Jestem w 25 tygodniu ciąży. Od jakiegoś czasu mam bardzo dokuczliwe dolegliwości bólowe w spojeniu ł

3 odpowiedzi
Jestem w 25 tygodniu ciąży. Od jakiegoś czasu mam bardzo dokuczliwe dolegliwości bólowe w spojeniu łonowym i pachwinach. Czuję dokładnie gdzie to spojenie łonowe jest. W poprzedniej ciąży (to moja druga) ginekolog zbagatelizował podobne dolegliwości bólowe i nie byłam diagnozowana ani prowadzona w tym kierunku. Urodziłam siłami natury, kaczkowaty chód miałam jeszcze ładne dwa - trzy miesiące po. Teraz dolegliwości zaczęły się o wiele wcześniej i zastanawiam się co mogłabym zrobić, aby sobie pomóc. Czy z zasady w drugiej ciąży ten problem się nasila?
W ciąży można zrobić bardzo wiele, przede wszytkim proszę skorzystać z terapii, najlepiej u osteopaty bądź doswiadczonego terapeuty. pozdrawiam

Odnośnie ostatniego pytania: nie,przy założeniu że byłaś funkcjonalnie do ciąży gotowa. Jako że po pierwszej miałaś problemy z chodzeniem Twój problem mógł nie być do końca rozwiązany. Ciąża i następczy poród wymaga bycia względnie sprawnym:patrząc pokolenia wstecz kobiety pracowały (więc były sprawniejsze) niż współczesne. Obecny model opieki nad ciężarną sprowadza się do okresowych wizyt u lekarza i siedzenia w domu. Z tego powodu nie było tylu problemów około porodowych jakie są obecnie. Co możesz zrobić?
Skonsultuj się z fizjoterapeutą pracującym funkcjonalnie. Ciąża to nie choroba (choć niekiedy nadmiar troski o zdrowie mamy i dziecka wyklucza /mocno ogranicza wręcz jakąkolwiek aktywność ruchową ) więc indywidualnie dobrane ćwiczenia /ruch będzie Ci potrzebny nie tylko bo złagodzenia dolegliwości ale też udanego porodu i komfortowego połogu. Powodzenia
Daniel
Wiele kobiet w czasie ciąży i po porodzie zmaga się z bólami w okolicy spojenia łonowego. Bóle te spowodowane są zmianą postawy ciała, dokładniej przesunięciem środka ciężkości ciała do przodu, oraz zwiększeniem masy ciała. Czynniki te przyczyniają się do powstawania napięć w obrębie miednicy. Dużą rolę odgrywa także hormon relaksyna mający rozluźnić spojenie łonowe i więzadła miednicy, by ułatwić wyjście dziecku podczas porodu.
Oczywiście bez wpływu nie pozostaje tutaj poprzednia ciąża. Także wtedy w Pani ciele dochodziło do wyżej wymienionych zmian. Jeśli zmiany przeciążeniowe w obrębie spojenia nie zostały do końca wyleczone, obecnie mogło się ono stać bardziej podatne na kolejne przeciążenia. Do takiej sytuacji dochodzi zwłaszcza wtedy, gdy kobieta zachodzi w kolejną ciążę w niedługim czasie po rozwiązaniu poprzedniej.
Odpowiednio dobrana fizjoterapia pomoże Pani zmniejszyć dolegliwości.
W bólach spojenia łonowego w ciąży skuteczne są: masaż spojenia łonowego oraz odpowiednia aplikacja kinesiotaping.
W celu przeprowadzenia terapii należy zwrócić się o pomoc do doświadczonego w ginekologii i położnictwie fizjoterapeuty.
Wizytę u fizjoterapeuty powinna poprzedzić konsultacja lekarska wykluczająca istnienie przeciwwskazań do rozpoczęcia fizjoterapii.