Jestem w trakcie oczekiwania na rozpoczęcie psychoterapii i na rozpoczęcie chodzenia do nowej psychi

3 odpowiedzi
Jestem w trakcie oczekiwania na rozpoczęcie psychoterapii i na rozpoczęcie chodzenia do nowej psychiatrki, oba na NFZ i oba rozpoczną się w marcu 2024 r. Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej, które negatywnie wpływają na moje codzienne funkcjonowanie, nie mogę pracować, oglądać filmów, słuchać muzyki, czytać książek czy grać w gry, moja aktywność życiowa jest niska, nie jestem w stanie też wchodzić w znajomości. Jednym słowem - wegetacja. Obecnie większość dnia upływa mi na myśleniu, oglądaniu filmików i czytaniu w internecie o psychoterapii i lekach, często też zaglądam na opisy psychoterapeutki i psychiatrki do których będę uczęszczać, ogólnie interesuję się tym co czeka mnie w marcu. Zważając na stan w jakim jestem to jedyne o czym jestem w stanie myśleć to o pomocy którą zacznę otrzymywać za 2 miesiące. Czy to normalne? Czy raczej podchodzi to pod obsesję?
Z Pana/Pani opisu wynika, że mogło dojść do nasilenia się objawów lękowych. Okres oczekiwania może być trudny, pomocnym może być skorzystanie z pomocy farmakologicznej już teraz. Polecam sprawdzić być może lekarz, do którego jest Pan/Pani umówiony, ma wolne wcześniejsze terminy prywatnie. W ten sposób możnaby wdrożyć leczenie jak najszybciej a kontynuować na NFZ.

Pozdrawiam
Kinga Wrześniewska

Dzień Dobry, być może dobrym pomysłem bedzie konsultacja z psychologiem prywatnie , zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby omówić szerzej ten temat podczas wizyty. Pozdrawiam serdecznie
Pana/Pani opis sytuacji wskazuje na to, że ma Pan/Pani trudności w codziennym życiu, a myślenie o nadchodzących sesjach terapii i wizytach u specjalistów staje się centralnym punktem Pana/Pani uwagi.

Jest całkowicie zrozumiałe, że oczekiwanie na pomoc terapeutyczną może być źródłem niepokoju i stresu, szczególnie w sytuacji, gdy Pan/Pani boryka się z poważnymi problemami zdrowia psychicznego. Pana/Pani skupienie się na nadchodzących spotkaniach i poszukiwaniu informacji na temat terapii i leczenia jest naturalną reakcją na potrzebę zrozumienia i przygotowania się do tego procesu.

Jednakże, jeśli Pan/Pani odczuwa, że myślenie o nadchodzącej terapii zaczyna dominować nad codziennym życiem i uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności lub prowadzi do zaniedbywania ważnych obowiązków, może to sugerować, że myśli na ten temat stają się obsesyjne.

Jeśli ma Pan/Pani wątpliwości co do charakteru swoich myśli i ich wpływu na codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się z terapeutą lub psychiatrą, gdy już zacznie Pan/Pani terapię. Oni będą mogli ocenić Pana/Pani sytuację i zaproponować odpowiednie strategie zarządzania myślami i emocjami w okresie oczekiwania na rozpoczęcie terapii. Ważne jest również, aby Pan/Pani w międzyczasie próbowała znaleźć inne sposoby radzenia sobie ze stresem i niepokojem, takie jak medytacja, ćwiczenia relaksacyjne, czy aktywność fizyczna.

Przykładowo pisanie w dzienniku może być terapeutyczne i pomagać w wyrażaniu emocji oraz przetwarzaniu myśli. Proszę zapisywać swoje myśli, uczucia i obserwacje na temat oczekiwania na terapię oraz planów na przyszłość. Te zapiski mogą nie tylko pomóc w obecnej sytuacji, ale też stanowić materiał do pracy podczas sesji terapeutycznych. Mam nadzieję, że te rady będą dla Pana/Pani pomocne. Jeśli masz Pan/Pani jakiekolwiek pytania jestem tutaj, aby Pana/ Panią wesprzeć.