Jakie są objawy zespołu Aspergera u kobiet? Czy mają one szanse na zawieranie intymnych relacji z mę

2 odpowiedzi
Jakie są objawy zespołu Aspergera u kobiet? Czy mają one szanse na zawieranie intymnych relacji z mężczyznami?
Dzień dobry, jak wiemy AS częściej jest diagnozowany u chłopców, ponieważ zachowanie dziewczynek z AS, mimo że jest podobne do chłopców, to trudniej jest je zaobserwować, gdyż dziewczynki (zgodnie ze stereotypami) mogą zachowywać się bardziej subtelnie, delikatnie, dlatego objawy AS nie „rzucają się w oczy”.
Poza tym dziewczynki z AS mają poprawnie rozwiniętą umiejętność porozumiewania, więc trudniej jest rozpoznać na tej podstawie ich chorobę.
Jeszcze jeden aspekt jest bardzo ważny przy Zespole Aspergera. Dziewczynki lepiej potrafią maskować swoją chorobę, poprzez wnikliwą obserwację środowiska i naśladowanie zachowań społecznie akceptowalnych.
Związek z osobą z AS na początku może być burzliwy, gdyż kobieta AS musi nauczyć się zachowania swojego partnera. Po jakimś czasie wszystko się normuje i taka relacja ma duże szanse na przetrwanie. Jednak wiele zależy od partnera, który musi wykazać się cierpliwością i zrozumieniem dla zachowań swojej partnerki.
Osoby z Zespołem Aspergera są „głuche i ślepe” na emocje drugiej strony, nie rozumieją konsekwencji swojego postępowania, gdyż nie rozumieją, na czym polega niewłaściwość sytuacji, którą stworzyli.
Sfera życia seksualnego również może być problematyczna, kiedy osoba z AS ma spektrum zaburzeń sensorycznych (nadwrażliwość na dotyk, dźwięk). Pożycie seksualne jest pełne dźwięków, zapachów i smaków, a na jakość pożycia wpływa wszystko, co może nas rozpraszać i to również może być problem dotyczący bliskiej relacji w związku.
Jednak wszystkie te przeszkody są do pokonania przy kochającym i rozumiejącym partnerze, dlatego nie należy ukrywać swojej choroby. Dobrze byłoby porozmawiać z partnerem i wytłumaczyć mu, dlaczego Pani potrzebuje więcej czasu, aby na sto procent uczestniczyć w Waszej relacji.
Życzę powodzenia, pozdrawiam, Małgorzata Ostrowska

Dzień doby
Zespół Aspergera to potrzeba rutyny, niechęć do wychodzenia poza nią i kompulsywna realizacja szczególnych zainteresowań. W relacjach intymnych również ta zasada może obowiązywać i przejawiać się np. harmonogramem związku i współżycia. Osoby z ZA mają również trudność z zaangażowaniem emocjonalnym. Wszystko zależy od świadomości jakie zaburzenia i ograniczenia wiążą się z ZA i akceptacji tej drugiej osoby.
Pozdrawiam
Magdalena Kaczmarczyk