Jestem osobą dorosłą i mam wadę wymowy litery "r". Czy da się to jakoś naprawić? A może są jakieś ćw

4 odpowiedzi
Jestem osobą dorosłą i mam wadę wymowy litery "r". Czy da się to jakoś naprawić? A może są jakieś ćwiczenia domowe na wadę wymowy?
Dzień dobry, wadliwa realizacja gł.r wymaga oceny budowy i sprawności aparatu modnego oraz ustawienia indywidualnego programu terapii. Wymaga to wizyty w gabinecie.

Dzień dobry, w odpowiedzi na pytanie o wadliwą realizację głoski R, należy odpowiedzieć na pytanie o funkcjonowanie aparatu mowy, w szczególności o to, czy nie współwystępuje z brakiem badź wadliwą realizacją głoski R np. wada wymowy lub skrócone wędzidełko podjęzykowe. Wielokrotnie w mojej pracy pracuje i pracowałam z osobami dorosłymi, którym udało się nauczyć prawidłowej "R". Natomiast w pierwszej kolejności wymaga to oceny sprawności i budowy jamy ustnej. Pozostaję do dyspozycji i konsultacji na żywo, bo z oceną "online" będzie trudno.
Wadliwa artykulacja każdej głoski powinna zostać zdiagnozowana przez logopedę, który usłyszy i zobaczy jak wygląda realizacja.
W każdym wieku można podjąć się terapii i oczekiwać efektów.
Trzeba ocenić budowę oraz sprawność aparatu artykulacyjnego a następnie ułożyć dedykowaną indywidualnie dla pacjenta terapię.
Wizyta w gabinecie logopedycznym w związku z tym jest konieczna.
Dzień dobry,

nieprawidłowa realizacja [r] u osoby dorosłej jest jak najbardziej do wypracowania. Należy ocenić budowę anatomiczną i funkcjonalność aparatu artykulacyjnego (m.in. języka i warg), a także w jaki sposób jest ta głoska zniekształcana. Na tej podstawie dobiera się odpowiednie ćwiczenia. Za sukcesem terapii rotacyzmu stoi stała współpraca z logopedą oraz regularne wykonywanie ćwiczeń w domu. Do tego potrzebne jest spotkanie z logopedą w gabinecie, bądź też online.

Łączę pozdrowienia,
Marcin Tyma
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.