Jestem w 25 tygodniu ciąży. Od jakiegoś czasu mam bardzo dokuczliwe dolegliwości bólowe w spojeniu ł

3 odpowiedzi
Jestem w 25 tygodniu ciąży. Od jakiegoś czasu mam bardzo dokuczliwe dolegliwości bólowe w spojeniu łonowym i pachwinach. Czuję dokładnie gdzie to spojenie łonowe jest. W poprzedniej ciąży (to moja druga) ginekolog zbagatelizował podobne dolegliwości bólowe i nie byłam diagnozowana ani prowadzona w tym kierunku. Urodziłam siłami natury, kaczkowaty chód miałam jeszcze ładne dwa - trzy miesiące po. Teraz dolegliwości zaczęły się o wiele wcześniej i zastanawiam się co mogłabym zrobić, aby sobie pomóc. Czy z zasady w drugiej ciąży ten problem się nasila?
W ciąży można zrobić bardzo wiele, przede wszytkim proszę skorzystać z terapii, najlepiej u osteopaty bądź doswiadczonego terapeuty. pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Odnośnie ostatniego pytania: nie,przy założeniu że byłaś funkcjonalnie do ciąży gotowa. Jako że po pierwszej miałaś problemy z chodzeniem Twój problem mógł nie być do końca rozwiązany. Ciąża i następczy poród wymaga bycia względnie sprawnym:patrząc pokolenia wstecz kobiety pracowały (więc były sprawniejsze) niż współczesne. Obecny model opieki nad ciężarną sprowadza się do okresowych wizyt u lekarza i siedzenia w domu. Z tego powodu nie było tylu problemów około porodowych jakie są obecnie. Co możesz zrobić?
Skonsultuj się z fizjoterapeutą pracującym funkcjonalnie. Ciąża to nie choroba (choć niekiedy nadmiar troski o zdrowie mamy i dziecka wyklucza /mocno ogranicza wręcz jakąkolwiek aktywność ruchową ) więc indywidualnie dobrane ćwiczenia /ruch będzie Ci potrzebny nie tylko bo złagodzenia dolegliwości ale też udanego porodu i komfortowego połogu. Powodzenia
Daniel
Wiele kobiet w czasie ciąży i po porodzie zmaga się z bólami w okolicy spojenia łonowego. Bóle te spowodowane są zmianą postawy ciała, dokładniej przesunięciem środka ciężkości ciała do przodu, oraz zwiększeniem masy ciała. Czynniki te przyczyniają się do powstawania napięć w obrębie miednicy. Dużą rolę odgrywa także hormon relaksyna mający rozluźnić spojenie łonowe i więzadła miednicy, by ułatwić wyjście dziecku podczas porodu.
Oczywiście bez wpływu nie pozostaje tutaj poprzednia ciąża. Także wtedy w Pani ciele dochodziło do wyżej wymienionych zmian. Jeśli zmiany przeciążeniowe w obrębie spojenia nie zostały do końca wyleczone, obecnie mogło się ono stać bardziej podatne na kolejne przeciążenia. Do takiej sytuacji dochodzi zwłaszcza wtedy, gdy kobieta zachodzi w kolejną ciążę w niedługim czasie po rozwiązaniu poprzedniej.
Odpowiednio dobrana fizjoterapia pomoże Pani zmniejszyć dolegliwości.
W bólach spojenia łonowego w ciąży skuteczne są: masaż spojenia łonowego oraz odpowiednia aplikacja kinesiotaping.
W celu przeprowadzenia terapii należy zwrócić się o pomoc do doświadczonego w ginekologii i położnictwie fizjoterapeuty.
Wizytę u fizjoterapeuty powinna poprzedzić konsultacja lekarska wykluczająca istnienie przeciwwskazań do rozpoczęcia fizjoterapii.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.