Jakieś trzy lata temu zacząłem bardzo intensywne ćwiczenia na siłowni. Po około roku od ćwiczeń, czy

2 odpowiedzi
Jakieś trzy lata temu zacząłem bardzo intensywne ćwiczenia na siłowni. Po około roku od ćwiczeń, czyli jakieś dwa lata temu zaczął boleć mnie prawy nadgarstek na tyle, że nie mogłem trzymać kubka w prawej ręce. Zrobiłem sobie przerwę - miesiąc, dwa, trzy. W między czasie USG, RTG, masaże, suche igłowanie, terapia manualna a nadgarstek dalej bolał. Zrobiłem rezonans odcinka szyjnego - wyszło, że mam delikatną dyskopatię na poziomie C5/C6 - diagnoza była taka, że promieniuje do nadgarstka. Terapia McKenziego nie przynosiła żadnych rezultatów. Zostałem ostrzyknięty sterydem. Było lepiej, ale na pewno nie było tak, że bólu nie było wcale. Neurochirurg prowadzący zaproponował kriolezje na poziomie C5/C6. Kriolezja nic nie dała. Zrobiłem rezonans magnetyczny całego kręgoslupa.

Szyjny odcinek kręgosłupa :
Ustawienie trzonów kręgowych prawidłowe.
spłycenie lordozy.
Wrażenie częściowego mostu kostnego pomiędzy tylnymi częściami trzonów C3 i C4 - zmiana
rozwojowa najpewniej bez istotności klinicznej.
W obrazach T2-zależnych widoczne nieznaczne obniżenie intensywności sygnału krążków
m/kręgowych na poziomach C4-C5 oraz C5-C6. Na tych poziomach widoczne niewielkie,
szerokopodstawne dokanałowe uwypuklenia krążków m/kręgowych - wielkości do 2.5 mm w
wymiarze strzałkowym na poziomie C5-6. Obraz wczesnych zmian dyskopatycznych. Bez ucisku
na rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe. Kanał kręgowy na tych poziomach bez cech stenozy.
Rdzeń kręgowy szyjnego odcinka kręgosłupa bez uchwytnych nieprawidłowości.
Piersiowy odcinek kręgosłupa :
Ustawienie trzonów kręgowych prawidłowe.
Rdzeń kręgowy piersiowego odcinka kręgosłupa bez uchwytnych nieprawidłowości.
Kanał kręgowy bez cech stenozy.
Niewielkie zmiany dyskopatyczne na szczycie kyfozy - Th4/5 oraz Th5/6. Na tych poziomach
widoczne niewielkie dokanałowe uwypuklenia krążków m/kręgowych o typie bulging disc. Bez
ucisku na struktury nerwowe. Na tych poziomach redukcja przedniej rezerwy płynowej kanału
kręgowego. Obraz zmian długotrwałych o niewielkim stopniu zaawansowania .
Na poziomie Th11-Th12 widoczny płaskie, szerokopodstawne dokanałowe uwypuklenie krążka
m/kręgowego. Wielkość wypukliny w wymiarze strzałkowym wynosi około 4,3 mm. Zaznaczone
uciskanie worka oponowego, wypuklina dyskretnie zbacza na stronę prawą. Stenozy otworów
m/kręgowych na tym poziomie nie wykazano.
Lędźwiowy odcinek kręgosłupa :
Bardziej poziome ustawienie kości krzyżowej. Poza tymustawienie trzonów kręgowych
prawidłowe.
Wysokość trzonów kręgowych prawidłowa . Nie wykazano świeżych ani wygojonych złamań .
W obrazach T2-zależnych nieznacznie obniżona intensywność sygnału krążka międzykręgowego
poziomuL5/S1 jako wyraz zmian w przebiegu dyskopatii (dehydratacja).
na poziomie L5-S1 widoczne płaskie, szerokopodstawne, zbaczające nieznacznie na lewo

dokanałowe uwypuklenie krążka m/kręgowego. Wielkość wypukliny w wymiarze przednio-
tylnym na poziomie lewego zachyłka bocznego kanału kręgowego wynosi około 3,8 mm. Cechy
niewielkiego uszkodzenie pierścienia włóknistego krążka m/kręgowego. Bez tendencji tworzenia
sekwestru.
Niewielki dokanałowy bulging krążka m/kręgowego poziomu L4-L5. nieznaczne modelowanie
worka oponowego. Bez ucisku na struktury nerwowe.
Na pozostałych poziomach nie wykazano istotnych zmian dyskopatycznych .
Stawy międzykręgowe bez zmian.
Zmian o typie spondylolizy i spondylolistezy nie wykazano.
Struktury stożka końcowego rdzenia kręgowego bez zmian .
Podsumowanie : Wczesne zmiany dyskopatyczne wielopoziomowo.

Neurochirurg twierdzi, że jestem zdrowy a mnie dalej boli. Ból zaczyna się w prawej łopatce, biegnie do szyjni, pod pachą i do nadgarstka. Trwa to już dwa lata. Mam dosyć tych męk. Bez leku przeciwbólowego nie potrafię funkcjonować. Działa praktycznie tylko tramal. Przyjmowałem już chyba większość lekó - olfeny, sirdalud, mydocalm, pregabalina i wiele innych. Aktualnie chodzę na TENS ale nie widzę poprawy.

Czytałem gdzieś, że od szybkiego przyrostu masy mięśniowej (całe życie byłem szczypiorem i nic nie ćwiczyłem) może nastąpić ucisk na nerwnadłopatkowy. Jak to sprawdzić? Da się zrobić MRI łopatki żeby sprawdzić czy z nerwami tam wszystko jest okej? Bardzo proszę o pomoc.
Witam.
A czy był Pan dokładnie badany przez Fizjoterapeutę? Chodzi mi o dokładny wywiad, oglądanie sylwetki palpacje testy funkcjonalne itp? Mimo iż zamieścił Pan bardzo szczegółowy opis tego co się dzieje to niestety brakuje informacji. Proponuję udać się do doświadczonego terapeuty. Warto sprawdzić wszystkie miejsca w pasie kręgosłup-dłoń gdzie może dochodzić do kolizji że strukturami nerwowym.

Uciski są możliwe przez masę mięśniowa tak samo jak możliwe są zmiany w samych tkankach które nie poddadzą się masażom i iglowaniu. Równie dobrze może Pan mieć problem trzewny. Jest szereg testów na poszczególne problemu który pozwala nakierować na problem bez konieczności MRI. Jeśli Pana nie zbadam i nie wykonam terapii to niczego więcej się nie dowiemy. Zapraszam do gabinetu.