Jestem 24 letnim mężczyzna, żyje raczej normalne życie, mam swoje Hobby (Podróżowanie i inne). Zawsz

2 odpowiedzi
Jestem 24 letnim mężczyzna, żyje raczej normalne życie, mam swoje Hobby (Podróżowanie i inne). Zawsze byłem raczej osobą introwertyczną, bo lubię być sam i spędzać czas sam tak jak na moich podróżach i spowodowało to u mnie taką formę aspołeczności , bo z rówieśnikami czy znajomymi bardzo rzadko się spotykam, tylko z rodzicami albo z siostrą z którą mam na codzien kontakt i mam bardzo dobre relacje. Niestety nie byłem jeszcze nigdy w związku z kobietą, a chciał bym spróbować pomimo tego, że moja motywacja wobec tego jest taka sobie. Próbowałem to zmienić i zbliżyć się pierwszy raz do kobiety na jednej z moich podróży, ale całe moje ciało i umysł był ogarnięty lękiem, który nie byłem w stanie przełamać. Zauważyłem również, że ten lęk przed bliskością, mam w z większością osób które poznaje, kompletnie boje się zgłębić moje relacje z kimś na coś "więcej" i mogę to potwierdzić, że to trochę wynika pewnie z doświadczeń negatywnych z znajomymi z przeszłości. Obawiam, że ta moja zabawa w izolacje może mieć złe skutki na moje życie w przyszłości i spowodować, z stanę się bardziej narcystyczny i negatywnie odbije się na moim zdrowy psychicznym. Z góry powiem, że nie jestem osobą nieśmiałą, nie mam żadnych problemów z zagadywaniem do kogoś, czy do kobiety czy do mężczyzn lubię poznawać nowych ludzi, ale to jest wszystko takie powierzchowne. Mam czasami takie dni gdzie mam "doła" z tego powodu i myślę, jak sobie z tym w przyszłości poradzić, jak się to nie zmieni, ale staram się myśleć pozytywnie i uprawiam na nadmiar negatywnych emocji czy natrętnych myśli dużo sportu który bardzo pomaga i pozwala mi się zrelaksować. Wiem, że przez internet państwu będzie trudno powiedzieć co mi jest, ale chciał bym spróbować jakąś formę terapii, która mi pomoże dojść do sedna tego całego, ale nie wiem do jakiego specjalisty powinienem się wybrać. Dziękuję z góry i pozdrawiam!
Witam serdecznie,
Pisze Pan o jednej cesze charakteru ale widzianej z dwóch perspektyw: z jednej strony czerpie Pan radość z przebywania w swoim towarzystwie, a z drugiej strony mówi Pan o niej jako o aspołeczności, która Panu doskwiera. Zwykle z niewielkim gronem osób w życiu łączą nas bardzo bliskie relacje, natomiast z pozostałymi ludźmi w naszym otoczeniu są one bardziej powierzchowne. To całkowicie normalne, że w nowych sytuacjach odczuwamy niepokój, rozumiem, że relacje z kobietami są dla Pana nowością i odczuwa Pan dyskomfort, ale polecam być dla siebie bardziej wyrozumiałym i pomimo lęku próbować. Z opisu wynika, że jest Pan ostrożny w kontaktach, ale nie jest Pan nieśmiały, potrafi nawiązywać relacje. Pytanie brzmi czy Panu ta ostrożność bardziej przeszkadza czy pomaga funkcjonować w świecie, zapewne w niektórych sytuacjach będzie ona zasobem. Ma Pan sposób, aby się zrelaksować poprzez aktywność fizyczną, ale na terapii mógłby Pan również wiele skorzystać i porozmawiać o własnych obawach, wątpliwościach, zyskać inną perspektywę, dlatego polecam psychoterapię.
Pozdrawiam serdecznie

Lęk przed bliskością miewa różne przyczyny. Obawy przed otworzeniem się przed drugą osobą i pokazaniem się w całości ze swoimi zaletami i wadami mogą wynikać z wczesnych doświadczeń w relacjach z rodzicami, jakości relacji z opiekunami podczas okresu dojrzewania, obserwowanych wzorców relacji czy wcześniejszych osobistych doświadczeń w tworzeniu związków.
Niezależnie od tego, czy skorzysta Pan z pomocy specjalisty, czy nie, będzie Pan musiał wykonać pewną pracę, aby pokonać lęk przed bliskością.
W dużej mierze sprowadza się to do stawienia czoła negatywnym postawom wobec siebie. Może to wymagać czasu, chęci i wysiłku, ale to droga do lepszego, szczęśliwszego i spokojniejszego życia.