Jakie produkty spożywcze najbardziej poprawiają pamięć i sprawność umysłową? Które składniki spożywc

2 odpowiedzi
Jakie produkty spożywcze najbardziej poprawiają pamięć i sprawność umysłową? Które składniki spożywcze w nich zawarte za to odpowiadają?
Na poprawę pamięci i sprawności umysłowej wskazane są orzechy, szczególnie włoskie i brazylisjkie, ze względu na zawartość przeciwutleniaczy, kwasów tłuszczowych, selenu. Dodatkowo bardzo ważne jest spożywanie raz w tygodniu tłustej ryby morskiej oraz raz w tygodniu chudej ryby, tak aby dostarczać kwasy tłuszczowe omega 3. Uwagę należy również zwrócić na urozmaicenie i różnorodność warzyw i owoców.

Właściwe odżywianie jest ważne zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Niezależnie od tego, czy chcesz zoptymalizować swoje odżywianie w trakcie sezonu egzaminacyjnego, czy po prostu chcesz pozostać wydajny intelektualnie podczas następnego spotkania służbowego, zwrócenie uwagi na dietę może przynieść zaskakujące efekty. Chociaż nie ma jednego "pokarmu mózgowego", który może chronić przed zaburzeniami związanymi z wiekiem, takimi jak choroba Alzheimera lub demencja, i istnieje wiele innych stanów medycznych, które mogą wpływać na mózg, jednak zwracając uwagę na to, co jesz, dajesz największą szansę na uzyskanie wszystkich składników odżywczych potrzebnych dla zdrowia. Spożywanie produktów obejmujących poniższą listę pokarmów pobudzających mózg może pomóc w utrzymaniu pamięci, koncentracji i koncentracji na właściwym poziomie.

1. Tłuste ryby - Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) nie mogą być wytwarzane przez organizm, co oznacza, że muszą być pozyskane z pożywienia. Omega-3 występują naturalnie w tłustych rybach w postaci EPA i DHA . Dobrymi źródłami roślinnymi są siemię lniane (nasiona lnu), pestki dyni, orzechy włoskie i ich oleje. Te tłuszcze są ważne dla zdrowego funkcjonowania mózgu, serca, stawów i ogólnego dobrego samopoczucia. To, co sprawia, że tłuste ryby są tak dobre, to że zawierają aktywną formę tych tłuszczów, EPA i DHA, w gotowej formie, która umożliwia organizmowi łatwą obsługę. Główne źródła tłustych ryb to dziki łosoś , pstrąg, makrela, śledź, sardynki i śledzie. Niskie poziomy DHA wiązano ze zwiększonym ryzykiem otępienia, choroby Alzheimera i utraty pamięci, a jednocześnie wystarczające poziomy zarówno EPA, jak i DHA są uważane za pomocne w radzeniu sobie ze stresem i pomagają w poprawie nastroju mózgu, serotoniny. W przypadku wegan lub wegetarian można stosować w diecie siemię lniane i nasiona chia lub rozważyć suplementację omega 3 na bazie roślinnej.

2. Jagody
Mogą pomóc zwiększyć pamięć krótkotrwałą. Dowody naukowe potwierdzające tezę zostały zgromadzone na Uniwersytecie Tufs w Stanach Zjednoczonych sugerują, że spożywanie borówek może wpływać na poprawę lub opóźnienie utraty pamięci krótkoterminowej. Są one powszechnie dostępne i stanowić powinny cenny element diety. Warto również zwrócić uwagę na inne ciemnoczerwone, purpurowe owoce i warzywa, które zawierają te same związki ochronne, zwane antocyjanami.

3. Pomidory
Ich rolą jest zapobieganie szkodliwym działaniom wolnych rodników. Istnieją dowody wskazujące na to, że likopen, silny przeciwutleniacz występujący w pomidorach, może pomóc w ochronie przed szkodliwym działaniem wolnych rodników w komórkach, które pojawiają się w rozwoju demencji, szczególnie Alzheimera. Spożywaj ugotowane pomidory wraz z oliwą z oliwek, aby zoptymalizować wchłanianie składników.

4. Jajka
Mogą pomóc w opóźnieniu kurczenia się mózgu. Niektóre witaminy z grupy B - B6, Bb12 i kwas foliowy obniżają poziom związku zwanego homocysteiną we krwi. Podwyższony poziom homocysteiny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem udaru, zaburzeń funkcji poznawczych i choroby Alzheimera. Badanie grupy pacjentów w podeszłym wieku z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi wykazało, że po dwóch latach leczenia dużymi dawkami B6, B12 i kwasu foliowego zaobserwowano znacznie mniejszy skurcz mózgu w porównaniu z grupą przyjmującą placebo. Wybieraj pokarmy bogate w witaminy z grupy B, takie jak jajka, drób, ryby i liściaste warzywa zielone.

5. Brokuły
Biorą udział w poprawie potencjału umysłowego, ponieważ są doskonałym źródłem witaminy K, która zwiększa funkcje poznawcze oraz siłę umysłową. Naukowcy wskazują, że brokuły są bogate w związki zwane glukozynolanami, w zwiazku z czym mogą spowolnić rozkład neuroprzekaźnika, acetylocholiny, czego potrzebujemy, aby centralny układ nerwowy działał prawidłowo i aby nasze mózgi i wspomnienia były ostre. Niski poziom acetylocholiny jest związany z chorobą Alzheimera.

Nie zapominaj, że zarówno zdrowa dieta, jak i ćwiczenia pomagają utrzymać sprawność i dobrą kondycję mózgu. Badania sugerują, że regularne ćwiczenia poprawiające funkcje poznawcze, spowalniają proces starzenia psychicznego i pomagają nam skuteczniej przetwarzać informacje.

Pozdrawiam serdecznie,
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.