Jestem 37 letnim mężczyzną. Dwa miesiące temu miałem wypadek rowerowy w trakcie którego doznałem ura

2 odpowiedzi
Jestem 37 letnim mężczyzną. Dwa miesiące temu miałem wypadek rowerowy w trakcie którego doznałem urazu kolana. Po badaniach RTG, USG i MRI ortopeda przedstawił mi następujący opis i zalecenia:
"Nie stwierdzono cech zablokowania się stawu.
W badaniu MRI stwierdzono poziome rozwarstwienie łąkotki przyśrodkowej w rogu tylnym bez destabilizacji - nie wymaga leczenia operacyjnego; oraz naderwanie troczka przyśrodkowego rzepki - do rozważenia jest rekonstrukcja.
Zalecenia:
6-8 tygodni oszczędzać nogę
FlexiStawXtra 1 x 1 przez kilkanaście miesięcy
PRP do MPFL + izometryczne ćwiczenia WM
Kontrolne MRI za 4-6 miesięcy"
Mam w związku z powyższym kilka pytań których zapomniałem zadań swojemu ortopedzie:
1. Jak poważne są to urazy?
2. Czy takie poziome rozwarstwienie samo się zrośnie? Czy leczenie zachowawcze wystarczy?
3. Podobnie jak wyżej, czy jest szansa że przy naderwaniu MPFL leczenie zachowawcze wystarczy? Że nie będzie konieczna rekonstrukcja?
4. Co dokładnie znaczy "izometryczne ćwiczenia WM". Czy chodzi o izometryczne ćwiczenia czworogłowego uda? Czyli co, napinanie uda przy wyprostowanej nodze?
Ortopeda kategorycznie zabronił mi kucania gdyż obciąża to łąkotkę i destabilizuje rzepkę (? nie wiem czy dobrze zapamiętałem), zatem odpadają w zupełności jakiekolwiek przysiady. Ale czy dotyczy to także takich czynności jak chodzenie, wchodzenie po schodach?
Biorąc pod uwagę powyższe, czy wykonywanie takiego ćwiczenia jak pompki może pomóc czy zaszkodzić? Podczas owego ćwiczenia noga jest wyprostowana i napięte są mięśnie uda (mięśnie czworogłowe pracują izometrycznie?) ale czy w jakiś negatywny sposób obciąża ono staw kolanowy?

Może to głupie pytania ale chciałbym wiedzieć że dobrze zrozumiałem i że sobie nie zaszkodzę robiąc coś czego nie powinienem lub nie robiąc czegoś co powinienem.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Witam. Izometryczne ćwiczenia WM (wzmacniające mięśnie). Uszkodzenia łąkotek niestety same się nie regenerują, sama struktura łąkotki jest taka że bardzo rzadko dochodzi w niej do urazu ale jak już do niego dojdzie to one bardzo słabo się regenerują przez słabe ich ukrwienie. Jak cały cykl naprawczy ma mieć sens proponuję aby Pan znalazł kogoś w swojej okolicy kto oceni Pana pod względem biomechanicznym - testy mięśniowe powinny dać dobry obraz tego jakie mięśnie działają a jakie nie. Napewno prosty uda jest zablokowany czyli nieaktywny w parze z nim może iść cały mięsień czworogłowy uda i grupa przywodzicieli ale to tylko domysły - trzeba zrobić testy. Sama aktywacja mięśniowa zrobi dużą robotę i powinien zmniejszyć się ból kolana bo wkońcu zostanie wprowadzona równowaga mięśniowa. Także proszę od tego zacząć a reszta powinna pójść z górki. Powodzenia życzę i pozdrawiam Maciej Mądrzak.

Witam serdecznie,

bardzo dziękuję za zainteresowanie się moją osobą.
Proszę pamiętać że każdy przypadek jest inny i inaczej się leczy. Dopiero po odpowiednim badaniu, testach, badaniu klinicznym i fizykalnym będzie można stwierdzić co należy zastosować. Problem nie wygląda bardzo poważnie, łąkotki są ukrwione i potrafią się leczyć pod warunkiem że mają do tego możliwości i odpowiednie środowisko. Samo wzmacnianie mięśni może przynieść nie zadowalające efekty.
Proponuję udać się do dobrego specjalisty: osteopaty, fizjoterapeuty. Czym szybciej tym lepiej.
Leczenie zachowawcze najprawdopodobniej wystarczy.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy al. Komisji Edukacji Narodowej 53 lok. 4

Zachęcam również do lektur:
healthclinic.pl/centrum-wiedzy/

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
Zespół HEALTHCLINIC
Sugeruję wizytę: Stan ostry - fizjoterapia z wykorzystaniem technik osteopatycznych - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.