Jestem obcokrajowcem który nie potrafię dogadać się z ludźmi. Ale to nie tylko problem z językiem. B

5 odpowiedzi
Jestem obcokrajowcem który nie potrafię dogadać się z ludźmi. Ale to nie tylko problem z językiem. Bo ja sam jestem introwertem i czuję się dobrze kiedy jestem sam albo poza wśród ludźmi. Kiedy czas nadchodzi że muszę chodzić do pracy czy być wśród ludzi to dla mnie wielkie wyzwanie. Nie potrafię rozmawiać z innymi ludźmi, boję się być w kontakcie. Zawsze myślałem że kiedy tylko bardzo dobrze mówi po polsku i będzie wszystko okej, to niestety nie było tak. Jestem osobą zamkniętą który sam nie lubię rozmawiać o sobie, nie lubię żartów oraz je nie rozumiem więc teraz myślę że problem jest we mnie. Czasem to bardzo boli że zawsze jestem sam, nie ma zaufanych przyjaciół. Mam kilku koledzy i kiedy chcą spotykać z mną to ja zawsze odmówię. Nie lubię chodzić z domu ale kiedy patrzę osoby którzy spędzą czas z swoimi koledzy to bardzo zazdroszczę im. Moje koledzy którzy przyjechali do polski później niż ja, oni po prostu teraz lepiej mówią niż ja i mają dużo koledzy. A ja nadal nie potrafię rozmawiać, dogadać się z ludźmi i ciągle o tym myślę że dlaczego taki jestem. Teraz na naprawdę jestem załamany. Kiedy mówię z ktoś tylko we dwoje to jest okej. A rozmowa z osobami niż 2, wtedy zostanę cicho. Bo czasem mam obawy że przez problemy z języka polskiego nikt mnie nie chce słuchać nawet przeszkadzają im to co. Co mam zrobić abym potrafiła dogadywać się z ludźmi oraz uzyskać koledzy?
Dzień dobry, widzę tu błędne koło. Z jednej strony "zazdrości Pan kolegom ich znajomości i kolegów"- zazdrość jest tu i teraz, więc to wynik porównywania się, a z drugiej nie widzi Pan potrzeby spotykania się ze innymi znajomymi. Tutaj warto popracować nad przekonaniami i świadomością różnicy między myślami, a zachowaniem.

Z pewnością warto będzie przyjrzeć się kilku aspektom funkcjonowania, popracować nad samooceną i zaufaniem do siebie, również nad Pana przekonaniami. Konsultacja psychologiczna może pomóc w wyjaśnieniu mechanizmów zachowań oraz dać Panu narzędzia do pracy nad myślami i zachowaniami, które nie są użyteczne (a także w wypracowaniu nowych metod radzenia sobie :))
Dzien dobry, dostrzegam u Pana wiele przekonań oraz zniekształceń poznawczych, które mogą wpływać na to jak się Pan teraz czuje. Jest to obszar do pracy terapeutycznej. Podjęcie działania może pomóc Panu zawrzeć nowe konstruktywne znajomości oraz otworzyc się w relacjach. Dodatkowo poszukanie swoich mocnych stron może pomóc w budowaniu adekwatnego obrazu samego siebie.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie
Po słowach, które Pan/ Pani napisał/ a można stwierdzić, że lubi Pan/ Pani przebywać samemu/ samej ze sobą. Wbrew pozorom jest to atut, nie każdy potrafi lubić i umieć spędzać czas samemu ze sobą. Są ludzie, którzy chcieliby potrafić cieszyć się czasem spędzanym samemu ze sobą i umieć czuć się z tym dobrze. Można zauważyć, że jest to Pana/ Pani zasób i między innymi na tej podstawie również można wyjść z dalszą pracą nad tematem umiejętności społecznych, tworzenia wspierających relacji (wspomniał/ a Pan/ Pani w poście, że jest to temat, który Pana/ Panią trapi). Kwestia umiejętności języka polskiego - tutaj warto byłoby się zastanowić, co mogłoby być dla Pana/ Pani dobrą motywacją, aby ułatwiło to również rozwój w tym temacie. Mam doświadczenie w pracy z umiejętnościami społecznymi, prowadzę od lat konsultacje indywidualne oraz warsztaty z umiejętności i kompetencji społecznych i osobistych. Zapraszam na konsultacje w gabinecie lub konsultacje online - jeżeli oczywiście uzna Pan/ Pani taką chęć/ i/ lub proszę zerknąć, czy doświadczenie i tematyka, którą się zajmuję Panu/ Pani odpowiada, to zapraszam serdecznie. Wesprę w temacie online lub w gabinecie.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
W kontakcie z drugim człowiekiem, potrzebujemy czuć się swobodnie, aby czerpać z niego radość i satysfakcję. Pisze Pan o braku zaufania do siebie i do swoich możliwości. Skupianie się na technicznej stronie kontaktu, może doprowadzić do zatracenia sensu relacji i zamknięcia się na prawdziwe spotkanie drugiej osoby. Myślę, że warto byłoby popracować ze specjalistą, skupiając się na Pana nastawieniu do samego siebie. Początkiem spotkania i relacji z drugą osobą, jest spotkanie i kontakt z samym sobą. Pozdrawiam serdecznie.