Jestem w trakcie psychoterapii prowadzonej w ramach NFZ. Na terapię chodzę od kilku miesięcy, jednak

3 odpowiedzi
Jestem w trakcie psychoterapii prowadzonej w ramach NFZ. Na terapię chodzę od kilku miesięcy, jednak nie jestem przekonana co do podejścia terapeuty. Czy istnieje możliwość zmiany terapeuty w ramach świadczeń NFZ? Jak wygląda taka procedura?
Witam,
Nie powinno być z tym najmniejszych problemów. Zmiana terapeuty ze względu na nasze indywidualne preferencje jest czymś naturalnie spotykanym.

W tym wypadku należałoby zgłosić w rejestracji poradni chęć zapisania się do innego terapeuty a temu z którego Pani rezygnuje oznajmić, takie a nie inne zamiary/ plany (przedstawiając np. powód swojego rozczarowania i zawodu jego podejściem do klienta/ terapii).
Dobry psychoterapeuta nie powinien mieć z tym problemów :)

Pozdrawiam serdecznie,
Karolina Palczewska

Dodam jeszcze, że warto się zastanowić, co Panią skłania do zmiany terapeuty. Wraz z tokiem psychoterapii, gdy relacja z terapeutą rozwija się, uruchamiają się przeróżne myśli i uczucia wobec niego, często dzieje się to na poziomie nieświadomym, które łatwo zracjonalizować np. "brakiem przekonania do podejścia terapeuty". Być może wielkim przełomem w Pani pracy nad sobą byłoby otwarte porozmawianie z Pani terapeutą, co Pani do niego czuje, jeszcze zanim podejmie Pani jakiekolwiek kroki, żeby go zmienić na kogoś nowego? Jestem zdania, że klient zawsze może się wycofać z niesatysfakcjonującej współpracy z terapeutą, jednak powody takich działań mogą nie być już tak proste i oczywiste. Ma Pani okazję, żeby przyjrzeć się Pani motywom, być może nieświadomym lękom uruchomionym w tej właśnie, a nie innej relacji. Zachęcam do odwagi i otwartości.
Dzień Dobry, w relacji terapeutycznej bardzo ważne jest zaufanie. Warto się zastanowić, co takiego się stało, że niepokoi Panią "podejście" terapeuty i otwarcie o tym powiedzieć. Wszystkiego dobrego.