Jestem chora na fobię społeczną, depresję i zespół lęku uogólnionego. Byłam 2 razy w prywatnym gabin

2 odpowiedzi
Jestem chora na fobię społeczną, depresję i zespół lęku uogólnionego. Byłam 2 razy w prywatnym gabinecie psychiatry a potem przez 2 tygodnie na oddziale psychiatrycznym u tego samego psychiatry, tylko że to wszystko rozgrywało się od końcówki grudnia 2021 r. do połowy marca 2022 r., od tamtego czasu nie byłam nigdzie z 2 powodów: nie miałam już pieniędzy na prywatne wizyty, a 2 powód to objaw mojej fobii społecznej którym jest unikanie sytuacji społecznych. Jestem obecnie na niedziałających na mnie lekach (wenlafaksyna i olanzapina), przyjmuję je od początku stycznia 2022, nie przerwałam ich stosowania mimo że przestałam chodzić do psychiatry bo odstawiać je trzeba pod okiem psychiatry. Jestem teraz zapisana prywatnie do tej samej psychiatry u której byłam poprzednio i termin wizyty to 27 lutego. Problem w tym, że nie bardzo wiem co powiedzieć psychiatrze gdy wejdę do gabinetu, głównie przez moją fobię społeczną a także z uwagi na fakt że wstydzę się że nie byłam u niej tyle czasu. Jakieś pomysły jak rozpocząć tę rozmowę?
Dzień dobry,
Na wizycie psychiatra z pewnością zapyta, jak się Pani czuje i czy widzi Pani poprawę po lekach. Jesli czuje Pani, że leki nie działają, na pewno powinna Pani powiedzieć o tym. Tak samo, jeśli widzi Pani u siebie niepożądane objawy ich stosowania. Być może trzeba będzie inaczej dobrać leki. Jeśli lekarz zapyta, czemu Pani nie była wcześniej, najlepiej będzie odpowiedzieć szczerze na to pytanie. Dobrze, że Pani nie odstawiałą leków na własną rękę, ale że zdecydowała się Pani na tę wizytę mimo fobii społecznej.
Pozdrawiam i życzę powodzenia,

Justyna Wojciechowska

Witaj, rozumiem, że wejście z powrotem do gabinetu psychiatry może być trudne, szczególnie z uwagi na fobię społeczną. Możesz zacząć od relatywnie bezpiecznych tematów, takich jak ogólne samopoczucie, sen, apetyt itp. To mogą być tematy, które łatwiej Ci wyrazić. Powiedz psychiatrze, jakie obecnie dostrzegasz objawy i jak wpływają one na Twoje codzienne funkcjonowanie. To może pomóc jej zrozumieć aktualny stan i dostosować dalsze leczenie. Możesz powiedzieć, że zastanawiasz się nad powrotem do terapii i potrzebujesz wsparcia. To może być punkt wyjścia do rozmowy na temat tego, jak psychiatra może Ci pomóc.
Wyraź swoje obawy związane z powrotem do gabinetu psychiatrycznego. Mogą to być obawy dotyczące rozmowy, wstydu z powodu przerwy w leczeniu, czy strachu przed oceną.
Jeśli martwisz się, że zapomnisz powiedzieć coś istotnego, możesz rozważyć napisanie krótkich notatek przed wizytą. To może pomóc Ci zorganizować myśli.
Możesz powiedzieć, że mimo przerwy w leczeniu, jesteś gotowa kontynuować terapię i chcesz pracować nad poprawą swojego stanu psychicznego.
Nie musisz się wstydzić długiej przerwy. Psychiatra jest tam, aby Ci pomóc, nie oceniać. Przypomnij o przerwie, ale skoncentruj się na obecnych potrzebach i tym, jak można wspólnie pracować nad poprawą sytuacji.
Pamiętaj, że psychiatra jest profesjonalistą, który jest tam, aby pomóc. Twoje uczucia i trudności są ważne, i otwarcie o nich mówienie może pomóc w dostosowaniu dalszego leczenia. Jeśli poczujesz się zbyt zaniepokojona, możesz również rozważyć dzielenie się tymi myślami w trakcie sesji terapeutycznej.