Jelito wrażliwe a dieta.

9 odpowiedzi
Witam, od dłuższego czasu cierpię na dokuczliwe bóle brzucha i wzdęcia. Nie pomaga dieta ani zdrowy tryb życia. Jakiś czas temu po zrobieniu gastroskopii i kolonoskopii okazało się, że mam refluks oraz wrażliwe jelito. Na dokładkę cierpię na astmę oskrzelową. Czy powinnam zrobić jakieś dodatkowe badania przed wizytą u lekarza? Czy jest jakaś specjalna dieta, której powinnam przestrzegać? Nadmienię, że przez jakiś czas chodziłam do lekarza Gastrologa, który nic mi nie pomógł (strata czasu). Dziękuję i pozdrawiam.
trudno mi się wypowiedzieć ponieważ mam za mało danych, nie wiem jaką dietę Pani stosowała, jakie badania były przeprowadzane dotychczas i jakie były wyniki tych badań, zapraszam na konsultację

Witam, oczywiście codziennie zajmuję się takimi problemami. Zapraszam do gabinetu, na pewno pomogę. Jeśli chodzi o badania, po bardziej szczegółowym wywiadzie będę mogła powiedzieć coś więcej. Oczywiście na wizytę proszę zabrać wszystkie możliwe badania, które Pani zrobiła.
Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
Dietetyk
Refluks, uporczywe bóle brzucha, wzdęcia, "wrażliwe jelito", do tego astma - niestety nie wiem jaką dietą próbowała się Pani leczyć. Jeżeli była to tradycyjna dieta łatwo strawna i nie przyniosła oczekiwanego efektu, z pewnością przydałaby się dalsza diagnostyka, między innymi pyłkowe oraz pokarmowe testy alergiczne oraz testy na nietolerancje pokarmowe, być może jeszcze w kierunku celiakii i mikrobioty jelitowej. Czyli kolejnym etapem (teoretycznie, gdyż niewiele wiem o Pani stanie zdrowia) powinna być dieta eliminacyjna, ale co eliminować, tego też nie wiemy, tego trzeba byłoby się dowiedzieć z powyższych wyników badań. Aby ustalić leczniczy profil diety, najważniejsze jest poznanie przyczyny choroby. Pozdrawiam serdecznie. Sylwia Orłowska
Witam, jeśli została wykluczona celiakia to zachęcam do zrobienia testów na nietolerancję pokarmową. Wykonuję takie testy. Warto byłoby zrobić badania na immunoglobuliny, zbadać kał pod względem pasożytów. Zachęcam do kontaktu telefonicznego.
Pozdrawiam serdecznie
Natalia Makowska
Witam, na tym etapie w kwestii diety sugeruję dietę eliminacyjną i obserwację swojego organizmu. Co do badań, sugeruję kompleksowe badanie kału oraz badanie stanu flory bakteryjnej jelit. Czy wyeliminowano u Pani autoimmunologiczny charakter objawów ze strony jelit?

Pozdrawiam
Witam, proponowałabym aby na pierwszą wizytę przygotować dzienniczek żywieniowy - zapis 3-4 dni, gdzie zapisałaby Pani wszystkie spożywane posiłki (i konkretne produkty spożywcze) tak aby wraz z przeprowadzonym wywiadem zdrowotnym mieć pełen obraz Pani żywienia. Proszę również obserwować czy występują konkretne produkty po których odczuwa Pani wzmożony dyskomfort (np. w postaci bólu brzucha bądź wzdęć). Na chwilę obecną nie sugerowałabym żadnych dodatkowych badań. Dieta przy zespole jelita drażliwego oraz refluksie musi być ułożona indywidualnie, gdyż tylko wtedy można zaobserwować realne zmiany. Na pewno należy wykluczyć żywność wysokoprzetworzoną, bogatą w cukry (zarówno te dodane jak i naturalne) oraz węglowodany łatwo fermentujące.
Witam,.. dieta jak najbardziej, do tego priorytetem jest wyciszyć refluks. Odnośnie diety nie bede jej tutaj opisywać, ponieważ i tak musiałabym zrobic indywidualna konsultacje wraz z wywiadem żywieniowym, by moc ułożyć dla Pani jadłospis. Nie za bardzo rozumiem pytania o dodatkowe badania, przed wizyta u jakiego lekarza?? Czy ma Pani na mysli dietetyka?? Jeśli chodzi o wizytę u mnie w gabinecie to zawsze prosze o zabranie wyników badan z ostatniego roku, a jeśli ja bede potrzebować cos dodatkowo wówczas o tym mowie na koniec konsultacji. Jeśli gastrolog nie pomógł, to lekarza należy zmienic.. bądź połączyć leczenie z właściwie dobranym planem żywieniowym..
Witam. Zarówno refluks, wrażliwe jelito i astma oskrzelowa wymagają specjalistycznego traktowania dietetycznego. Sposób odżywiania spełnia tu kluczową rolę, także potwierdzam konieczność ułożenia odpowiedniej diety. Ja zajmuję się układaniem jadłospisów dla osób z podobnymi chorobami jak Pani.Także zapraszam na wizytę do mojego gabinetu w Łomiankach. Zaproponuje Pani najlepsze rozwiązanie dietetyczne. Przed wizytą zarówno u mnie jak i u lekarza warto wykonać sobie testy na alergie i nietolerancje pokarmowe w celu wykluczenia np. celiakii czy nietolerancji laktozy. Każda z wymienionych przez Panią dolegliwości może przebiegać inaczej u każdego chorego, dlatego lekarz na wizycie zaleci odpowiednie badania, zgodne ze zgłaszanymi przez Panią objawami.
Witam,

Jakie diety do tej pory Pani stosowała? Kto je Pani zalecał? Z kim je Pani konsultowała?
W Pani przypadku potrzebne jest specjalistyczne podejście do tematu żywienia. Lekarz sam zaleci Pani odpowiednie badania jeśli uzna to za konieczne. Warto w tym przypadku skierować się do profesjonalnego dietetyka który zajmuję się takimi dolegliwościami.
Tylko odpowiedni dobrany plan żywieniowy i zmiana nawyków mogą przynieść korzyści.

Serdecznie Pozdrawiam
Robert Lipert
Mój dietetyk
Lublin