Jestem młodą kobietą(20 lat). Czy zachowania typu skubanie ust i konieczność robienia czegoś rękami

5 odpowiedzi
Jestem młodą kobietą(20 lat). Czy zachowania typu skubanie ust i konieczność robienia czegoś rękami moze wskazywać na nerwice? Ponadto odczuwam lęki. Boje sie rozmawiać z ludźmi, nawet przez telefon, panikuje w tłumie np w galerii handlowej i strasznie boje sie dotyku, chociażby podania sobie dłoni. Jestem osobą apatyczna i nie potrafię wyrażać emocji. Coraz gorzej sobie z tym wszystkim radze. Gdzie powinnam udać się po pomoc?
Dzień dobry,
proszę skonsultować się lekarzem psychiatrą oraz psychoterapeutą. Zaburzenia lękowe leczy się zarówno farmakologicznie jak i za pomocą psychoterapii. Łączenie obu oddziaływań zazwyczaj daje najlepsze skutki, proszę skonsultować z wyżej wymienionymi specjalistami, jaki rodzaj terapii byłby dla Pani najodpowiedniejszy. Pozdrawiam. Katarzyna Zalewska

Dzień dobry, zachęcałabym Panią do kontaktu z psychiatrą w celu dobrania odpowiedniego dla Pani leczenia farmakologicznego. Warto również podjąć psychoterapię, aby ustalić genezę problemu, a także zredukować problematyczne dla Pani objawy. Połączenie leczenia farmakologicznego oraz psychoterapii jest najbardziej skuteczną formą leczenia zaburzeń lękowych.
Pozdrawiam serdecznie, Aleksandra Korotko-Kalisz Bezproblemowo.com
Dzień dobry. Zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym w celu doprecyzowania charakteru odczuwanych trudności oraz ustalenia najlepszego planu działania. Z pomocy psychoterapeuty można skorzystać zarówno w ramach NFZ (poradnie zdrowia psychicznego, poradnie psychologiczne), jak również w prywatnych gabinetach psychoterapeutycznych. Pozdrawiam Justyna Krupa-Burkiewicz
Dzień dobry, przeżywa Pani znaczny niepokój w relacjach społecznych. Takie nasilenie objawów może wynikać z trudnych doświadczeń, które uniemożliwiły zbudowanie pewności siebie w kontaktach z innymi. Może to znacząco utrudnić radzenie sobie w dorosłym życiu, podejmowanie nowych ról społecznych (pracownika, partnerki w związku i innych). Może powodować wycofywanie się i unikanie sytuacji, w których pojawia się lęk społeczny oraz skutkować przygnębieniem. Fobię społeczną można przezwyciężyć przepracowując traumatyczne doświadczenia oraz ćwicząc umiejętności społeczne. Najskuteczniejszą zmianę może przynieść początkowo psychoterapia indywidualna, następnie grupowa (grupa jako symboliczna rodzina i grupa społeczna pomoże naprawić deficyty doświadczone w przeszłości, przećwiczyć nowe sposoby wchodzenia w relacje). Leki mogą mieć charakter ułatwiający wprowadzanie zmian, szczególnie na początku.
Zapraszam do kontaktu,
pozdrawiam Danuta Pakosz
W Pani sytuacji skuteczna jest terapia poznawczo - behawioralna albo farmakoterapia. Wydaje się, że połączenie tych dwóch metod nie przynosi istotnych korzyści. Zachęcam jednak do pierwszego rozwiązania: pierwsze efekty terapii pojawiają się już po kilku spotkaniach, a sama terapia poznawczo - behawioralna jest stosunkowo krótka (często wystarcza kilkanaście tygodni). Gdyby ten rodzaj terapii okazał się niewystarczający, a objawy utrudniały by Pani normalne funkcjonowanie, wskazany jest kontakt z lekarzem psychiatrą.