Jestem młodym mężczyzna, który zdrowo się odżywia i ciężko trenuje od lat. Duże ciężary, jak również

1 odpowiedzi
Jestem młodym mężczyzna, który zdrowo się odżywia i ciężko trenuje od lat. Duże ciężary, jak również wysiłki długie, wielogodzinne marsze z obciążeniem czy biegi po 10km. Wcześniej sztuki walki. Mam niski puls spoczynkowy, 45 (okolice snu)-60, ciśnienie w normie, morfologia wzorowa, brak innych chorób. Na EKG przy badaniach okresowych wyszły zmiany wymienianie przy zespole serca sportowca (m.in. Blok przedsionkowy komorowy 1st, niemiarowosc zatokowa). Dodam że teraz obsesyjnie teraz sprawdzam tętno po wysiłku. Czy jest się czym martwić?
Z tego, co Pan pisze, nie ma powodu do zmartwień. Wolne tętno u osób wytrenowanych jest zjawiskiem normalnym. Dla większej pewności można wykonać całodobowe EKG (holter EKG) (dla upewnienia się, że nie ma gorszych zaburzeń przewodzenia) i echo serca (dla oceny stanu serca w kontekście intensywnie uprawianego sportu - raz, czy nie ma nadmiernych zmian w budowie serca wywołanych intensywnymi wysiłkami, dwa - czy nie ma nic, co by czyniło kontynuację treningów ryzykownym).