Jakie produkty ograniczają wchłanianie rtęci oraz metali ciężkich z ryb i innych produktów?

4 odpowiedzi
Jakie produkty ograniczają wchłanianie rtęci oraz metali ciężkich z ryb i innych produktów?
Witam,
Produkty , które ograniczają wchłanianie m.in metali ciężkich, ale także cholesterolu, glikozy, to produkty z dużą zawartością błonnika. Należą tu płatki owsiane, pełnoziarniste produkty, warzywa, owoce.

Pozdrawiam
Agnieszka Blumczyńska
Dietetyk Kliniczny
"Mądre żywienie"

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Polecam produkty zbożowe jak najmniej oczyszczone, czyli zawierające sporo błonnika. Płatki owsiane, kasze, ryż dziki, makaron pełnoziarnisty, pieczywo orkiszowe, żytnie, graham, z ziarnami a także warzywa i owoce.
Uzbrój się w algi
Jednokomórkowy, słodkowodny glon jest bogatym źródłem chlorofilu, mającego zdolność wiązania metali ciężkich (kadmu, ołowiu i rtęci) i ułatwia ich usuwanie z organizmu. Chlorella zawiera też glutation, kluczowy związek dla naturalnej detoksykacji naszego ciała.
Spirulina, kolejna słodkowodna alga, również może być pomocna w odtruciu organizmu z metali ciężkich, zwłaszcza z ołowiu.
Spożywanie kolendry pozwala wydalić więcej toksycznych metali ciężkich z organizmu. dodatek do potraw curry i sałatek. Kolendra jest także doskonałym środkiem oczyszczającym.
Ponadto kolendra w postaci tabletek pomaga wydalić złogi rtęci.
Zaopatrz się w selen
Ten niezbędny pierwiastek śladowy może pomóc przeciwdziałać toksycznemu działaniu rtęci, kadmu, talu i srebra. Dodaj do listy zakupów pokarmy bogate w selen, np. orzechy brazylijskie, jajka, cebulę i brokuły lub stosuj naturalny suplement selenu - drożdże. Inne przydatne składniki pokarmowe to witamina C, magnez, cynk i N-acetylocysteina (NAC).

Sugerowane dawkowanie: 200 μg/dzień selenu; 1-3 g/dzień witaminy C; 20-50 mg/dzień cynku; 350 mg/dzień magnezu; 600 mg/dzień NAC
Pobudź enzymy ćwiczeniami. Aktywne ćwiczenia fizyczne pozwalają wypocić nam metale ciężkie i toksyny z organizmu.
Aktywność fizyczna może wspomóc oczyszczanie i to nie tylko sprawiając, że się spocisz.

Nawet pojedyncza sesja ćwiczeń na rowerze może podwoić poziom kluczowych enzymów biorących udział w odtruwaniu organizmu, pomagając Twojemu ciału w pozbyciu się toksycznych metali i innych szkodliwych substancji.

Postaraj się wykonywać 20-30 minut ćwiczeń aerobowych (tych, które sprawiają, że masz lekką zadyszkę) 3 do 5 razy w tygodniu, a później zawsze bierz prysznic.

Uzupełnij błonnik
Warzywa krzyżowe, np. brokuły, kapusta, kalafior i jarmuż, są doskonałymi źródłami błonnika pomagającego usunąć toksyny z organizmu.Stosuj zdrową i zbilansowaną dietę, ponieważ niedobór niezbędnych substancji pokarmowych wiąże się ze zwiększeniem przyswajania toksycznych metali.

W szczególności upewnij się, że jesz wystarczające ilości błonnika, ponieważ wiąże on toksyny i ułatwia ich usuwanie.

Warzywa krzyżowe, np. brokuły, kapusta, kalafior i jarmuż, są doskonałymi źródłami błonnika. Ponadto obfitują w ważne związki chemiczne, aktywujące enzymy detoksykacyjne w ciele i podnoszące aktywność antyoksydacyjną.
Wypoć się w saunie
Dobre wypocenie się w saunie pomaga pozbyć się zbędnych substancji toksycznych z organizmu.Pot jest dobrze znanym sposobem usuwania toksycznych metali - znajdowano w nim ołów, rtęć, kadm i arsen - dlatego pobyt w saunie, który stymuluje pocenie się, jest świetną metodą, ułatwiającą oczyszczanie z toksyn.

W swojej praktyce często korzystam z jodu, aby pozbyć się metali ciężkich z organizmu. To się jednak uda, dopiero kiedy naszej tarczycy ten jod nie będzie dodatkowo potrzebny.

Dodatkowo, są substancję, które wchodzą głęboko na poziom komórkowy i są w stanie oczyścić organizm ze wszystkich toksyn - także z metali ciężkich.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.