Jestem 40 letnią mężatką. Mamy dzieci. Mąż jest starszy ode mnie o 4 lata. Tworzymy bardzo udany zwi

2 odpowiedzi
Jestem 40 letnią mężatką. Mamy dzieci. Mąż jest starszy ode mnie o 4 lata. Tworzymy bardzo udany związek. Jesteśmy spokojnymi ludźmi i dogadujemy się naprawdę dobrze. Problem nasz a raczej to problem mój bo tkwi we mnie to brak popędu seksualnego. Od kiedy pamiętam to nie miałam zbytniego libido. Zwykle w okolicy owulacji. Potem zero. Mąż to jakby znosił. To on inicjuje zbliżenia. Faktem jest , że kiedy się kochamy jest mi zawsze dobrze. Ale to on musi zacząć bo ja nie mam ochoty. Ostatnio mąż zaczął podgadywac mnie ze chciałby abym to ja wykazała jakaś inicjatywę
. Kiedy ja po prostu nie mam w ogóle ochoty na seks
Druga sprawa to taka, że maź chciałby abym była bardziej odważna pouwodzila go. Ja nie umiem. Nie wiem czy to zahamowania czy wstyd. Nie jestem rozrywkowa nigdy nie lubiłam tańców i rozrywek. Jestem poważna osoba a on chce żebym przed nim zachowywała się jak ... Nie użyje tego słowa. Bardzo go kocham i boję się że taki stan może zepsuć nasz związek. Proszę o poradę co robić?
Szanowna Pani, z tego co Pani pisze seks sam w sobie jest dla Pani przyjemny, ale woli Pani gdy mąż wykazuje inicjatywę. Dodatkowo wskazuje Pani na niski poziom libido, czy badała Pani poziom swoich hormonów, jak np. prolaktyne, testosteron czy hormony tarczycy? Jakie jest nawilżenie Pani pochwy?
Dodatkowo z tego co Pani pisze, życie seksualne jest dla Pani związane z pewnym dyskomfortem i poczuciem wstydu.
Żeby znaleźć drogę do miłosnego szczęścia sugerowałabym jeśli Pani wcześniej nie robiła badań - wykonanie badań i terapie pary - tak, żebyście obydwoje z mężem potrafili lepiej siebie zrozumieć.
Pozdrawiam i życzę sukcesów, Magdalena Czech

Szanowna Pani,
wskazuje Pani na niski poziom libido, który przejawia się brakiem inicjowania zbliżeń. Warto pogłębić ten temat w trakcie wywiadu u psychologa-seksuologa, gdyż natura trudności może być psychiczna, biologiczna lub mieszana. Zebranie dokładnego wywiadu pozwoli zaproponować konsultacje u innych specjalistów, którzy mogą zlecić np.: badania hormonalne, by zadziałać na przyczynę trudności, a tym samym wpłynąć na poprawę zdrowia seksualnego. Ni mniej wspomina Pani o możliwych zahamowaniach, wstydzie. Pytanie z czego to wynika? Odpowiedź na nie pozwoli dopasować techniki pomocy do Pani, by zyskując poczucie bezpieczeństwa, podjęła Pani takie działania w sferze seksualnej, które będą akceptowane i satysfakcjonujące dla Pani i partnera. Proponuję wpierw konsultację indywidualną. Terapia dla par zazwyczaj winna być poprzedzona rozwiązaniem trudności/problemów każdej ze stron, tak by możliwe było zainicjowanie dialogu między nimi.
Z uszanowaniem,
Dr n. hum. Monika Gmurek