Jestem w zwiazku z moim partnerem prawie 10 lat, okreslilabym jnasz zwiazek jako calkiem normalny po

2 odpowiedzi
Jestem w zwiazku z moim partnerem prawie 10 lat, okreslilabym jnasz zwiazek jako calkiem normalny po za jedna kwestia. Moj partner mnie nie wspiera na polu zawodowym, mam skonczone studia ale zaszlam w ciaze i pracowalam w sklepie, teraz kiedy dziecko jest juz starsze postanowilam wrocic na sciezke kariery zawodowej. W ubieglym roku zrobilam jedne studia podyplomowe i ogolnie bylam poza domem od 5 do 22 godziny, w tym roku rozpoczelam praktyki i zyje w podobnym trybie. Teraz zaczelam prace na dwa etaty pracuje ponad 10h dziennie, prawie nie spie a moj partner sie obraza o jedna lyzke w zlewie albo szklanke w salonie, montuje mi przy tyl klotnie roku i musze spac w salonie. Poprosilam go zeby mnie szanowal i pozwolil mi odpoczac to mowi ze ja wybralam to co robie i ze powinnam byla zostac w sklepie. Nie rozumie ze dla mnie spelnienie zawodowe jest bardzo wazne. Nie wiem juz jak z nim rozmawiac, chyba wczesniej dostane zawalu od nadmiaru kofeiny niz on to zrozumie
Dzień dobry Pani, myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie wspólne ustalenie jakie macie priorytety życiowe, najlepiej zrobić to na terapii par, specjalista pomoże w tym aby rozmowa była konstruktywna. Dowiecie się Państwo na nim jakiego rodzaju żale macie do siebie i czego też oczekujecie od siebie, wtedy można się zastanowić czy da się je pogodzić czy też macie zupełnie inne wizje przyszłości. Na pewno takie spotkanie wiele wyjaśni, ponieważ najczęściej kłótnie w związku przybierają wciąż ten sam scenariusz i są mało konstruktywne, a więc nie dają możliwych rozwiązań.
Pozdrawiam Psycholog Adrian Szafrański

Witam,
Opisuje Pani bardzo ważną kwestię dot. relacji partnerskiej - różnicę w postrzeganiu wzajemnego dobra.

Dla Pani Partnera - dobrem Pani miała być praca w sklepie, przy czym zignorował, Pani potrzebę rozwoju zawodowego.

Myślę, że trafnie domaga się Pani szacunku swojej osoby oraz powstrzymania partnera przed eskalacją swojego niezadowolenia i rozczarowania (poprzez prowokowane przez niego kłótnie czy sprzeczki), że wybrała Pani jednak swoje potrzeby niż jego.

Niestety zachowania Pani partnera wydaje mi się w tej sytuacji mało dojrzałe i krytyczne. "Karanie" Pani poprzez spanie w salonie - całkowicie niezrozumiałe

Proszę spróbować nakreślić partnerowi jeszcze raz sytuacje i wyjaśnić, że poprzez fakt Pani rozwoju zawodowego - czuje Pani potrzebę ambicji - wykraczającej po za pracę w handlu. W tej sytuacji wskazane byłoby jego wsparcie i zrozumienie a nie atakowanie. Być może czas wzmożonej aktywności zawodowej (pracy ponad 10h) jest przejściowy, ale wymagany, aby mogła Pani nabrać nieco więcej doświadczenia i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, co z kolei przyniesie korzyści finansowe i psychiczne - bo wykonując pracę, którą Pani lubi, funkcjonować Pani będzie o wiele korzystniej.

W przeciwnej sytuacji - narastający konflikt będzie osłabiał Waszą więź, prowadził do niezrozumienia i wyniszczenia relacji i uczucia.

Pozdrawiam serdecznie, Karolina Palczewska