednak kilka dni temu obudził mnie w nocy ból uszu nie dający zasnąć. Pojechałam rano do rodzinnego, który stwierdził ww. infekcję i przepisał Taromentin na 7 dni (2x dziennie). Na uszy nie przepisał nic dodatkowo. Biorę ten lek 4,5 dnia i w zasadzie poprawę widzę tylko w kwestii płuc, kaszlu i gardła... Uszy nie bolą, jednak mam strasznie zatkane. Od 2 dni towarzyszy temu pisk, świst i bardzo utrudnia mi to życie. Nie pozwala normalnie funkcjonować. Wczoraj udałam się na konsultację do larynogologa, który stwierdził obrzęk uszu i nosa, po czym przepisał dodatkowo Clatrę, Thonsilan, Cirrus na receptę oraz Flixonase. I zalecił przedłużenie kuracji antybiotykowej do 10 dni. Wykupiłam kolejną siatkę leków, po której mam wrażenie, jest jeszcze gorzej. Jeszcze większe uczucie zatkania i pojawiło się również uczucie "przelewania się" w uszach. Jakby były "mokre" w środku. Błagam pomocy. Nie wiem już co mam robić, niby powinnam poczekać do końca kuracji, ale te uszy nie dają mi żyć. Proszę o jakąkolwiek poradę co robić. Dziękuję z góry.
Leczenie zaproponowane prawidłowe. Ważne, by odpowiednio długo i rzetelnie je stosować. Zalecana kontrola celem oceny skuteczności leczenia. Zapalenie ucha środkowego (niedosłuch) po infekcji GDO może utrzymywać się kilka tygodni.
Pozdrawiam

Witam serdecznie.
Najprawdopodobniej doszło do wysiękowego zapalenia uszu bądź znamiennej niedrożności trąbki słuchowej?Wskazane wykonanie badania audiometrii impedancyjnej (tympanometrii) - wówczas ukierunkowanie dalszego leczenia.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Witam

Infekcje i obrzęk w nosie spowodował niedrożność trąbki słuchowej, która jest w nosogardle (z tyłu za nosem). Trąbka odpowiada za wyrównywanie ciśnienia pomiędzy uchem a gardłem. Powoduje to podciśnienie w jamie bębenkowej, a póżniej zaleganie płynu w uchu. Objawia się to wszystkimi opisanymi powyżej dolegliwościami.
Leczenie polega na silnym obkurczaniu nosa (Flixonase 3xd do nosa, Clatra 1xd, dodatkowo proponuję Otrivin 4xd przez 4 dni. Flixonase utrzymałabym do końca opakowania. Można także dodatkowo kupić mukolityk np Flavamed by rozrzadzić płyn w uchu ułatwiając mu szybsze wycofanie się. Zaburzenie słuchu jest odwracalne i mija jednak bez leczenia może utrzymywać się do 4-6 tygodniu po przebytej infekcji. )

Pozdrawiam
Wesołych Świąt :)
Agata Gierlotka