Jestem mamą 3-miesięcznej dziewczynki. Praktycznie cały czas córeczka ma otwartą buźkę i wyciągnięty

4 odpowiedzi
Jestem mamą 3-miesięcznej dziewczynki. Praktycznie cały czas córeczka ma otwartą buźkę i wyciągnięty język. Karmiona jest piersią oraz butelką. Według pediatry nic złego się nie dzieje. Jednak mi to nie daje spokoju proszę o informację czy w tym wieku można stwierdzić nieprawidłowości.
Czytałam również, że przyczyną może być wędzidełko.
Dzień dobry, każde niepokojące objawy warto konsultować z neurologopedą. Na takim spotkaniu, należy sprawdzić, jak wygląda ułożenie żuchwy i języka a dokładniej, jakie jest ich napięcie mięśniowe. Warto dokonać też oceny ssania, w tym wędzidełka podjęzykowego- dziecko jest z jakiegoś powodu karmione techniką mieszaną-pierś/butelka. Jeśli będzie taka konieczność, zostaną zalecone odpowiednie ćwiczenia. Warto pamiętać,że umiejętności motoryczne w obrębie jamy ustnej,kształtują się tak samo, jak funkcje motoryczne do chodzenia. Każde opóźnienia w tym względzie, mogą opóźniać też rozwój poprawnej mowy. Pozdrawiam.

Dzień dobry. Do diagnozy logopedy specjalisty wczesnej interwencji logopedycznej, neurologopedy lub logopedy. Może być to skrócenie wędzidełka podjęzykowego lub hipotonia mięśni artykulacyjnych. To dwa nasuwające się przypuszczenia. Oczywiście dziecko powinien zobaczyć i zdiagnozować jeden z wyszczególnionych wyżej specjalistów.
Pozdrawiam
Karolina Modzelewska
Dzień dobry!
Ewentualne nieprawidłowości w budowie lub funkcjonowaniu specjalista może ocenić już w trzecim miesiącu.
Warto z maluszkiem udać się do neurologopedy, który oceni budowe artykulatorow, technikę ssania oraz przyjrzy się sposobowi oddychania.
Na takiej wizycie terapeuta wskaże przyczyny ewentualnych nieprawidłowości oraz przekaże instrukcje do pracy w domu.
Neurologopeda pacjenta musi zobaczyć "na własne oczy", aby dokonać poprawnej oceny.
Warto zgłosić się jak najwcześniej na wizyte/konsultacje.
Pozdrawiam!
Witam, wystawianie języka przez noworodki i niemowlęta może być fizjologicznym odruchem. Dzieci robią tak, na przykład, gdy są głodne albo traktują to, jako zabawę. Taki objaw ustępuje wówczas samoistnie. Należy jednak nadmienić, że wyciąganie języka może występować w przypadku chorób neurologicznych, chorób endokrynologicznych (niedoczynność tarczycy/w sytuacji podejrzenia należy wykonać badanie TSH) czy zespołów genetycznych. W przypadku poważnego schorzenia - wyciąganie języka zwykle nie jest objawem izolowanym. Oznacza to, że u córeczki występowałyby jeszcze inne niepokojące objawy. Jeśli lekarz prowadzący takich objawów nie zaobserwował, to wydaje się, że nie powinna mieć Pani powodu do niepokoju. W celu oceny wędzidełka, budowy żuchwy i napięcia mięśni należy zgłosić się do neurologopedy. Pozdrawiam