Jakie zawody mogą wykonywać osoby z inteligencją poniżej przeciętnej. Jakie mogą kończyć w tym celu

3 odpowiedzi
Jakie zawody mogą wykonywać osoby z inteligencją poniżej przeciętnej. Jakie mogą kończyć w tym celu szkoły? Nie chodzi mi o kontakretną osobę tylko pytam ogólnie.
Dzień dobry,
wiele zależy od indywidualnych preferencji, od umiejętności, codziennego funkcjonowania. Niektóre osoby z inteligencja poniżej przecietnej nieźle radzą sobie w codziennym życiu.
Myślę,że można zasięgnąć porady doradcy zawodowego, który wskaże różne możlwości edukacyjne i zawodowe.
Pozdrawiam,
Natalia Szymańska

Dzień dobry,

ścieżka zawodowa powinna być dopasowana do preferencji oraz możliwości, wymaga więc indywidualnego podejścia. Podobnie z wyborem szkoły. Niestety dzieci z inteligencją poniżej przeciętnej muszą pogodzić się z faktem, że niektóre ścieżki edukacyjne są dla nich trudno osiągalne lub nawet niedostępne. Nie przeszkadza to jednak, aby mogły kończyć szkoły zawodowe, zdobyć dobry zawód i w przyszłości być szczęśliwymi, spełnionymi ludźmi.

Pozdrawiam,
Małgorzata Godlewska
Dzień dobry. To sytuacja dosyć złożona i zależy od takich czynników jak zainteresowania, możliwości psychofizyczne, umiejętności danej osoby. W zasadzie jeżeli nie ma orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, to wachlarz szkół i zawodów jest dosyć szeroki. Trzeba do tego podejść bardzo indywidualnie. Znam osobiście osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, które pracują w zawodach piekarza, lakiernika, sprzedawcy, recepcjonisty, pracownika obsługi hotelowej, mechanika, ochroniarza i odnoszą w tych branżach sukcesy. Niestety znam też takie osoby, które z inteligencją w normie nie podjęły kształcenia ani pracy w żadnym zawodzie. Proponuję udać się do doradcy zawodowego by porozmawiać o ewentualnych ścieżkach kariery. Pozdrawiam.