Jestem po kilkunastu operacjach(wypadek komunikacyjny).Bardzo długo dochodziłam do sprawności fizycz

2 odpowiedzi
Jestem po kilkunastu operacjach(wypadek komunikacyjny).Bardzo długo dochodziłam do sprawności fizycznej...Ale nigdy nie miałam problemów psychicznych. 4 lata temu zmarla moja mama.Ostatnie miesiące spędziłam z nią w hospicjum...Ten czas kiedy widziałam tam codzienne cierpienie i śmierć powalilo mnie wręcz na ziemię!Od tamtej pory mam permanentny niepokój,lęk i uczucie napięcia!Są tygodnie kiedy nie wychodzę z domu bo się boję!Ten stan paraliżuje mi życie!Przez 4 lata biorę regularnie leki.Czesto były zmieniane bo nie przynosiły efektu.Obecnie biorę rano : Depretal 30 mg
wieczorem : Kwetaplex 50 mg i Tritticco 3/4 tabletki 75 mg.Rano na czczo również Letrox 75 bo mam wahania tarczycy.Raz nadczynność innym razem niedoczynność.Bylam 2 razy w szpitalu na oddziale rehabilitacji psychiatrycznej,wielokrotnie również korzystałam z terapii u psychologa i psychoterapeuty....Nie wiem gdzie już szukać pomocy bo czuje się naprawdę bardzo źle!A ranki są tragiczne!Do tego dochodzi ciągle myślenie o przemijaniu,śmierci,itd.
Być może zmaga się Pani z zespołem stresu pourazowego lub śmierć mamy uruchomiła w Pani inne procesy psychiczne. Praca u psychoterapeuty może wiele zmienić, są różne nurty terapii (psychodynamiczny, psychoanaliza, poznawczo-behawioralny i inne) - być może warto zmienić nurt lub nie była jeszcze gotowa na zmianę w swoim życiu, ważna jest też osoba terapeuty. Uważam, że warto próbować - może zmienić nurt?

Pierwsza refleksja jaka mi się nasuwa, czytając Pani pytanie - co jest trudniejszego w życiu to i teraz niż w przeżywanych przez Panią niezwykle trudnych objawach? Dlaczego choroba pochłonęła ostatnie 4 lata Pani życia? Z czego musiała Pani zrezygnować, jakich decyzji nie podjęła, bo lęk był zbyt silny? Jestem niezwykle ciekawa jak się potoczyła Pani historia życia, że tylu specjalistów nie jest w stanie Pani pomóc? Objaw jest tylko objawem. Dotrzeć trzeba do przyczyny, rozumienia i redefinicji przeżywanych trudności. Nie wiem dokładnie z jakiej pomocy Pani dotychczas korzystała, jednak o ile w leczeniu farmakoterapią poprawy należy oczekiwać w miarę krótkim czasie, to w psychoterapii bywa, że wskazane są procesy długotrwałe związane z głęboką zmianą np. zaburzeń osobowości. Wtedy warto podjąć decyzję o pracy z jedną osobą i być w tej decyzji wytrwałą. Być może aktualnie czuje się Pani gorzej, okres izolacji, realnego zagrożenia stanu zdrowia przez covid, uruchomił silniej lęki, ale zachęcam aby się Pani nie poddawała, była w kontakcie z psychiatrą i kontynuowała rozpoczętą terapię.

Przesyłam ciepłe myśli, życzę powodzenia na krętej drodze ku zdrowiu.

Aleksandra Zaród