Jestem młodą kobietą(20 lat). Czy zachowania typu skubanie ust i konieczność robienia czegoś rękami moze wskazywać na nerwice? Ponadto odczuwam lęki. Boje sie rozmawiać z ludźmi, nawet przez telefon, panikuje w tłumie np w galerii handlowej i strasznie boje sie dotyku, chociażby podania sobie dłoni. Jestem osobą apatyczna i nie potrafię wyrażać emocji. Coraz gorzej sobie z tym wszystkim radze. Gdzie powinnam udać się po pomoc?
 Katarzyna Zalewska
Katarzyna Zalewska
Psycholog, Terapeuta, Diagnostyk
Wrocław
Dzień dobry,
proszę skonsultować się lekarzem psychiatrą oraz psychoterapeutą. Zaburzenia lękowe leczy się zarówno farmakologicznie jak i za pomocą psychoterapii. Łączenie obu oddziaływań zazwyczaj daje najlepsze skutki, proszę skonsultować z wyżej wymienionymi specjalistami, jaki rodzaj terapii byłby dla Pani najodpowiedniejszy. Pozdrawiam. Katarzyna Zalewska

mgr Aleksandra Korotko-Kalisz
mgr Aleksandra Korotko-Kalisz
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Warszawa
Dzień dobry, zachęcałabym Panią do kontaktu z psychiatrą w celu dobrania odpowiedniego dla Pani leczenia farmakologicznego. Warto również podjąć psychoterapię, aby ustalić genezę problemu, a także zredukować problematyczne dla Pani objawy. Połączenie leczenia farmakologicznego oraz psychoterapii jest najbardziej skuteczną formą leczenia zaburzeń lękowych.
Pozdrawiam serdecznie, Aleksandra Korotko-Kalisz Bezproblemowo.com

mgr Justyna Krupa-Burkiewicz
mgr Justyna Krupa-Burkiewicz
Psychoterapeuta, Psycholog, Terapeuta
Żyrardów
Dzień dobry. Zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym w celu doprecyzowania charakteru odczuwanych trudności oraz ustalenia najlepszego planu działania. Z pomocy psychoterapeuty można skorzystać zarówno w ramach NFZ (poradnie zdrowia psychicznego, poradnie psychologiczne), jak również w prywatnych gabinetach psychoterapeutycznych. Pozdrawiam Justyna Krupa-Burkiewicz

mgr Danuta Pakosz
mgr Danuta Pakosz
Psychoterapeuta, Psycholog
Lublin
Dzień dobry, przeżywa Pani znaczny niepokój w relacjach społecznych. Takie nasilenie objawów może wynikać z trudnych doświadczeń, które uniemożliwiły zbudowanie pewności siebie w kontaktach z innymi. Może to znacząco utrudnić radzenie sobie w dorosłym życiu, podejmowanie nowych ról społecznych (pracownika, partnerki w związku i innych). Może powodować wycofywanie się i unikanie sytuacji, w których pojawia się lęk społeczny oraz skutkować przygnębieniem. Fobię społeczną można przezwyciężyć przepracowując traumatyczne doświadczenia oraz ćwicząc umiejętności społeczne. Najskuteczniejszą zmianę może przynieść początkowo psychoterapia indywidualna, następnie grupowa (grupa jako symboliczna rodzina i grupa społeczna pomoże naprawić deficyty doświadczone w przeszłości, przećwiczyć nowe sposoby wchodzenia w relacje). Leki mogą mieć charakter ułatwiający wprowadzanie zmian, szczególnie na początku.
Zapraszam do kontaktu,
pozdrawiam Danuta Pakosz

W Pani sytuacji skuteczna jest terapia poznawczo - behawioralna albo farmakoterapia. Wydaje się, że połączenie tych dwóch metod nie przynosi istotnych korzyści. Zachęcam jednak do pierwszego rozwiązania: pierwsze efekty terapii pojawiają się już po kilku spotkaniach, a sama terapia poznawczo - behawioralna jest stosunkowo krótka (często wystarcza kilkanaście tygodni). Gdyby ten rodzaj terapii okazał się niewystarczający, a objawy utrudniały by Pani normalne funkcjonowanie, wskazany jest kontakt z lekarzem psychiatrą.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.