jakiego rodzaju (jakiej terapii) pomocy psychologicznej szukać po diagnozie dotyczącej choroba parki

4 odpowiedzi
jakiego rodzaju (jakiej terapii) pomocy psychologicznej szukać po diagnozie dotyczącej choroba parkinsona. mężczyzna lat 50 uprawiający sport, aktywny.
Dzień dobry! Dla 50 letniego mężczyzny, taka diagnoza może być ciosem, zwłaszcza jeśli jest osobą aktywną, w sile wieku. Choroba Parkinsona już z nim zostanie i trzeba będzie otworzyć przed nią drzwi domu, poznać, zaakceptować, a już na pewno, nie poddawać się i korzystać z możliwości leczenia. Działania powinny być dwutorowe, czyli konieczna jest farmakoterapia pod kontrolą lekarza specjalisty. Można również rozważyć, oczywiście po konsultacji z lekarzem, metodę DBS, czyli głęboką stymulację mózgu. Metoda ta jest dostępna w Polsce i całkowicie refundowana. Jeśli chodzi o terapię psychologiczną, to oprócz wsparcia, które z pewnością jest potrzebne, aby zaakceptować nową sytuację, zalecane jest ćwiczenie funkcji poznawczych, małej motoryki, co po konsultacji z psychologiem zajmującym się w swojej pracy neurorehabilitacją, można wykonywać samemu w domu. Ważne jest pamiętanie, że choroba Parkinsona będzie nieustannie postępowała, a w jej wyniku mogą pojawić się zaburzenia snu, czy depresja. Stąd warto być otwartym na pomoc psychologiczną.

Osobiście uważam , że najlepiej było by pracować z klientem / pacjentem , na relacji z psychologiem np . w nurcie Gestalt :))
Relacja moim zdaniem jest podstawą w dobrej pomocy psychologicznej :))) Ale oczywiście jest kilka innych nurtów które się z tym nie zgodzą ;)
Dzień dobry. Rodzaj pomocy zawsze zależy od problemu, jakiego doświadcza dana osoba. W chorobie Parkinsona prawdopodobnie pomocna może okazać się terapia wspierająca funkcje poznawcze (jest to praca z psychologiem, polecam również spotkania z neurologopedą). Jeśli chodzi z kolei o zaburzenia nastroju lub trudności z zaakceptowaniem diagnozy, warto udać się po wsparcie do psychoterapeuty. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,

wiele zależy od tego, jakie konkretnie są Pańskie oczekiwania. Jeśli potrzebuje Pan pomocy w poradzeniu sobie z utratą zdrowia i zaakceptowaniem choroby - zalecałabym przyłączenie się do jednej z grup wsparcia zrzeszającej osoby, które mierzą się z parkinsonem. Możliwość wymiany doświadczeń z ludźmi, którzy na co dzień zmagają się z tym samym schorzeniem jest nieoceniona. Pomocna może okazać się także indywidualna psychoterapia (która nie wyklucza uczestnictwa w spotkaniach grupy). Jeśli natomiast szuka Pan metod stymulujących pracę mózgu - wówczas radziłabym zwrócić się do doświadczonego neuropsychologa. W każdej z tych sytuacji kluczowe jest leczenie farmakologiczne, ale myślę, że to jest dla Pana oczywiste.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Hulewska