Jestem mężatką od 25 lat. Stoję przed trudną decyzją życiową. Wiem, że muszę zdecydować, czy dalej c

2 odpowiedzi
Jestem mężatką od 25 lat. Stoję przed trudną decyzją życiową. Wiem, że muszę zdecydować, czy dalej chcę żyć z osobą, która krzywdzi mnie i dzieci od wielu lat. Przeżyłam piękne chwile z mężem, wspaniały okres (5 lat) tzw. Chodzenia, ślub, dzieci ... Dla wielu jesteśmy idealnym małżeństwem, któremu się powiodło, mamy duże mieszkanie, samochód, jeździmy na wczasy. Zresztą ten mit również sama pielęgnuje. Nie chcę opowiadać o swoich problemach, więc albo nic nie mówię o nas , albo usmiecham się i potwierdzam, ze u mnie wszystko jest w porządku. Wstydzę się sytuacji, w której się znalazłam. Mojego męża tak ok. Od 20 lat przylapuje na różnego rodzaju kłamstwach. Początkowo wydawały się to bzdury, ale mój mąż jest ciągle zasłużony, do domu lub do mieszkania teściowej (bo czasami tam podaje adres korespondencyjny) przychodzą pomyślenia do zapłaty, coraz częściej do drzwi pękają windykatorzy itp. A mój mąż opowiada niestworzone historię o problemach w pracy, o tym, jak szef zmuszał go do płacenia pracownikom, by wykonywali pracę itp. A w ogóle to ja wszystkiemu jestem winna, gdyż to on dla mnie robi, bo chce nam zapewnić lepsze życie. Mąż staje się coraz bardziej nerwowy, agresywny, wyzywa mnie, kiedy grozę rozwodem, twierdzi, ze nie ma problemu, ze wszystko co chcę , to on podpisze. Dodam, ze bardzo czesto wyjeżdża na kilkudniowe szkolenia (zdarza się, ze są to dwa wyjazdy w ciagu miesiąca). Twierdzi, ze wszystko sponsoruje firma, ze ma taka pracę i w zakresie jego obowiazkow sa spotkania. Nie wiem, co robic, z jednej strony szkoda mi tego wszystkiego, co zbudowalismy, ale z drugiej wiem, ze zbyt bardzo mnie niszczy. Dodam tylko ostatnią historię z mojego zycia: zadzwoniła znajomą i powiedziała, że mamy ogromne zaległości w opłatach czynszu ok. 5 tyś. , a mąż co miesiąc pokazywał mi zrobione przelewy . I takich oszustw mogłabym wymieniać wiele.
Witam. Nie można żyć w ciągłym poczuciu winy. To, co robi Pani maż, to jest manipulacja. Życie w micie warto zastąpić życiem w realności. Po co podtrzymuje i pielęgnuje Pani ten mit? Niepokojąca jest agresja ze strony Pani męża. Nie można się na nią godzić. Naturalną rzeczą jest, że łączy Was wiele, że były dobre lata, że doczekaliście się fajnych dzieci i spędziliście fajny czas ze sobą. To też wartom przyjąć. Gdyby tylko źle się działo w małżeństwie, decyzja o rozstaniu byłaby łatwiejsza. Ale rzadko tak jest. Może zaproponować Pani mężowi terapię wspólną i zobaczyć jak zareaguje, czy będzie zainteresowany odbudowaniem waszej relacji. Jeśli nie, to warto skorzystać z terapii indywidualnej i zadbać o siebie. Odwagi i powodzenia, Iwona.

Witam. Sytuacja Pani rodziny jest trudna nie tylko emocjonalnie i relacyjnie. Z tego, co Pani napisała można wnioskować, że zagrożone mogą być również podstawowe potrzeby takie jak posiadanie dachu nad głową czy zapewnienie bytu rodzinie. Nie wiem dlaczego Pani mąż nie opłaca rachunków i zaciąga kolejne zobowiązania finansowe, a przy tym kłamie, ale sytuacja wygląda na poważną i wymaga wyjaśnienia. Psychoterapia małżeńska może w tym pomóc, ale mąż musiałby wyrazić na nią zgodę i chęć. Może też Pani podjąć psychoterapię indywidualną żeby o siebie zadbać, bo to bardzo ważne żeby nie czuła się Pani samotna w tak trudnym dla Pani okresie życia i miała wsparcie. Uważam jednak, że nie należy zaniedbywać także spraw dotyczących właśnie bytu i zabezpieczenia finansowego rodziny. Pozdrawiam i życzę powodzenia.