Jakie ziołowe leki na uspokojenie można brać przy karmieniu piersią (dziecko w trakcie odstawienia o

2 odpowiedzi
Jakie ziołowe leki na uspokojenie można brać przy karmieniu piersią (dziecko w trakcie odstawienia od piersi)?
Zioła – podobnie jak leki – zawierają wiele substancji aktywnych, które mogą bardzo silnie oddziaływać na ludzki organizm. Dlatego zawsze trzeba je stosować ostrożnie i mądrze, mając wiedzę o tym, jaki skutek może wywołać konkretna roślina. W czasie karmienia piersią trzeba wykazać szczególną ostrożność, wybierając tylko te zioła, które mogą okazać się pomocne. I nigdy nie wolno przesadzać z ich ilością.
Liść melisy (zawiera m.in. garbniki, flawonoidy, witaminy (B1, B2, C), kumaryny.) Działa uspokajająco, zmniejsza napięcie nerwowe, obniża lęk, poprawia nastrój, ogranicza wpływ stresu, działa przeciwdepresyjnie.
Kwiat lipy (wpływa na utrzymanie dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Wspomaga optymalny relaks i zdrowy, spokojny sen.)
Kwiat rumianku – wykazuje łagodne działanie uspokajające i rozkurczowe. Uspokaja, wycisza i odpręża. Ale uwaga: niektóre osoby może uczulać.
Jeżeli odczuwa Pani niepokój, lęk utrudniający Pani funkcjonowanie w czasie karmienia piersią, warto skorzystać z porady specjalisty, rozpoznać źródło lęku (wahania hormonalne, sytuacja życiowa, przemęczenie, rozczarowanie, itp) i nauczyć się radzić sobie z nim poza substancjami zielarskimi czy farmakoterapią. Życzę spokoju i odwagi, Dominika Wieland-Lenczowska

Przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek leków, nawet ziołowych, podczas karmienia piersią, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą. Choć wiele ziół jest uważanych za bezpieczne, to ich wpływ na karmienie piersią może się różnić, a niektóre zioła mogą mieć niepożądane skutki dla dziecka.