Jestem mamą 3-miesięcznej dziewczynki. Praktycznie cały czas córeczka ma otwartą buźkę i wyciągnięty

4 odpowiedzi
Jestem mamą 3-miesięcznej dziewczynki. Praktycznie cały czas córeczka ma otwartą buźkę i wyciągnięty język. Karmiona jest piersią oraz butelką. Według pediatry nic złego się nie dzieje. Jednak mi to nie daje spokoju proszę o informację czy w tym wieku można stwierdzić nieprawidłowości.
Czytałam również, że przyczyną może być wędzidełko.
Dzień dobry, każde niepokojące objawy warto konsultować z neurologopedą. Na takim spotkaniu, należy sprawdzić, jak wygląda ułożenie żuchwy i języka a dokładniej, jakie jest ich napięcie mięśniowe. Warto dokonać też oceny ssania, w tym wędzidełka podjęzykowego- dziecko jest z jakiegoś powodu karmione techniką mieszaną-pierś/butelka. Jeśli będzie taka konieczność, zostaną zalecone odpowiednie ćwiczenia. Warto pamiętać,że umiejętności motoryczne w obrębie jamy ustnej,kształtują się tak samo, jak funkcje motoryczne do chodzenia. Każde opóźnienia w tym względzie, mogą opóźniać też rozwój poprawnej mowy. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Do diagnozy logopedy specjalisty wczesnej interwencji logopedycznej, neurologopedy lub logopedy. Może być to skrócenie wędzidełka podjęzykowego lub hipotonia mięśni artykulacyjnych. To dwa nasuwające się przypuszczenia. Oczywiście dziecko powinien zobaczyć i zdiagnozować jeden z wyszczególnionych wyżej specjalistów.
Pozdrawiam
Karolina Modzelewska
Dzień dobry!
Ewentualne nieprawidłowości w budowie lub funkcjonowaniu specjalista może ocenić już w trzecim miesiącu.
Warto z maluszkiem udać się do neurologopedy, który oceni budowe artykulatorow, technikę ssania oraz przyjrzy się sposobowi oddychania.
Na takiej wizycie terapeuta wskaże przyczyny ewentualnych nieprawidłowości oraz przekaże instrukcje do pracy w domu.
Neurologopeda pacjenta musi zobaczyć "na własne oczy", aby dokonać poprawnej oceny.
Warto zgłosić się jak najwcześniej na wizyte/konsultacje.
Pozdrawiam!
Witam, wystawianie języka przez noworodki i niemowlęta może być fizjologicznym odruchem. Dzieci robią tak, na przykład, gdy są głodne albo traktują to, jako zabawę. Taki objaw ustępuje wówczas samoistnie. Należy jednak nadmienić, że wyciąganie języka może występować w przypadku chorób neurologicznych, chorób endokrynologicznych (niedoczynność tarczycy/w sytuacji podejrzenia należy wykonać badanie TSH) czy zespołów genetycznych. W przypadku poważnego schorzenia - wyciąganie języka zwykle nie jest objawem izolowanym. Oznacza to, że u córeczki występowałyby jeszcze inne niepokojące objawy. Jeśli lekarz prowadzący takich objawów nie zaobserwował, to wydaje się, że nie powinna mieć Pani powodu do niepokoju. W celu oceny wędzidełka, budowy żuchwy i napięcia mięśni należy zgłosić się do neurologopedy. Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.