Jesteśmy rodzicami 19 miesięcznego chłopca. Kilka dni po urodzeniu mial podcinane wędzidełko językow

5 odpowiedzi
Jesteśmy rodzicami 19 miesięcznego chłopca. Kilka dni po urodzeniu mial podcinane wędzidełko językowe. Rozwija się bardzo dobrze, rozumie polecenia, wskazuje części ciała na sobie, na nas, na obrazkach, wskazuje proszone obiekty na obrazku, jednak trochę martwi nas jego mowa czynna, ponieważ synek mówi dużo ,,po swojemu", naśladuje odgłosy zwierząt, pojazdów, urządzeń domowych, wskazuje źródło dźwięku, mówi mama, tata, baba, dziadzia, brum, mniam, papa, pi(pić), da(daj), kaka (kaczk), gikum,/abka (żabka) i jeszcze parę innych słów jednak nie mówi czasowników, nie buduje 2 wyrazowych zdań i trochę nas to martwi. Książki czytamy kilka razy dziennie, bawimy w wyrażenia dźwiękonaśladowcze, mówimy Mu rymowane wierszyki, śpiewamy piosenki, mowimy, nazywamy wszystko, co robimy. Nie korzystamy z telewizora, komputera, telefonu, tableta. W jaki sposób możemy Go jeszcze stymulować do mówienia, czy jest coś niepokojącego w rozwoju mowy naszego dziecka?
Z góry dziękujemy za pomoc.
Dzień dobry, skrócone wędzidełko i kłopoty z mową czynną wymagają przeprowadzenia szczegółowych pytań.Wtedy można określić przyczynę lub przyczyny takich problemów.Zapraszam na konsultacje on-line na portalu.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry, aby szczegółowo postawić diagnozę niezbędna jest wizyta u logopedy. W 2 roku życia dziecka ( między 13 a 24 miesiącem życia) następuje intensywny i zauważalny dla otoczenia rozwój mowy. Do około 18 miesiąca życia dziecko wypowiada już wyrazy nazywające osoby, przedmioty, czynności najbliższe dziecku. Wyrazy te nie brzmią jeszcze tak jak powinny (i to jest normalne). Są zbudowane z prostych sylab otwartych (np.: baba – babcia, mama, tata, dada – dziadziu, bubu – auto, amam – jedzenie, tutu – picie, bobo itd.). Tych wyrazów powinno być kilkanaście – kilka nazw osób, kilka przedmiotów, kilka czynności.
W wieku 24 miesięcy, pojawiają się u dziecka wypowiedzi zbudowane z dwóch wyrazów, czyli pierwsze zalążki zdania i rozwój gramatyki. To na przykład połączenia: “mama am, tata da, bobo śpi, Ola am, nie ma, mama cho, itp. . Dziecko mówiąc o sobie wypowiada się w 3 osobie liczby pojedynczej (Ola chce – ja chcę). Ile wyrazów powinno mieć w swoim słowniku dziecko dwuletnie? Około 200-250. Podkreślam, to nie muszą być jeszcze pięknie wypowiadane wyrazy. To mają być własne określenia dziecka na daną rzecz/osobę/czynność, konsekwentnie używane za każdym razem.
Wszystkie działania, które Pani podejmuje są adekwatne, proszę wdrożyć dużo prac manualnych, rysowanie, malowanie, układanie. Do dziecka należy mówić, wolno wyraźnie i starannie.
Pozdrawiam serdecznie
Bardzo trudno jest ustalić zalecenia indywidualnie dopasowane do Państwa dziecka, nie wykonując badania logopedycznego, które obejmuje szeroką analizę, także czynników środowiskowych. Czasami tzw. " zalewanie dziecka kąpielą słowną" może być przyczyną opóźnienia w rozwoju mowy czynnej. W zamieszczonym opisie, wymieniają Państwo czasowniki w słowniku dziecka (pi, da). Stymulować do tworzenia zdań prostych najlepiej w zabawie np. kaczka pije, kwa-kwa pi, dziecko w trakcie zabawy poi kaczuszkę, to samo wykonuje rodzic, nazywając czynności. Zadajemy pytania pomocnicze np. co robi kwa-kwa? W trakcie zabawy ważna jest modulacja intonacji mowy, aby zainteresować dziecko.
Ogólne zalecenia do wspierania mowy znajdą Państwo także w moim artykule na stronie Centrum Terapii Mowy Logospec.
W razie pytań służę pomocą poprzez konsultację online.
Pozdrawiam serdecznie Anna Derlatka
Witam, zgodnie z normą dziecko ma jeszcze czas na budowanie prostych zdań, co najczęściej następuję w okolicach 2 roku życia, a u niektórych dzieci nawet trochę później. Do oceny funkcjonowania aparatu mowy (w tym wędzidełka) konieczna jest wizyta u logopedy.
Dzień dobry, wędzidełko podjęzykowe ma niestety czasami tendencje do ponownego zrastania. Niezbędna jest zatem wizyta u logopedy w celu dokładnej oceny budowy anatomicznej dziecka oraz wykluczenie wszelkich nieprawidłowości na podstawie szczegółowego wywiadu logopedycznego. Każde dziecko rozwija się indywidualnie i może być to proste opóźnienie rozwoju mowy.
Jednak na podstawie wywiadu oraz po obserwacji dziecka logopeda dobierze odpowiednie ćwiczenia, które pomogą Państwu w rozwijaniu mowy syna. Pozdrawiam, Marcin Tyma